czwartek, 21 grudnia 2017

Dywan kalendarzowo-adwentowy (część III: okr. 21-26)

You can download the English version of this pattern for free at [ Ravelry ] as a photo tutorial with written instructions!!!To już ostatni tydzień naszego kalendarza adwentowego! Do przyszłego czwartku zrobimy ten dywan:Jeżeli weszliście na tę stronę niechcący i nie wiecie o co chodzi, to pod tymi linkami znajdziecie poprzednie tygodnie zabawy kalendarzowo-adwentowej:
Przypomnę jeszcze wykaz ściegów, żebyście nie musieli się przeklikiwać przez poprzednie wpisy:No to jedziemy!

15 grudnia (piątek)

Okr 21. To okrążenie zaczynamy w pierwszym półsłupku zaraz za falką z dwunastu słupków podwójnych. Powtarzamy dookoła: {półsłupek w pierwszy półsłupek z grupy 3-półsłupkowej, 12 słupków podwójnych w przestrzeń 4-oczkową, półsłupek w trzeci półsłupek z następnej grupy 3-półsłupkowej, 12 półsłupków reliefowych od tyłu dookoła starej falki}. Zamykamy okrążenie oczkiem ścisłym. 

Mamy dwa rodzaje falek: nowe falki świeżo zrobione słupkami podwójnymi i stare falki obdziergane półsłupkami reliefowymi od tyłu. Między falkami mamy po jednym półsłupku w grupę 3-półsłupkową.


Na schemacie wygląda to następująco:


Jak klikniecie na schemat, to zobaczycie go w nieco większym rozmiarze :)

16 i 17 grudnia (sobota i niedziela)

Na weekend dam Wam tylko jedno okrążenie, żebyście mieli czas na sprzątanie i zakupy przedświąteczne. 

Okr 22. W tym okrążeniu pracujemy na dwóch rodzajach falek:
  • jedne falki zostały dopiero co zrobione w poprzednim okrążeniu za pomocą dwunastu słupków podwójnych,
  • drugie falki zostały zrobione w okrążeniu 20-tym i potem w 21-szym zostały one obdziergane półsłupkami reliefowymi.
Więc tak: 
  • na falkach dopiero co zrobionych robimy 10 półsłupków reliefowych od tyłu, pomijając pierwszy i ostatni słupek podwójny, 
  • na starszych falkach robimy 10 oczek ścisłych w tylną pętelkę pomijając pierwszy i ostatni półsłupek reliefowy,
  • pomiędzy każdymi dwiema falkami robimy 3 oczka łańcuszka. 
Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym.

Mamy brzeg postaci: 10 półsłupków reliefowych, 3 oczka łańcuszka, 10 oczek ścisłych w tylną pętelkę, 3 oczka łańcuszka, 10 półsłupków reliefowych, 3 oczka łańcuszka, 10 oczek ścisłych w tylną pętelkę, 3 oczka łańcuszka, …Powyższy schemat zrobił się już za duży i niewygodny w obsłudze - od poniedziałku będzie więc nowy schemat :)

18 grudnia (poniedziałek)

Okr 23. W każdą przestrzeń 3-oczkową robimy 9 słupków pojedynczych (ja zrobiłam po 3 słupki w jedno oczko łańcuszka, żeby wyszło równomiernie). Na grupach dziesięciu oczek między przestrzeniami łańcuszkowymi robimy półsłupki w środkowe 4 oczka, czyli w czwarte, piąte, szóste i siódme oczko. Zamykamy okrążenie oczkiem ścisłym. 

Jeżeli robótka bardzo Wam się falbani, to może róbcie mniej słupków pojedynczych? Albo półsłupki w dwa środkowe (czyli piąte i szóste) oczka? Nie bójcie się eksperymentować!

Mamy 32 falki po 9 słupków (lub mniej) każda. 


Dzisiaj zamieszczam nowy schemat, bo poprzedni przestał mi się mieścić na kartce A4. Na schemacie narysowałam na czarno wczorajsze okrążenie, tak aby dzisiejsza porcja (na czerwono) miała się o co zahaczyć. Nie powtórzcie niechcący okrążenia z soboty i niedzieli :D


Po kliknięciu na schemat zobaczycie go w większym rozmiarze!

19 grudnia (wtorek)

Okr 24. To okrążenie będzie bardzo męczące dla nadgarstka! Na każdej falce powtarzamy: {słupek pojedynczy reliefowy od tyłu, jedno oczko łańcuszka}8 razy, a dookoła ostatniego słupka robimy słupek pojedynczy reliefowy od tyłu już bez dodatkowego oczka łańcuszka. Czyli każda falka otrzymuje taki "wachlarzyk". Między wachlarzykami nie ma żadnych dodatkowych ściegów, dwa słupki reliefowe stykają się ze sobą. Zamykamy okrążenie oczkiem ścisłym.

Mamy 32 falki * ( I o I o I o I o I o I o I o I o I). Jeżeli wczoraj zrobiliście mniej niż 9 słupków w falkę, to oczywiście w powyższym nawiasie będzie mniej "I o".20 grudnia (środa)

Okr 25. W zeszłym okrążeniu powstały wachlarzyki, na których jest 8 (lub mniej, jeżeli robótka się falbaniła) przestrzeni jedno-oczkowych. W pierwszą i ostatnią taką przestrzeń w każdym wachlarzu robimy półsłupek, a w środkowe sześć przestrzeni robimy po dwa słupki pojedyncze w jedno oczko. Zamykamy okrążenie oczkiem ścisłym. 

Mamy 32 wachlarze* (półsłupek + 6*2 słupki + półsłupek).
Czyli 32 * (x+V+V+V+V+V+V+x).   21 grudnia (czwartek)

Okr 26. Robimy dookoła oczka ścisłe w tylną pętelkę, ale tylko na słupkach pojedynczych! Półsłupki pomijamy. Zamykamy okrążenie oczkiem ścisłym, ucinamy sznurek i zabezpieczamy go tak, żeby nikt niechcący nie spruł dywanu. Z reszty sznurka można zrobić koszyk :)
To już koniec naszej grudniowej zabawy!!! Mam nadzieję, że nie wymęczyłam za bardzo waszych dłoni i nadgarstków :) 

Jeżeli wydziergaliście cokolwiek według mojego wzoru, to będzie mi bardzo miło, jeżeli podeślecie mi zdjęcie swojej pracy wraz z krótkim opisem: jak macie na imię? skąd jesteście? Ile sznurka/włóczki/kordonka zużyliście i jaki był rozmiar szydełka? może jakieś inne przemyślenia? Ja potem wystawię te zdjęcia na moim facebooku, żeby wszyscy mogli je podziwiać :)

Wesołych Świąt!!!Brak komentarzy:

Prześlij komentarz