środa, 20 sierpnia 2014

Ślimak

Zapragnęłam wydziergać coś okrągłego na drutach, na których 99.9% ludzkości dzierga zwykle wyroby prostokątne, trójkątne, itd... - ogólnie bardziej "...kątne" niż "obłe". Za inspirację posłużył mi wzór "Ten Stitch Twist" opracowany przez niejaką Frankie Brown w 2009 roku. Jeżeli macie konto na portalu ravelry (polecam!!!), możecie za darmo i legalnie pobrać ten wzór. Oryginalnie, cały wzór zrobiony był na drutach, łącznie z okrągłym środkiem, który w moim wykonaniu wyglądał po prostu przeokropnie. Dodałam więc szydełkowy środek, ażur na łączeniu okrążeń i rozszerzające się rzędy. W oryginale wszystkie rzędy były przerabiane na prawo, ale ja chciałam mieć osobną stronę lewą i stronę prawą. Poniżej przedstawiam więc mój mocno przerobiony wzór na okrągły spiralny dywan - w trudniejszych momentach załączam linki do filmów opublikowanych przez ABC robótek na drutach.


Środek wykonujemy szydełkiem:
okr. 1 - pętla "magic circle", a w nią 10 słupków.
okr. 2 - po dwa słupki w każdy słupek (mamy 20 słupków).
okr. 3 - po dwa słupki w każdy słupek (40 słupków).
okr. 4 - powtarzać: słupek w słupek, dwa słupki w słupek (60 słupków).

Nawiasem mówiąc, gdy próbowałam znaleźć polski odpowiednik "magic circle", słownik internetowy zaoferował mi tłumaczenie "stowarzyszenie magików". W zasadzie, dzierganie na szydełku czy drutach to nic innego jak wymachiwanie różdżką i mruczenie pod nosem tajemnych zaklęć, a gdy dzieło jest już gotowe, to nikt nie wie skąd się wzięło...

Teraz pora przejść na druty - po zakończeniu szydełkowej części wbijamy drut w oczko pozostałe na szydełku. Przerabiamy oczko w taki sposób, żeby powstały z niego dwa oczka. Bardzo dobrze widać to na tym filmiku. Obracamy robótkę, przerabiamy dwa oczka na prawo, wbijamy się drutem w szydełkowe oczko na brzegu koła zaraz obok naszych oczek i przerabiamy je na prawo. Odwracamy robótkę, przerabiamy wszystkie oczka na lewo - także z ostatnim. Na drucie mamy teraz trzy oczka.

Od tej pory będziemy pracować w "dwurzędach" przerabianych w tę i z powrotem. Musimy też stopniowo zwiększyć liczbę oczek na drucie z trzech do dziesięciu. Przerabiamy kolejno:

dwurząd 1 - przerób dwa oczka na prawo, kolejne oczko przełóż bez przerabiania na drugi drut, wkłuj się w kolejne oczko szydełkowe koła, przerób je na prawo i nawlecz na nie przełożone oczko (tak jak przy zakańczaniu robótki - popatrz tu), obróć robótkę i przerób wszystkie oczka na lewo, włącznie z ostatnim oczkiem (brzegowym).

dwurząd 2 - dodamy jedno oczko: przerabiaj oczka na prawo. Przed ostatnim oczkiem na drucie zrób narzut, przełóż ostatnie oczko bez przerabiania, wkłuj się w kolejne oczko szydełkowe koła, przerób je na prawo i nawlecz na nie przełożone oczko. Obróć robótkę i przerób wszystkie oczka na lewo, włącznie z ostatnim.

