Przejdź do głównej zawartości

Zielony celtycki dywan

Dawno nie robiłam dywanu z celtyckim wzorem - czas to naprawić :) Przez 18 godzin pracy machnęłam takie cóś:

Dywan mierzy 160 cm średnicy i pożarł coś około 3 km sznurka bawełnianego o grubości 3 mm. Machałam szydełkiem 5 mm. Zaczyna on swój żywot jako 8-dzielny, ale potem już od okrążenia #43 ma 16 powtórzeń, a od okrążenia #68 już 32 powtórzenia. Dywan zrobiony jest spiralnie, tzn. bez zamykania okrążeń oczkami ścisłymi. Dzięki temu nie ma tego brzydkiego szwu na łączeniu okrążeń.

Rozpisałam i sfotografowałam pierwsze 10 okrążeń, ale dalej będziecie musieli sobie poradzić ze schematem, do którego zresztą będę miała sporo uwag.

Okr. 1. W magiczną pętlę robimy na razie tylko 7 półsłupków i ściągamy pętlę mocno. Potem robimy jeszcze ósmy półsłupek w nóżkę pierwszego półsłupka. Nie zamykamy żadnych okrążeń oczkami ścisłymi!Okr. 2. W każdy półsłupek robimy po dwa półsłupki. Razem mamy dookoła 16 półsłupków. Przypominam, że nie domykamy żadnego okrążenia!


Okr. 3. Powtarzamy 8 razy: {1 półsłupek w pierwszy półsłupek z pary, 2 półsłupki w drugi z pary}. Razem mamy 8*(1+2) = 8*3 = 24 półsłupki.


Okr. 4. Powtarzamy 8 razy: {2 półsłupki w jedno oczko, po jednym półsłupku w dwa kolejne}. Dookoła mamy 8*(2+1+1) = 8*4 = 32 pólsłupki.


Okr. 5. Powtarzamy 8 razy: {3 półsłupki, 1 reliefowy przedni słupek pojedynczy dookoła co czwartego półsłupka}.


Okr. 6. Powtarzamy 8 razy: {3 półsłupki, 3 reliefy dookoła samotnego reliefu}.


Okr. 7. Powtarzamy 8 razy: {3 półsłupki, 1 relief dookoła pierwszego reliefu, a dookoła drugiego reliefu robimy: (1 relief, 1 oczko łańcuszka, 1 relief), 1 relief dookoła trzeciego reliefu }.


Okr. 8. Powtarzamy 8 razy: {3 półsłupki, 2 reliefy na reliefach, 1 półsłupek w oczko łańcuszka, 2 reliefy na reliefach}.


Okr. 9. Powtarzamy 8 razy: {3 półsłupki, 2 reliefy na reliefach, 2 półsłupki w samotny półsłupek, 2 reliefy na reliefach}.


Okr. 10. Powtarzamy 8 razy: {3 półsłupki, 2 reliefy na reliefach, 2 półsłupki, 2 reliefy na reliefach}.


Mam dla Was schemat - przedstawia on taki trójkątny kawałek pizzy pokrojonej na 8 części. Czyta się go od dołu do góry i od prawej do lewej, wkleiłam oczy ze strzałkami :)


Uwaga, będą uwagi:

Okr. #21 i nie tylko. Na schemacie niektóre półsłupki mają pod spodem narysowaną pionową kreseczkę. Oznacza ona, że półsłupek należy zrobić nie w oczko, lecz pomiędzy dwa oczka. Bo gdybyśmy robili aż 3 półsłupki w jedno oczko, to ono by się tak brzydko rozdziawiło. Ale jeżeli Wam takie rozdziawienie nie przeszkadza, to oczywiście róbcie sobie te trzy półsłupki w jedno oczko. A ja będę robić tak:


Okr. #25. W ostatnim powtórzeniu motywu nie robimy tych dwóch ostatnich reliefów. Będą się one zaliczać do kolejnego okrążenia. 

Okr. #48. Co zabraliśmy, to musimy oddać - po ostatnim powtórzeniu robimy dwa dodatkowe reliefy, które normalnie zaliczałyby się już do okrążenia #49.  

Co do skrzyżowań typu ,,\\'' i typu ''//,, to wieki temu popełniłam do nich filmiki.

Skrzyżowanie typu ,,\\'':

  • 1 oczko łańcuszka dla większego luzu - w kolejnym okrążeniu pominiemy je,
  • 2 reliefowe przednie słupki pojedyncze za dalszą parę reliefów,
  • 1 oczko łańcuszka - w kolejnym okrążeniu dostanie swój własny półsłupek,
  • nad robótką robimy 2 reliefowe przednie słupki pojedyncze za bliższą parę reliefów,
  • znowu 1 oczko łańcuszka dla większego luzu - w kolejnym okrążeniu pominiemy je.

Skrzyżowanie typu ''//,,:

  • 1 oczko łańcuszka dla większego luzu - w kolejnym okrążeniu pominiemy je,
  • 2 reliefowe przednie słupki pojedyncze za dalszą parę reliefów,
  • 1 oczko łańcuszka - w kolejnym okrążeniu dostanie ono własny półsłupek,
  • 2 reliefowe przednie słupki pojedyncze za bliższą parę reliefów, ale między robótką a tymi reliefami, co były przed chwilą - musicie je trochę odgiąć palcami, żeby się dostać do środka!
  • 1 oczko łańcuszka dla większego luzu - w kolejnym okrążeniu pominiemy je.


I to by było na tyle :)

Komentarze