Przejdź do głównej zawartości

Poprawiny zielonego dywanu

No nijak nie podobał mi się ten poprzedni jasnozielony dywan, więc przedziergałam go na coś, co dużo bardziej cieszy moje oko. Zagęszczony wzór celtycki wygląda zupełnie jak arabeska :)

Dzieło mierzy jakieś 155 cm średnicy, ale na żywo wygląda na większy, aż mierzyłam dwa razy z niedowierzaniem. Przedziergałam jakieś 3 km sznurka bawełnianego o grubości 3 mm przy pomocy szydełka 5 mm, a cała praca zajęła mi jakieś 18 godzin. Dywan zrobiony jest spiralnie, tak aby nie miał tego brzydkiego szwu na łączeniu okrążeń. Po prostu nie domykamy okrążeń, to jest jedno długie 18-godzinne okrążenie.

Sfotografowałam i opisałam pierwsze 10 okrążeń dywanu, ale dalej będziecie musieli sobie radzić ze schematem, do którego zresztą będę miała dużo uwag.

Okr. 1. W magiczną pętlę robimy 7 półsłupków, zaciskamy ją mocno, a potem robimy jeszcze ósmy półsłupek w nóżkę pierwszego półsłupka. Nie zamykamy żadnych okrążeń oczkiem ścisłym, bo od tego kury przestają się nieść, spadają samoloty i wyrastają pypcie na języku!Okr. 2. Powtarzamy 8 razy: {po 2 półsłupki w jedno oczko}. Mamy dookoła 16 półsłupków. Nadal nie domykamy żadnego okrążenia oczkiem ścisłym! Nie i już!Okr. 3. Powtarzamy 8 razy: {1 półsłupek w pierwsze oczko z pary, 2 półsłupki w drugie oczko z pary}. Mamy dookoła 24 półsłupki.


Okr. 4. Powtarzamy 8 razy: {2 półsłupki w jedno oczko, po jednym półsłupku w 2 kolejne}. Mamy dookoła 8*(2+1+1) = 8*4 = 32 półsłupki.


Okr. 5. Powtarzamy 8 razy: {po jednym półsłupku w pierwsze dwa oczka, 2 półsłupki w kolejne oczko, 1 półsłupek w jeszcze kolejniejsze oczko}. Mamy dookoła 8*(1+1+2+1) = 8*5 = 40 półsłupków.


Okr. 6. Powtarzamy 8 razy: {2 półsłupki w pierwsze oczko, po jednym półsłupku w cztery kolejne oczka}. Mamy dookoła 8*(2+1+1+1+1) = 8*6 = 48 półsłupków.


Okr. 7. Powtarzamy 8 razy: {po jednym półsłupku w pierwsze 3 oczka, 1 reliefowy przedni słupek dookoła czwartego półsłupka, po jednym półsłupku w kolejne 2 oczka}. Mamy dookoła 8*(3 + 1 + 2) = 8*6 = 48 oczek, z czego co ósme jest reliefem.


Okr. 8. Powtarzamy 8 razy: {2 półsłupki, pomijamy 3 półsłupek (ten zaraz przed reliefem), 3 reliefy dookoła reliefu, pomijamy półsłupek za reliefem, 1 półsłupek}.


Okr. 9. Powtarzamy 8 razy: {2 półsłupki, 2 reliefy dookoła pierwszego reliefu, 1 relief dookoła drugiego reliefu, znowu 2 reliefy dookoła trzeciego reliefu, 1 półsłupek}.


Okr. 10. Powtarzamy 8 razy: {1 półsłupek, pomijamy półsłupek przed reliefami, 2 reliefy dookoła pierwszego reliefu, po jednym reliefie dookoła kolejnych trzech reliefów, znowu 2 reliefy dookoła ostatniego reliefu, pomijamy półsłupek za reliefami}.


Dalej będziecie musieli sobie radzić ze schematem. Przedstawia on trójkątny wycinek, czyli jedno powtórzenie motywu. Czyta się go od prawej do lewej i od dołu do góry - zresztą wkleiłam w dolnym prawym rogu oczy ze strzałkami pokazującymi kierunek patrzenia. Pod schematem znajdziecie uwagi na jego temat.


Uwaga, będą uwagi:

 • Poziomą niebieską kreską zaznaczam oczka, które mają być pominięte. Nic w nie nie robimy.
 • W okrążeniu 21 (i nie tylko tam) robię 3 półsłupki - dwa skrajne z nich mają dorysowane pionowe kreseczki. Oznacza to, że robimy je pomiędzy półsłupek a relief. Jeżeli Wam to nie wychodzi lub nie pasuje, to możecie normalnie zrobić 3 półsłupki w jeden półsłupek. Tylko że wtedy może powstać taka dość mocno widoczna dziura, bo ten samotny półsłupek się rozciąga jak guma od gaci. Ale jeżeli Wam to nie przeszkadza, to ok :)

 • Na końcu okrążenia 21 oraz 44 robimy jeszcze 2 dodatkowe reliefy na reliefach. Tak normalnie, to te dwa reliefy zaliczałyby się do kolejnego okrążenia. Jeżeli zaznaczacie początek/koniec okrążenia jakimś znacznikiem, czy tam inną wsuwką do włosów, to przesuńcie ten znacznik o 2 oczka do przodu.
 • Począwszy od okrążenia 22 będziemy robić po 16 powtórzeń, a nie 8. A począwszy od okrążenia 58 robimy już 32 okrążenia.
 • W okrążeniu 22 (i nie tylko tam!) jest skrzyżowanie typu ,,\\'':
  • 1 oczko łańcuszka dla większego luzu - w kolejnym okrążeniu pominiemy je,
  • 2 reliefowe przednie słupki pojedyncze za dalszą parę reliefów,
  • 1 oczko łańcuszka - w kolejnym okrążeniu dostanie swój własny półsłupek,
  • nad robótką robimy 2 reliefowe przednie słupki pojedyncze za bliższą parę reliefów,
  • znowu 1 oczko łańcuszka dla większego luzu - w kolejnym okrążeniu pominiemy je.


 • W okrążeniu 41 (i nie tylko tam!) jest skrzyżowanie typu ''//,,:
  • 1 oczko łańcuszka dla większego luzu - w kolejnym okrążeniu pominiemy je,
  • 2 reliefowe przednie słupki pojedyncze za dalszą parę reliefów,
  • 1 oczko łańcuszka - w kolejnym okrążeniu dostanie ono własny półsłupek,
  • 2 reliefowe przednie słupki pojedyncze za bliższą parę reliefów, ale między robótką a tymi reliefami, co były przed chwilą - musicie je trochę odgiąć palcami, żeby się dostać do środka!
  • 1 oczko łańcuszka dla większego luzu - w kolejnym okrążeniu pominiemy je. • Na końcu okrążeń 40 i 57 nie robimy dwóch ostatnich reliefów - będą się one zaliczać do kolejnego okrążenia.  Jeżeli zaznaczacie początek/koniec okrążenia jakimś znacznikiem, czy tam inną wsuwką do włosów, to przesuńcie ten znacznik o 2 oczka wstecz.

I to by było na tyle :) Tak mi się podoba ten dywan, że poleży w salonie aż do lata następnego roku. Wtedy go upiorę i przedziergam na nowy.

Komentarze