Przejdź do głównej zawartości

Wielkie zbiorowisko fikuśnych ściegów - część III

Od dwóch tygodni publikuję fikuśne wzory będące częścią tego dywanu:



Dywan ten mierzy 212 cm średnicy i służy trochę jako repozytorium wzorów, które można potem gdzieś wykorzystać, np. przy ozdobieniu dekoltu bluzki albo brzegu jakiejś serwetki. Absolutnie nie musicie przerabiać tego kolosa! Łącznie pochłonął on 2700 metrów sznurka bawełnianego o grubości 5 mm przy użyciu szydełka 9 mm.

Cztery pierwsze warstwy znajdziecie [ tutaj ], a cztery kolejne [ tu ]. Dzisiaj nadszedł czas na trzy ostatnie warstwy:  


Do dwóch z nich będę nawet miała schematy, ale jednego nie udało się narysować, bo tam trzeba się wkłuwać szydełkiem w dziwne i nietypowe miejsca. Będziemy korzystać z następujących oznaczeń:


Zatem do dzieła!!!

Warstwa 9

Ten wzór sama wymyśliłam - zamarzyły mi się takie klamry w stylu ">>>>>>".


Okr. 38.
Dookoła robimy reliefowe tylne półsłupki nawijane. Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym.


Okr. 39. W co drugie oczko robimy półsłupek nawijany i jedno oczko łańcuszka. Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym.


Okr. 40. Robimy jedno oczko łańcuszka, aby zacząć okrążenie z odpowiedniej wysokości. Powtarzamy dookoła: {reliefowy przedni słupek potrójny zaczepiony o dwa półsłupki na prawo od bieżącego półsłupka, półsłupek nawijany w oczko łańcuszka}. Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym.


Okr. 41. Powtarzamy dookoła: {reliefowy przedni słupek pojedynczy zahaczony o dwa reliefy po lewej, półsłupek nawijany w półsłupek nawijany}. Okrążenia nie zamykamy oczkiem ścisłym, lecz przewlekamy pętelkę na lewą stronę tak jak to robiliśmy w pierwszym okrążeniu [ dwa tygodnie temu ].

Tak wyglądał początek tego okrążenia:


I całe okrążenie:


Okr. 42. Dookoła każdego oczka robimy reliefowe tylne słupki pojedyncze.  Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym. Dziewiąta warstwa jest skończona :) Ten dywan zrobił się tak wielki, że już nie ma sensu robić zdjęcia całości, zwłaszcza w niskim pomieszczeniu ze skosami :P

Warstwa 10

Podpatrzyłam ten wzór w dywanie "Veles" autorstwa Oksany Lisowej i zrobiłam go tak na oko. Wygooglajcie sobie ten dywan, bo ładny jest!!!

Okr. 43. Zakładamy, że liczba oczek na brzegu jest podzielna przez 8 - jeżeli nie jest, to oszukajcie gdzieniegdzie :P Będziemy zahaczać reliefy o co ósmy słupek z okrążenia #42, czyli pozostanie nam 7 wolnych słupków między zaczepami. 

Powtarzamy dookoła: {2 półsłupki nawijane w pierwsze 2 oczka z ośmiu, reliefowy przedni słupek podwójny dookoła słupka pod pierwszym półsłupkiem, 5 półsłupków nawijanych w oczka od trzeciego do siódmego, w okrążeniu #42 zostawiamy 7 słupków odstępu i robimy reliefowy przedni słupek podwójny dookoła ósmego słupka, jeszcze 1 półsłupek nawijany w ósme oczko}. Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym. Mamy dookoła takie rozdwojki z trzema półsłupkami w środku i pięcioma po bokach.


Okr. 44. W poprzednim okrążeniu mieliśmy po 7 wolnych słupków w okrążeniu #42 między zaczepami. Teraz będziemy się zaczepiać o środkowe z nich, czyli czwarte.

Powtarzamy dookoła: {2 reliefowe przednie słupki potrójne razem - pierwsza nóżka za środkowy z siedmiu słupek z okr. #42 po prawej, a druga za środkowy z siedmiu słupek z okr. #42 po lewej, 2 półsłupki nawijane, reliefowy przedni słupek pojedynczy za drugie ramię rozdwojki z okr. #43 (ale pod tym nowym potrójnym!!!), 3 półsłupki nawijane, reliefowy przedni słupek pojedynczy za pierwsze ramię następnej rozdwojki z okr. #43, jeszcze dwa półsłupki nawijane}. Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym. 


Okr. 45. Powtarzamy dookoła: {2 półsłupki nawijane w relief, 2 półsłupki nawijane w kolejne oczka, reliefowy przedni słupek pojedynczy dookoła reliefu, 1 półsłupek nawijany, reliefowy przedni słupek pojedynczy dookoła reliefu, jeszcze 3 półsłupki nawijane}. Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym. 


Okr. 46. Powtarzamy dookoła: {5 półsłupków nawijanych, 2 reliefowe przednie słupki nawijane razem za reliefy, 3 półsłupki nawijane}. Okrążenia nie zamykamy oczkiem ścisłym, lecz przewlekamy pętelkę na lewą stronę.


Okr. 47. Dookoła jedziemy reliefowymi tylnymi słupkami pojedynczymi. Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym. 

Warstwa 11

Czas na wzór, który w niektórych czeluściach internetu jest zwany stokrotkowym. Robiłam już wieki temu [ dywanik ] i [ koszyczek ] przy pomocy tego wzoru. Na szczęście nakręciłam wtedy film :D

Okr. 48. Obejrzyjcie film i postarajcie się zrobić coś podobnego na brzegu dywanu:


Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym. Mamy dookoła takie cóś, czego absolutnie nie da się narysować na schemacie: 

Okr. 49. Marzyłam już tylko o tym, żeby wykończyć sznurek, więc leciałam dookoła słupkami pojedynczymi. Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym. 


Okr. 50. Sznurek nadal nie chciał się skończyć, więc robiłam dalej półsłupki nawijane. Okrążenia nie zamykamy oczkiem ścisłym!!! 


Okr. 51. Aby zakończyć dywan ładnym rancikiem, robiłam oczka ścisłe w obie pętelki. Uffff, koniec :D


Dywan zakończony :) Mam nadzieję, że przyda się Wam choć jeden z tych jedenastu wzorów!!!

Komentarze