Przejdź do głównej zawartości

Popielaty dywan w liście - część I (okr. 1-14)

Kochani moi Współszydełkowicze! W tym roku będzie mniej dywanów, ale postaram się, aby te co będą były takie "bardziejsze" i lepiej opisane niż zwykle. 

Mam wrażenie, że bardzo się postarzałam i między 40-tym a 42-gim rokiem życia przybyło z 5 lat (to przez nadgodziny, hehe). Nie umiem już machnąć dywanu w jeden dzień, boli mnie prawy bark od dziergania, oraz to miejsce, w którym plecy stykają się z kuprem. I jeszcze biodro - nie dość, że je czuję, to od niedawna także je słyszę... Gdy po zrobieniu dużego dywanu przysiądę sobie na kilka minut, to potem podczas wstawania jęczę i sapię jak zboczeniec do telefonu! Boję się, że sąsiedzi w końcu się zaniepokoją i albo wezwą milicję albo zechcą dołączyć - obie możliwości wydają mi się jednakowo ponure. Z drugiej strony to bardzo smutne, że w całym bloku takie odgłosy dochodzą tylko z naszego mieszkania ;) Naprawdę, nie rozumiem, jakim cudem ci wszyscy ludzie dorobili się dzieci!

W związku z tym zaplanowałam sobie taki rozkład pracy na ten rok: 3 wpisy w miesiącu będą na temat jednego dywanu rozpisanego i obfotografowanego krok po kroku, a jeden wpis będzie na temat jakiegoś drobniejszego pitu-pitu. Ja za bardzo nie panuję nad swoim natchnieniem i nie mam nic do gadania jeżeli chodzi o regularność pomysłów, więc może się zdarzyć, że od czasu do czasu machnę 4 dywany w jeden miesiąc. Ale ogólnie rzecz biorąc, będę sobie więcej odpoczywać. I może w końcu nadrobię wrzucanie dywanowych opisów po angielsku na Ravelry.

Pierwsze trzy wpisy w tym miesiącu będą na temat tego dywanu:

Szczególnie podoba mi się środek - wygląda jak umbo od tarczy wojownika, a te listki to ostrza od dzid bojowych :)

Mierzy on 112 cm średnicy i pożarł około 1200-1500 metrów sznurka bawełnianego o grubości 3 mm. Wydziergałam go szydełkiem 5 mm z trzech szpulek, w związku z czym łatwo go opisać w trzech wpisach :)

Na końcu każdego wpisu będzie taki niby-schemat - rozrysowałam, a raczej rozpisałam 1/12 koła.

Dywan zaczyna się od okrążeń zamykanych normalnie oczkami ścisłymi, ale potem w dziewiątym okrążeniu przechodzi do bezszwowej spirali, tak więc miejcie się na baczności :) 

Do dzieła!!!


Okr. 1. W magiczną pętlę robimy 24 słupki pojedyncze. Pierwszy z nich może być udawany przez 3 oczka łańcuszka. Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym. Mamy dookoła 24 oczka.


Okr. 2. Powtarzamy dookoła 24 razy: {reliefowy tylny słupek pojedynczy, oczko łańcuszka}. Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym. Mamy dookoła 48 oczek: na zmianę słupki reliefowe i oczka łańcuszka. 

Zaznaczcie sobie spinaczem/klamerką/wsuwką do włosów/czymkolwiek szósty relief w tym okrążeniu. A jeżeli zamiast pierwszego reliefu zrobiliście 3 oczka łańcuszka, to zaznaczcie piąty relief w tym okrążeniu :P

Okr. 3. Powtarzamy dookoła 24 razy: {półsłupek w oczko łańcuszka, 3 oczka łańcuszka}. Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym. Mamy dookoła 24 łuki 3-oczkowe pooddzielane półsłupkami.


