Przejdź do głównej zawartości

Styczniowy fikuśny dywan, część 1 (okr. 1-25)

Znalazłam niedawno w internetach taki ładny obrazek z fikuśną arabeską i pomyślałam sobie, że fajnie będzie zrobić na tej podstawie dywan :) Ale wyszedł mi taki maciupek, bardzo sznurkożerny:







Wzorowałam się na tym obrazku tak do połowy średnicy wzoru:


Sznurka wystarczyło mi tylko do połowy średnicy obrazka, na dodatek pod koniec spanikowałam i zakończyłam inaczej, a teraz już wiem, że mogłam dorobić zakończenie bliższe temu obrazkowi. Ale nie mogę tego spruć i przerobić, gdyż umarłabym z nudów przerabiając ten sam dywan :P

Dywan mierzy zaledwie 155 cm średnicy, czyli jakby zawinąć w niego moje zwłoki, to jeszcze wystawałoby tych zwłok całe 9 cm. Liczyłam na jakieś 160-170 cm. Pożarł on 3 km sznurka bawełnianego o grubości 3 mm przy użyciu szydełka 5 mm. Machnęłam go w 6 dni po 2.5-3 godziny, bo kondycja fizyczna już nie ta... 

Zrobiłam ten dywan spiralnie, żeby nie było widać tego brzydkiego łączenia oczkiem ścisłym na styku okrążeń. Czyli każde okrążenie kończy się uskokiem, ale na końcu oczka ścisłe wygładzają brzeg :) Dywan zaczyna swój żywot jako 9-dzielny, ale potem dość szybko przechodzimy do 18 powtórzeń, a potem do 36 powtórzeń.

3 kilometry sznurka dzielą się ładnie na 3 wpisy po jednym kilometrze, ale wtedy liczba okrążeń w każdym wpisie byłaby bardzo nierówna. Tak więc:

  • w tym tygodniu opiszę okrążenia z pierwszych 500 m sznurka,
  • za tydzień dam [ nowy wpis ] z kolejnym kilometrem,
  • a tydzień potem dodam [ wpis ] z końcowym 1.5 km sznurka.

Średnio wyjdzie więc jakieś 20+ okrążeń na wpis :)

Aha, i na końcu każdego wpisu macie schemat dywanu! Łącznie będzie 69 okrążeń.


No to zaczynamy :)

Okr. 1. W magiczną pętlę robimy 8 półsłupków i ściągamy mocno pętlę. Następnie robimy dziewiąty półsłupek w nóżkę pierwszego półsłupka - będzie tak trochę odstawało z boku. Nie domykamy żadnego okrążenia oczkiem ścisłym, gdyż ponieważ pracujemy na spirali. Dzięki temu nie będzie widać tego ohydnego szwu na łączeniu okrążeń :)



Na wszelki wypadek tu macie filmik z magiczną pętlą:



Okr. 2. W każdy z dziewięciu półsłupków robimy po 2 półsłupki. Łącznie mamy ich 9*2=18.



Okr. 3. Powtarzamy 9 razy: {1 półsłupek w pierwszy półsłupek z pary, 2 półsłupki w drugi półsłupek z pary}. Łącznie mamy 9*(1+2)=9*3=27 półsłupków.



Okr. 4. Powtarzamy 9 razy: {2 półsłupki w jedno oczko, po jednym półsłupku w dwa kolejne}. Mamy dookoła 9*(2+1+1)=9*4=36 półsłupków.



Okr. 5. Od teraz będziemy powtarzać wszystko po 18 razy. Powtarzamy 18!! razy: {1 półsłupek, 1 szyszeczka o trzech narzutach dookoła następnego półsłupka}. Mamy dookoła 18 szyszeczek pooddzielanych półsłupkami. Filmik z szyszeczką był już wiele razy, ale wkleję Wam go jeszcze raz - jest to filmik z innego dywanu i na początku robiłam oczko łańcuszka tak dla nabrania odpowiedniej wysokości (ale Wy nie róbcie tego oczka łańcuszka w tym dywanie!):


Trochę trudno będzie zrobić szyszeczkę dookoła półsłupka, ale wierzę w Waszą zręczność :)



Okr. 6. Powtarzamy 18 razy: {1 półsłupek w półsłupek, 2 półsłupki w szyszeczkę}



Okr. 7. Powtarzamy 18 razy: {1 półsłupek, 2 półsłupki w kolejne oczko, 1 półsłupek}. Mamy 18 motywów postaci "xvx", czyli 18*4=72 półsłupki.



Okr. 8. Powtarzamy 18 razy: {1 szyszeczka, 3 półsłupki}. Mamy dookoła 18 szyszeczek, a pomiędzy nimi po 3 półsłupki.



