Przejdź do głównej zawartości

Dywan w płatko-cętki z fikuśną ramką - część III (okr. 36-45)

W tym tygodniu nareszcie skończymy dziergać dywan w płatko-cętki. Dwa tygodnie temu opublikowałam instrukcje do [ okrążeń 1-24 ], w zeszłym tygodniu dorzuciłam [ okrążenia 25-35 ], a teraz przerobimy okrążenia 36-45.




Dywan liczy sobie 165 cm średnicy i ma na brzegu taką fikuśną ramkę, która pożarła aż kilometr sznurka:



Jeżeli nie chcecie robić tej ramki i macie już dość dziergania to przeróbcie 3 poniższe okrążenia i macie już fajrant:

Okr. przedprzedostatnie. Powtórzcie 24 razy: {15 słupków pojedynczych w tylne pętelki, 2 słupki w tylną pętelkę następnego oczka}. Nie domykamy okrążenia oczkiem ścisłym!!!

Okr. przedostatnie. Jedziemy dookoła słupkami pojedynczymi w tylne pętelki, ale dookoła musimy gdzieniegdzie dać dwa słupki w jedno oczko, co najmniej 12 razy - może co drugi odstęp między płatkami? Jeżeli Wasza robótka ma ciasny brzeg i chce się wyginać w miseczkę, to dajcie podwojony słupek nawet 24 razy. Nie domykamy okrążenia oczkiem ścisłym!!!

Okr. ostatnie. Musimy zacząć obniżać wysokość ściegu - robimy w tylne pętelki:

  • półsłupki nawijane przez pierwsze dwa odstępy między listkami,
  • półsłupki przez dwa kolejne odstępy między listkami,
  • oczka ścisłe w tylne pętelki tak długo, aż dojedziemy do pierwszego oczka ścisłego (albo do końca sznurka).

A jeżeli chcecie zrobić ramkę, to jedziemy dalej:

Okr. 36. Powtarzamy 24 razy: {15 słupków pojedynczych w tylną pętelkę, 2 słupki pojedyncze w tylną pętelkę domknięcia listka}. Zaczniemy obniżać wysokość ściegu, bo zaraz przejdziemy ze spirali do koła, robimy więc dodatkowo:

  • 17 półsłupków nawijanych w tylne pętelki,
  • 17 półsłupków w tylne pętelki - zaznaczamy ostatni z nich wsuwką/klamerką/czymkolwiek - to będzie nowy początek dalszych okrążeń.
Zrobiliśmy w tym okrążeniu 24*(15+2) = 24*17 = 408 słupków i dodatkowo przesunęliśmy znacznik końca/początku okrążeń o dalsze 17+17 = 34 oczka. Mamy dookoła 408 oczek.



Okr. 37.
 Powtarzamy dookoła 408:3, czyli 136 razy: {półsłupek w tylną pętelkę, 2 oczka łańcuszka, pomijamy 2 kolejne oczka pod łańcuszkiem}. Och, nareszcie możemy domknąć okrążenie oczkiem ścisłym w szczyt pierwszego półsłupka w tym okrążeniu :D 


Okr. 38. Przechodzimy oczkiem ścisłym do łańcuszka i powtarzamy 136 razy: {2 słupki pojedyncze w łańcuszek, 1 oczko łańcuszka, pomijamy połsłupek}. Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym. Pierwszy słupek w tym okrążeniu możecie udawać przez 3 oczka łańcuszka.


Okr. 39. To będzie trudne okrążenie - zrobimy taką kratownicę, którą podpatrzyłam we wzorze "Momentous Occasion" autorstwa Patricii Kristoffersen. Powtarzamy 136 razy: {2 półsłupki w słupki, 2 reliefowe przednie słupki podwójne razem: obie nóżki będą zaczepione za półsłupki z okrążenia #37 - pierwsza nóżka za półsłupek po prawej, a druga za półsłupek po lewej}. Jeżeli jest Wam za ciasno, to zróbcie te reliefy z trzema nawijkami!!! Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym. Mamy dookoła 136 dwunożnych reliefów pooddzielanych dwoma półsłupkami.

Tak wyglądał początek mojego okrążenia 39:


Po dwóch powtórzeniach motywu tak to wyglądało:


I na końcu okrążenia:


Okr. 40. Powtarzamy dookoła 408:2, czyli 204 razy: {słupek pojedynczy, 1 oczko łańcuszka, pomijamy kolejne oczko}. Okrążenie domykamy oczkiem ścisłym. Zauważcie, że ten słupek czasem wypadnie na dwunożnym reliefie, a potem dwa razy z rzędu na nim nie wypadnie. Tak ma być!


Okr. 41. Robimy jedno oczko łańcuszka, żeby zacząć okrążenie z odpowiedniej wysokości, a potem powtarzamy 204 razy: {szyszeczka o trzech narzutach dookoła słupka, półsłupek w łańcuszek}. Okrążenie domykamy oczkiem ścisłym. Szyszeczkę już kilka razy sfilmowałam i znajdziecie ją na youtubie [ klik! klik! klik! ].

Okr. 42. Powtarzamy dookoła 204 razy: {półsłupek w szyszeczkę, 1 oczko łańcuszka}. Okrążenie domykamy oczkiem ścisłym.


Okr. 43. Przechodzimy oczkiem ścisłym do łańcuszka i powtarzamy dookoła 204 razy: {słupek pojedynczy w oczko łańcuszka, 1 oczko łańcuszka}. Okrążenie domykamy oczkiem ścisłym.


Okr. 44. Teraz zrobimy podobną kratownicę jak w okrążeniu #39, tylko gęściejszą. Powtarzamy 204 razy: {

  • półsłupek w oczko łańcuszka, 
  • 2 reliefowe przednie słupki podwójne razem: obie nóżki za półsłupki z okrążenia #42, pierwsza nóżka za półsłupek po prawej, a druga za półsłupek po lewej, 
  • półsłupek w to samo oczko łańcuszka}. 

Nie musimy domykać okrążenia oczkiem ścisłym.

Tak wyglądało moje okrążenie po jednym powtórzeniu motywu:


A tak po dwóch powtórzeniach motywu:


I wreszcie całe okrążenie:


Okr. 45. Jedziemy oczkami ścisłymi w tylne pętelki aż do końca sznurka (lub cierpliwości). Wystarczyło mi sznurka na ciut więcej niż jedno okrążenie, więc jechałam dalej:


Mam jeszcze dla Was wszystkie schematy:


Ufff, to już koniec tego wzoru. Jeżeli wydziergaliście z niego cokolwiek, to koniecznie pochwalcie się zdjęciami na moim facebooczku albo na maila :) 

You can find an English translation of this pattern for free on [ Ravelry ]:



Komentarze