Okr. 4. A teraz zrobimy takie cóś wyglądające jak ciasto typu „babka”. Wzór ten po raz pierwszy pojawił się w serwetce „Nell” autorstwa Patricii Kristoffersen, możecie go znaleźć w publikacji „Exquisite Doilies”

Zaczynamy tak: 

  • półsłupek w łuk 3-oczkowy,
  • 7 oczek łańcuszka,
  • reliefowe przednie oczko ścisłe dookoła zaznaczonego reliefu,
  • przekręcamy robótkę o 180 stopni – nadal leży prawą stroną do góry, ale teraz szydełko leży na jej dole, a nie na górze,
  • oczko łańcuszka,
  • 7 półsłupków w te 7 oczek łańcuszka,
  • znowu obracamy robótkę, tym razem tak, aby leżała normalnie,
  • półsłupek w ten sam łuk 3-oczkowy.

Potem przenosimy się na kolejny łuk 3-oczkowy i w ten sam sposób obsługujemy następny relief. I tak łącznie 24 razy. Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym.





Nie zapomnijcie na końcu każdego powtórzenia zrobić półsłupka w ten sam łuk 3-oczkowy – zapominanie o tym było moim najczęstszym błędem w tym okrążeniu!!!

Nakręciłam filmik na temat tego wzoru: 


Okr. 5. Robimy dookoła półsłupki w każdy półsłupek oparty na łuku 3-oczkowym. Musicie trochę poodginać te skośne wałeczki 7-półsłupkowe, żeby się tam dostać! Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym. Mamy dookoła 24*2 = 48 półsłupków. Powstał przecudnej urody rancik:


Okr. 6. Powtarzamy dookoła 24 razy: {2 słupki pojedyncze w jedno oczko, 1 słupek pojedynczy w kolejne oczko}. Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym. Mamy dookoła 24*(2+1) = 24*3 = 72 słupki.

Okr. 7. Powtarzamy dookoła 24 razy: {3 słupki pojedyncze w kolejne 3 słupki, reliefowy przedni słupek popiątny (z pięcioma narzutami) zaczepiony o 3 słupki dalej}. Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym. Koniecznie obejrzyjcie zdjęcie!!! Te słupki będą mocno odstawiać, ale tak ma być! Mamy dookoła 24 takie odstające „ucha” jak od dzbana, pooddzielane 3 słupkami.


Okr. 8. Teraz będzie kolejne trudne okrążenie. Ścieg ten oryginalnie pojawił się we wzorze "Momentous Occasion" autorstwa Patricii Kristoffersen, który to wzór możecie znaleźć w publikacji "Leisure Arts #3401, Ultimate Doilies"

Powtarzamy dookoła 24 razy: {3 słupki pojedyncze, przewlekamy poprzedni słupek popiątny przez następny – zdjęcia!!!, robimy reliefowy przedni słupek pojedynczy dookoła tego przewleczonego słupka popiątnego}. Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym. Mamy dookoła 24*(3+1) = 24*4 = 96 słupków, z czego co czwarty jest reliefowy. 




Na wszelki wypadek macie jeszcze filmik :)


Okr. 9. W tym okrążeniu zaczniemy robić listki na co drugim reliefie i przejdziemy z kolistych okrążeń do spiralnych.

Powtarzamy dookoła prawie że 12 razy: {3 słupki pojedyncze w tylną pętelkę, 3 reliefowe przednie słupki pojedyncze dookoła reliefu, 3 słupki pojedyncze w tylną pętelkę, reliefowy przedni słupek pojedynczy dookoła kolejnego reliefu}. Napisałam „prawie że”, bo w ostatnim powtórzeniu musimy dać wyższe słupki, żeby przejść z okrążeń zamykanych do spirali! 

Jak już dojedziecie prawie do końca, czyli do tego miejsca:


to dalej zróbcie 3 słupki podwójne w tylne pętelki i reliefowy przedni słupek potrójny dookoła reliefu.


Do końca dywanu nie będziemy już zamykać okrążeń oczkiem ścisłym!!! Okrążenia będą lecieć po spirali i tylko wprawne oko będzie w stanie stwierdzić, gdzie kończy się bądź zaczyna okrążenie. Dzięki temu nie będziemy mieli brzydkiego szwu na łączeniu okrążeń, bo po prostu nie będzie łączenia okrążeń :) Jeżeli nie dysponujecie wprawnym okiem, zaznaczajcie sobie końco-początek okrążenia klamerką.