W kolejnych dwurzedach będziemy na zmianę przerabiać tyle samo oczek i dodawać jedno oczko:

dwurząd 3 - przerabiaj oczka na prawo, przełóż ostatnie oczko bez przerabiania, wkłuj się w kolejne oczko szydełkowe koła, przerób je na prawo i nawlecz na nie przełożone oczko. Obróć robótkę i przerób wszystkie oczka na lewo, włącznie z ostatnim.

dwurząd 4 - dodamy jedno oczko: przerabiaj oczka na prawo. Przed ostatnim oczkiem na drucie zrób narzut, przełóż ostatnie oczko bez przerabiania, wkłuj się w kolejne oczko szydełkowe koła, przerób je na prawo i nawlecz na nie przełożone oczko. Obróć robótkę i przerób wszystkie oczka na lewo, włącznie z ostatnim.

itd... powtarzamy aż do uzyskania 10 oczek na drucie. W tym momencie możemy wkłuć agrafkę w brzeg ostatniego zrobionego przez nas rządku na drutach. Będzie ona oznaczać początek dużego okrążenia. Teraz zacznie się najłatwiejsza część, a na łączeniu pojawi się w końcu ażur.

okrążenie 1 - przerabiaj na zmianę dwurzędy:

dwurząd pełny - przerób 7 oczek na prawo, kolejne dwa przerób razem na prawo, zrób narzut, przełóż ostatnie oczko bez przerabiania, wkłuj się w kolejne oczko koła, przerób je na prawo i nawlecz na nie przełożone oczko. Obróć robótkę i przerób wszystkie oczka na lewo, włącznie z ostatnim.

dwurząd niepełny - przerabiaj oczka na prawo, ale zostaw dwa ostatnie na lewym drucie. Obróć robótkę i przerób osiem oczek na lewo, włącznie z ostatnim. Takie niepełne dwurzędy będą odpowiadać za tworzenie krzywizny koła.

Gdy dojedziemy do agrafki (nie musi być dokładnie! wystarczy dotrzeć do okolic agrafki), musimy zwiększyć liczbę oczek na drucie o jedno, od tego momentu mamy drugie okrążenie:

okrążenie 2 - przerabiaj na zmianę dwa dwurzędy pełne i jeden niepełny (a więc obróć robótkę, gdy na lewym drucie zostaną dwa oczka). W pierwszym pełnym dwurzędzie tego okrążenia zamiast przerobić dwa oczka razem, przerób je osobno ale i tak daj narzut - przez to liczba oczek zwiększy się do 11.

Po dojechaniu do agrafki znowu:
- zwiększamy liczbę oczek o jedno,
- zwiększamy liczbę dwurzędów pełnych pod rząd.

Czyli, jeżeli Wam się zachce, to w siódmym okrążeniu robicie 7 dwurzędów pełnych i potem dwurząd niepełny. Na drucie powinno być wtedy 16 oczek. W dwurzędzie niepełnym przerobilibyśmy 14 oczek i odwrócilibyśmy robótkę.

Jak zakończyć taką robótkę, żeby nie kończyła się urwanym okrążeniem, tylko ładnym owalem? W n-tym okrążeniu redukujemy liczbę oczek o jedno co 2*n pełnych dwurzędów poprzez przerobienie dwóch oczek razem. Po polsku: np. w 5-tym okrążeniu redukujemy oczko co 10 pełnych dwurzędów, w 6-tym okrążeniu co 12, itd...

Nie jestem do końca zadowolona z efektów - poskąpiłam cierpliwości, zrobiłam tylko 50-oczkowe koło na szydełku i wzór zaczął się falbanić, a potem żal mi było pruć, aby to odkręcić. Przedtem próbowałam dziergać okrążenia warkoczowe lub kamykowe, ale to prowadziło tylko do większego sfalbanienia lub ściągnięcia robótki.W końcu dodałam warkocz na brzegu, żeby dywanik nie był tak bardzo "łysy".


Nie licząć dziergania żółtego i niebieskiego prototypu, cała reszta zajęła mi jakieś dwa dni roboty. Na pewno nie jest to czas zmarnowany, bo nauczyłam się nowej umiejętności, ale bardzo się cieszę, ze dywanik jest już skończony. Dam mu trochę pożyć, a potem radośnie go spruję :D

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz