Przejdź do głównej zawartości

Wielkie zbiorowisko fikuśnych ściegów - część II

W [ zeszłym tygodniu ] opublikowałam cztery fikuśne wzory do tego dywanu:


Dywan ten mierzy 212 cm średnicy i służy trochę jako repozytorium wzorów, które można potem gdzieś wykorzystać, np. przy ozdobieniu dekoltu bluzki albo brzegu jakiejś serwetki. Absolutnie nie musicie przerabiać tego kolosa! Łącznie pochłonął on 2700 metrów sznurka bawełnianego o grubości 5 mm przy użyciu szydełka 9 mm.

W tym tygodniu przerobimy cztery kolejne wzory:


Do trzech z nich będę nawet miała schematy, ale jednego nie udało się narysować, bo rysunek musiałby się ruszać i być trójwymiarowy :P Będziemy korzystać z następujących oznaczeń:


Do roboty!!!

Warstwa 5

Ten wzór pochodzi z serwetki "Milli" autorstwa Zoi Matuszenko i wykorzystuje tak uwielbiane przeze mnie szyszeczki, które możecie obejrzeć [ na youtubie ].


Okr. 21. Na co drugim oczku robimy reliefowy tylny słupek pojedynczy i oczko łańcuszka. Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym. Zauważcie, że te słupki wypadną czasem na reliefie, a potem dwa razy z rzędu na nim nie wypadną - tak ma być!


Okr. 22. Powtarzamy dookoła: {półsłupek w oczko łańcuszka, 2 oczka łańcuszka}. Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym.


Okr. 23. W tym okrążeniu będziemy wykorzystywać co drugi relief z okrążenia #21. Powtarzamy dookoła: {półsłupek w łuk 2-oczkowy, szyszeczka dookoła reliefu z okrążenia #21, półsłupek w ten sam łuk 2-oczkowy, 2 półsłupki w następny łuk 2-oczkowy}. Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym.


Okr. 24. Powtarzamy dookoła: {4 półsłupki (drugi wypada na szyszeczce), reliefowy przedni słupek pojedynczy dookoła wolnego reliefu z okrążenia #21, jeszcze jeden półsłupek}. Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym. Między nowymi reliefami jest po 5 półsłupków.


Okr. 25. Powtarzamy dookoła: {3 półsłupki (na drugim, trzecim i czwartym półsłupku z pięciu - skrajne ignorujemy!), szyszeczka dookoła reliefu z okrążenia #24}. Okrążenia nie zamykamy oczkiem ścisłym, tylko przewlekamy całą pętelkę na lewą stronę. Podobnie robiliśmy w pierwszym okrążeniu [ tydzień temu ]. Ja oczywiście o tym zapomniałam, więc na zdjęciu widnieje normalne domknięcie oczkiem ścisłym...


Piąta warstwa jest już gotowa:


Warstwa 6

Ten wzór pochodzi z serwetki "Momentous Occasion" autorstwa Patricii Kristoffersen. Nie dość, że robiłam go już kilka razy, to na dodatek mam z tego ściegu filmik!

Okr. 26. Robimy reliefowe tylne słupki pojedyncze dookoła każdego oczka z poprzedniego okrążenia. Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym.


Okr. 27. Powtarzamy dookoła: {3 słupki pojedyncze, słupek popiątny (z pięcioma nawijkami!) dookoła słupka o 3 słupki dalej}. Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym. Te słupki popiątne mają odstawać jak ucha od dzbana!

Tak wygląda moja robótka po pierwszym motywie:


I po dwóch powtórzeniach motywu:


Na koniec okrążenia mamy taką sytuację:


Okr. 28. A teraz będzie taki "przekładaniec". Nie będę się rozpisywać, obejrzyjcie filmik nakręcony z okazji innego dywanu: 


Zauważcie, jak sprytnie robię pierwszy "fałszywy słupek", zamiast udawać go trzema oczkami łańcuszka :) 

Nasza robótka wygląda tak:


Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym.

Okr. 29. Powtarzamy dookoła: {3 półsłupki nawijane w zwykłe słupki, szyszeczka dookoła słupka popiątnego}. Okrążenia nie zamykamy oczkiem ścisłym, ale przewlekamy pętelkę na lewą stronę.


Nie mam schematu do tej warstwy - ja pierniczę, tego przekładańca nie da się narysować!!! 

Szósta warstwa jest już gotowa:

Warstwa 7

Ten wzór podpatrzyłam w kilku dywanach tureckich dziewiarek i zrobiłam go tak na oko, bo nie umiałam znaleźć wzoru. 


Okr. 30. Dookoła każdego oczka robimy reliefowy tylny słupek pojedynczy. Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym. 


Okr. 31. Powtarzamy dookoła: {3 półsłupki nawijane, reliefowy przedni słupek pojedynczy, 4 półsłupki nawijane w kolejne oczka (nic nie robimy w ten, na którym zahaczaliśmy relief)}. Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym. Mamy dookoła reliefy poprzedzielane siedmioma półsłupkami nawijanymi. Początek motywu jest mniej więcej w połowie między reliefami.  


Okr. 32. Powtarzamy dookoła 36 razy (nareszcie policzyłam, hehe): {półsłupek nawijany, reliefowy przedni słupek podwójny dookoła następnego reliefu, 5 półsłupków nawijanych (trzeci wypadnie na reliefie z okrążenia #31), reliefowy przedni słupek podwójny dookoła tego samego reliefu, jeszcze 2 półsłupki nawijane}. Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym. W środku "rozdwojki" mamy po 5 półsłupków nawijanych, a pomiędzy rozdwojkami po 3 półsłupki nawijane.


Okr. 33. Powtarzamy dookoła: {4 półsłupki nawijane, 2 reliefowe przednie słupki podwójne razem - każda nóżka za relief z rozdwojki, pomiń półsłupek zrobiony w relief, jeszcze 5 półsłupków nawijanych w następne oczka}. Okrążenia nie zamykamy oczkiem ścisłym, ale przewlekamy pętelkę na lewą stronę. Mamy 36 podomykanych rozdwojek, a pomiędzy nimi po 9 półsłupków nawijanych.


Siódma warstwa jest gotowa:

Warstwa 8

A to są zwykłe szyszeczki [ klik! ]. Po raz pierwszy podpatrzyłam je w pracach Viktorii Gul i zakochałam się w nich od pierwszego wejrzenia.

Okr. 34. Robimy reliefowe tylne półsłupki dookoła każdego oczka. Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym. 


Okr. 35. W co drugie oczko robimy półsłupek nawijany i oczko łańuszka. Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym.


Okr. 36. Dookoła każdego półsłupka nawijanego robimy szyszeczkę, a obok niej półsłupek w oczko łańcuszka. Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym.


Okr. 37. Dookoła robimy półsłupki nawijane w każde oczko. Okrążenia nie zamykamy oczkiem ścisłym, ale przewlekamy pętelkę na lewą stronę.


Ósma warstwa jest gotowa:


Widzimy się [ za tydzień ] z ostatnimi trzema fikuśnymi wzorami :)




Komentarze