Okr. 10. Powtarzamy dookoła 12 razy:

  • 3 słupki pojedyncze w tylne pętelki,
  • poszerzymy listek: 2 reliefowe przednie słupki pojedyncze na pierwszym reliefie, 1 reliefowy przedni słupek pojedynczy na drugim reliefie i znowu 2 reliefowe przednie słupki pojedyncze na trzecim reliefie,
  • 3 słupki pojedyncze w tylne pętelki,
  • reliefowy przedni słupek pojedynczy na kolejnym reliefie.

Nie zamykamy okrążenia oczkiem ścisłym – wiem, że Was korci, ale błagam - powstrzymajcie się!


Okr. 11. Teraz zwęzimy stare listki i poszerzymy nowe. Powtarzamy dookoła 12 razy:

  • 3 słupki pojedyncze w tylne pętelki,
  • zwężamy listek: 2 reliefowe przednie słupki pojedyncze razem na dwóch pierwszych reliefach, 1 reliefowy przedni słupek pojedynczy na środkowym reliefie,  2 reliefowe przednie słupki pojedyncze razem na dwóch ostatnich reliefach, 
  • 3 słupki pojedyncze w tylne pętelki,
  • poszerzamy nowy listek: 3 reliefowe przednie słupki pojedyncze na samotnym reliefie.


Okr. 12. Domkniemy stare listki i jeszcze bardziej poszerzymy nowe. Powtarzamy dookoła 12 razy: 

  • 3 słupki pojedyncze w tylne pętelki,
  • 3 reliefowe przednie słupki pojedyncze razem,
  • 3 słupki pojedyncze w tylne pętelki,
  • poszerzymy listek: 2 reliefowe przednie słupki pojedyncze na pierwszym reliefie, 1 reliefowy przedni słupek pojedynczy na drugim reliefie i znowu 2 reliefowe przednie słupki pojedyncze na trzecim reliefie.

Okr. 13. Powtarzamy dookoła 12 razy:
  • 3 słupki pojedyncze w tylne pętelki,
  • reliefowy przedni słupek pojedynczy dookoła 3 reliefów razem,
  • 3 słupki pojedyncze w tylne pętelki,
  • dalej poszerzamy listek: 2 reliefowe przednie słupki pojedyncze na pierwszym reliefie, 3 reliefowe przednie słupki pojedyncze na kolejnych trzech reliefach i znowu 2 reliefowe przednie słupki pojedyncze na ostatnim reliefie.

Okr. 14. Powtarzamy dookoła 12 razy:
  • 3 słupki pojedyncze w tylne pętelki,
  • 3 reliefowe przednie słupki pojedyncze dookoła samotnego reliefu,
  • 3 słupki pojedyncze w tylne pętelki,
  • zwężamy listek: 2 reliefowe przednie słupki pojedyncze razem na dwóch pierwszych reliefach, 3 reliefowe przednie słupki pojedyncze na 3 środkowych reliefach, 2 reliefowe przednie słupki pojedyncze razem na dwóch ostatnich reliefach.


W tym momencie prawie że skończyła mi się pierwsza szpulka :)


Mam dla Was schemat - czyta się go od dołu do góry oraz od prawej do lewej, tak jak po arabsku - bo większość dziewiarek jest praworęczna i dzierga też od prawej do lewej. Na schemacie wkleiłam oczy ze strzałkami, które pokazują gdzie patrzeć.



Widzimy się w przyszłym tygodniu z siedmioma kolejnymi okrążeniami tego dywanu :) [ klik! klik! klik! ]



You can find an English translation of this pattern on [ Ravelry ] for free!




Komentarze

  1. Życzę zdrowia i komfortu w okolicach siedziskowych oraz realizacji noworocznych zamierzeń projektowo-blogowych!!!
    Te złote klapeczki, jako błysk-dodatek do jednokolorowych powierzchni dywanowych, niezmiennie wprawiają mnie w dobry humor ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Te klapeczki były początkowo miarką obrazującą wielkość dywanu, ale w bliżej niezrozumiały (dla mnie) sposób stały się... marką :D

      Usuń

Prześlij komentarz