środa, 13 grudnia 2017

Dywan kalendarzowo-adwentowy (część II: okr. 15-20)

You can download the English version of this pattern for free at [ Ravelry ] as a photo tutorial with written instructions!!!Poprzedni wpis zrobił się już za długi, zatem naszą zabawę szydełkowo-dywanowo-kalendarzowo-adwentową będziemy kontynuować tutaj. Jeżeli trafiliście na tę stronę przez przypadek i nie wiecie, o co chodzi, to odsyłam Was do [ poprzedniego wpisu ].

W ciągu pierwszego tygodnia grudnia zrobiliśmy 14 okrążeń dywanu:


a w tym tygodniu zrobimy ich tylko sześć. Koło ma to do siebie, że im dalej od środka, tym więcej dziergania. Czasowo wyjdzie więc pewnie na to samo ;)

Przypomnę jeszcze ściegi, których będziemy używać:


8 grudnia (piątek) 

Dzisiejsze okrążenie może wydać się trudne, bo trzeba będzie obdziergać dwa rodzaje falek na dwa różne sposoby. Dlatego pod spodem znajdziecie film :)

Okr 15. W tym okrążeniu nowe falki dostaną słupki reliefowe, stare falki wyrównamy, a te trzy półsłupki między falkami zwęzimy. Więc tak:
 •  na nowych falkach robimy:
  • dwa słupki pojedyncze reliefowe od tyłu,
  • dwa półsłupki nawijane reliefowe od tyłu,
  • cztery półsłupki reliefowe od tyłu,
  • dwa półsłupki nawijane reliefowe od tyłu,
  • dwa słupki pojedyncze reliefowe od tyłu;
 • na starych falkach robimy:
  • 4 półsłupki nawijane (zwykłe, nie reliefowe),
  • 4 półsłupki  (zwykłe, nie reliefowe),
  • 4 półsłupki nawijane (zwykłe, nie reliefowe),
 • na grupach trzech półsłupków robimy trzy słupki pojedyncze razem.
Zamykamy okrążenie oczkiem ścisłym. Mamy dookoła 16 falek (na zmianę: nowa falka, stara falka), a między nimi jedno oczko pochodzące z trzech słupków pojedynczych zrobionych razem.

A najlepiej obejrzyjcie filmik :)Robótka powinna wyglądać następująco:


I jeszcze schemat - jak na niego klikniecie, to otworzy się większy:


Ponieważ do Świąt coraz bliżej, to na sobotę i niedzielę dostaniecie tylko jedno okrążenie, żebyście mieli czas na kupowanie prezentów.

9 i 10 grudnia (sobota i niedziela)

Okr 16. W tym okrążeniu wyrównamy brzeg i przy okazji zmniejszymy trochę liczbę oczek. Robimy dookoła półsłupki. Na ostatnim oczku falki robimy jeden półsłupek w to oczko i w oczko pochodzące z trzech słupków pojedynczych zrobionych razem. Ewentualnie, możecie pomijać oczko pochodzące z trzech słupków pojedynczych zrobionych razem i robić półsłupki tylko na falkach. Zamykamy okrążenie oczkiem ścisłym. Mamy dookoła 16 falek * 12 półsłupków = 192 półsłupki.W poniedziałek będzie jedno pracowite okrążenie ze starym filmikiem :)

11 grudnia (poniedziałek)

Okr 17. Powtarzamy okrążenie 10-te, czyli to z iksami. Wstawię Wam ten sam filmik, żebyście nie musieli szukać tego okrążenia w porcji z zeszłego tygodnia :) Przypominam, że iks ma dwa oczka łańcuszka na górze, zaś na dole zajmuje 3 oczka (po jednym oczku na każdą nóżkę + jedno pominięte).Starałam się tak robić iksy, żeby żaden iks nie wychodził kawałkiem poza falkę. Czyli mamy 16 falek * 4 iksy = 64 iksów.
Odpocznijcie teraz, bo jutro zrobimy dokładnie 224 słupki.


12 grudnia (wtorek)

Okr 18. W poprzednim okrążeniu powstało 64 iksów, a każdy z nich ma 2 oczka łańcuszka na szczycie. W każdą taką przestrzeń 2-oczkową robimy na zmianę 3 słupki pojedyncze i 4 słupki pojedyncze. Zamykamy okrążenie oczkiem ścisłym. Mamy dookoła III IIII III IIII III IIII… = 32*III + 32*IIII = 32*7 słupków = 224 słupki.
Jutro zrobimy dziury na nowe falki!

13 grudnia (środa)

Okr 19. Moja robótka w tym momencie zaczęła trochę się wyginać na kształt miski, postanowiłam więc dodać trochę oczek dookoła. Na każdej falce mamy isky, których słupki tworzą wzór: IIII III IIII III. Na dziesięciu słupkach (czyli na grupach III IIII III) robimy 12 słupków pojedynczych – można dać dwa słupki w środkowe oczko w grupach 3-słupkowych. Nad ostatnią grupą (IIII) robimy 4 oczka łańcuszka:


Zauważcie, że te 4 oczka łańcuszka wypadają między starymi falkami - widać te falki na dole zdjęcia.

Zamykamy okrążenie oczkiem ścisłym.  Mamy 32 grupy po (4 oczka łańcuszka + 12 słupków).

I jeszcze schemat:


Jutro zrobimy falki i dziury na nowe falki :)

14 grudnia (czwartek)

Okr 20. To okrążenie zaczynamy zaraz za łańcuszkiem 4-oczkowym. Przechodzimy oczkami ścisłymi do trzeciego słupka w grupie. Powtarzamy dookoła: {półsłupek w trzeci, czwarty i piąty słupek, 4 oczka łańcuszka, półsłupek w ósmy, dziewiąty i dziesiąty słupek, 12 słupków podwójnych w 4 oczka łańcuszka z poprzedniego okrążenia }. Zamykamy okrążenie oczkiem ścisłym. Mamy 32 grupy postaci (3 półsłupki, 4 oczka łańcuszka, 3 półsłupki, 12 słupków podwójnych).

Powinno to wyglądać mniej więcej tak:
Ten wpis znowu stał się za długi! Od jutra ostatnie 6 okrążeń będę dodawać do nowego wpisu :) [klik!!! klik!!! klik!!!]

Zapomniałam zrobić zdjęcie całego dywanu po 20-tym okrążeniu :(


1 komentarz:

 1. Super pomysł i dywan. Dzięki Tobie zrobiłam taki sam :) ale mój jest brązowy i czekam niecierpliwie na zakończenie, dla mnie za wolno ha ha...

  OdpowiedzUsuń