Okr. 9 i 10. Dookoła jedziemy półsłupkami w każdy półsłupek i w każdą szyszeczkę. Mamy nadal 72 półsłupki dookoła, czyli 18 porcji po 4 półsłupki. Wrzucę tylko zdjęcie z dziesiątego okrążenia:



Okr. 11. Powtarzamy 18 razy: {2 półsłupki, 1 reliefowy przedni słupek pojedynczy dookoła trzeciego półsłupka, 1 półsłupek na czwartym półsłupku}.



Okr. 12. Powtarzamy 18 razy: {2 półsłupki, 3 reliefowe przednie słupki pojedyncze dookoła samotnego reliefu, 1 półsłupek}



Okr. 13. Powtarzamy 18 razy: {1 półsłupek, 2 półsłupki w kolejny półsłupek, 3 reliefowe przednie słupki pojedyncze razem, 2 półsłupki w kolejny półsłupek}. Mamy dookoła podomykane płatki, a pomiędzy nimi powiększyliśmy liczbę półsłupków według wzorca "vxv".



Okr. 14 i 15. Dookoła jedziemy półsłupkami w każdy półsłupek i w każdy domknięty płatek. Mamy dookoła 18 porcji po 6 półsłupków. Wrzucę zdjęcie tylko z piętnastego okrążenia:



Okr. 16. Powtarzamy 18 razy: {1 reliefowy przedni słupek pojedynczy na pierwszym półsłupku, po jednym półsłupku w 5 kolejnych półsłupków}.



Okr. 17. Powtarzamy 18 razy: {3 reliefowe przednie słupki pojedyncze dookoła samotnego reliefu, 5 półsłupków}.



Okr. 18. Powtarzamy 18 razy:{

  • 2 reliefy na pierwszym reliefie,
  • 1 relief na drugim reliefie,
  • znowu 2 reliefy na trzecim reliefie,
  • pomijamy skrajne półsłupki z pięciu i robimy tylko 3 półsłupki.}



Okr. 19. Powtarzamy 18 razy:{

  • 2 reliefy na pierwszym reliefie,
  • po jednym reliefie dookoła kolejnych trzech reliefów,
  • znowu 2 reliefy na piątym reliefie,
  • 3 półsłupki.}



Okr. 20. Potrzebujemy, aby nasze nowe płatki miały parzystą liczbę reliefów. Powtarzamy 18 razy: {3 reliefy, 2 reliefy dookoła środkowego (czwartego) reliefu, 3 reliefy, 3 półsłupki}.



Okr. 21. Powtarzamy 18 razy: {

  • 2 reliefowe przednie słupki pojedyncze razem za dwa pierwsze reliefy,
  • 4 reliefy,
  • znowu 2 reliefy razem za dwa ostatnie reliefy,
  • powiększamy 3 półsłupki do pięciu według wzorca "vxv".}



Okr. 22. Powtarzamy 18 razy: {2 reliefy razem, 2 reliefy, 2 reliefy razem, 5 półsłupków}.



Okr. 23. Powtarzamy 18 razy: {dwa razy po 2 reliefy razem, 5 półsłupków}.



Okr. 24. Powtarzamy 18 razy: {2 reliefy, 2 półsłupki, relief dookoła trzeciego półsłupka, 2 półsłupki}.



Okr. 25. Powtarzamy 18 razy:{

  • reliefy,
  • 2 półsłupki,
  • na samotnym reliefie robimy: (1 relief, 1 zwykły pojedynczy słupek w ten samotny relief, znowu jeden relief) - powstaje taka "roztrojka" mająca po bokach reliefy, a w środku zwykły słupek niereliefowy,
  • 2 półsłupki.}
To jest jedyne okrążenie, w którym pojawia się taki zwykły słupek pojedynczy, w sensie że nie reliefowy :)


W tym tygodniu zrobiliśmy aż tyyyyyyle :) Przerobiliśmy ponad 1/3 okrążeń, ale zużyliśmy dopiero 1/6 sznurka:


Tu macie jeszcze schemat do pierwszej części. Przedstawia on 1/9 koła - coś jak kawałek pizzy, tylko taki chudy i mizerny, bo potem zamienia się w 1/18 koła. Czyta się go od dołu do góry i od prawej do lewej. W dolnym prawym rogu umieściłam oczy ze strzałkami wskazującymi kierunek patrzenia :)


Ciąg dalszy umieszczę [ w nowym wpisie ] za jakiś tydzień, bo muszę jeszcze to wszystko opracować na komputerze :)

You can find an English translation for this carpet in my [ Ravelry ] store :)



Komentarze