Przejdź do głównej zawartości

Duży celtycki dywan - część 1 (okr. 1-27)

Nadal bardzo się jaram tym celtyckim wzorem i pomyślałam sobie, że przydałby się taki wielki szkoleniowy dywan, żeby porządnie przećwiczyć krzyżowanie warkoczy :)


Przez pierwsze trzy tygodnie października będziemy ćwiczyć takie cudo:






Oczywiście, nie musicie robić całego dywanu, ani w ogóle dywanu. Można przecież wydziergać pokrowiec na poduszkę, albo wręcz poduszeczkę do igieł z cienkiego kordonka. Albo beret. Albo siedzisko na krzesło, okrągły kocyk, czy też legowisko dla psa (bo koty wolą pudła i kartony). Cokolwiek by się Wam zamarzyło zrobić, pamiętajcie aby szydełko było prawie dwa razy grubsze od użytego materiału!

Mój dywan mierzy 160 cm średnicy, chociaż wizualnie wydaje mi się większy. Zużył on 3 km sznurka bawełnianego o grubości 3 mm przy użyciu szydełka 5 mm. Cała praca pochłonęła 18 godzin. 

Dywan jest 9/18-dzielny, czyli zaczynamy od dziewięciu powtórzeń motywu, a potem zamienia się to w 18 powtórzeń. Nie wiem, czy dywan będzie równie ładny i równy przy użyciu sznurka 5 mm - wydaje mi się, że będziecie musieli zrobić 10/20 powtórzeń, bo grubszy sznurek jest sztywniejszy i robótka może wyginać się w miskę przy 9/18 powtórzeniach.

Najważniejsza rzecz: ten dywan nie jest kołem lecz spiralą! Dlatego nie będziemy domykać okrążeń oczkiem ścisłym, ani w żaden inny pokrętny sposób. Wiem, że to trudne po tylu latach domykania okrążeń, ale spróbujcie się powstrzymać ;) Domykanie okrążeń skutkuje bardzo brzydkim szwem biegnącym od środka dywanu do jego brzegu. Fuj!

Obfociłam (prawie) wszystkie okrążenia, opisałam słownie i będę też miała dla Was schematy na koniec każdego wpisu. Zwykle takie kilkutygodniowe akcje dzielę na tyle samo sznurka, tzn. 1 km sznurka na tydzień. Ale wówczas pierwszy tydzień miałby 49 okrążeń, a ostatni tylko 13 i materiał byłby bardzo nierówno rozłożony. Wyjątkowo podzieliłam więc całą akcję inaczej:

  • w tym tygodniu przerobimy 500 m sznurka, co da 27 okrążeń,
  • w przyszłym tygodniu przerobimy 1000 m sznurka, co da okrążenia 28-49,
  • a na końcu przerobimy 1500 m sznurka, co da okrążenia 50-72.

Dosyć nowym elementem jest krzyżowanie warkoczy, które będę opisywać jako "//,, oraz ,,\\" - wbrew pozorom to nie są ukośniki w cudzysłowach! Przy pomocy znaku cudzysłowu oraz przecinków starałam się "narysować" reliefowe słupki wystające spod skrzyżowania. Lepiej obejrzyjcie filmiki, potem zresztą wkleję je jeszcze raz w odpowiednich okrążeniach:



To drugie skrzyżowanie jest trochę trudniejsze, bo trzeba odgiąć palcami ten fragment robótki, spod którego wystaje para jeszcze nie obsłużonych reliefów. Jeżeli czujecie, że Wasza robótka jest za ciasna i za bardzo się ściąga przy krzyżowaniu, to oczywiście możecie robić reliefowe słupki podwójne zamiast pojedynczych. Gdybyście się na to zdecydowali, to róbcie je w każdym skrzyżowaniu, a nie tylko w niektórych - inaczej dywan będzie wyglądał nierówno!

Właśnie, co do równości dywanu... Żeby wyszedł płaski, to musicie niestety na nim siedzieć podczas dziergania, inaczej może wyjść falisty. O, chodzi mi o taką pozycję:

Ale miałam szczupły kuper! Prawie nie ugniatał dywanu :D

Do dzieła więc!

Okrążenie 1. W magiczną pętlę robimy 8 półsłupków i ściągamy mocno pętlę. Następnie robimy jeszcze jeden półsłupek w nóżkę pierwszego półsłupka, tak jakby bocznie. Nie zamykamy okrążenia oczkiem ścisłym - ani tego okrążenia, ani żadnego następnego! Mamy zaczątek spirali z dziewięcioma półsłupkami: 



Jest jeszcze filmik, ale chyba nie jest aż tak bardzo potrzebny:



Okr. 2. W każdy z dziewięciu półsłupków robimy po dwa półsłupki - łącznie mamy ich więc 18. Przypominam, że nie zamykamy okrążeń oczkami ścisłymi (ani w inne pokrętne sposoby :P).

Okr. 3. Powtarzamy 9 razy: {półsłupek w pierwszy półsłupek z pary, 2 półsłupki w drugi półsłupek z pary}. Za każdym razem, gdy chcecie domknąć okrążenie, gdzieś na świecie jakiś przeuroczy piesek gubi swoją ulubioną piłeczkę! Mamy dookoła 9*3=27 oczek.

Okr. 4. Powtarzamy 9 razy: {2 półsłupki w jeden półsłupek, po jednym półsłupku w dwa kolejne}. Mamy łącznie 9*4=36 oczek.


Okr. 5. Powtarzamy 9 razy: {1 półsłupek, 1 półsłupek, 2 półsłupki w jedno oczko, 1 półsłupek}. Mamy dookoła 9*5=45 oczek.


Okr. 6. Powtarzamy 9 razy: {2 półsłupki w jedno oczko, po jednym półsłupku w 4 kolejne oczka}. Mamy dookoła 9*6=54 oczka.

Okr. 7. Nareszcie zacznie się dziać coś ciekawszego - zaczniemy robić płatki zajmujące po 6 oczek każdy, z czego dwa oczka pominiemy :) Powtarzamy 9 razy:

  • 3 półsłupki,
  • pomijamy czwarty półsłupek,
  • na piątym półsłupku będziemy obwiązywać reliefy dookoła tych takich krótkich nóżek półsłupka: 2 reliefowe przednie słupki pojedyncze dookoła jednej nóżki, 1 oczko łańcuszka, 2 reliefowe przednie słupki pojedyncze dookoła drugiej nóżki,
  • pomijamy szósty półsłupek.
Oj, lepiej spójrzcie na zdjęcia:





Okr. 8. Nie zapomnijcie, że poprzednie okrążenie kończyło się pominięciem półsłupka! Powtarzamy 9 razy: {3 półsłupki na półsłupkach, 2 reliefowe przednie słupki pojedyncze za reliefy, półsłupek w oczko łańcuszka, znowu 2 reliefy na reliefach}.


Okr. 9. Powtarzamy 9 razy: {3 półsłupki na półsłupkach, 2 reliefowe przednie słupki pojedyncze za reliefy, 2 półsłupki w samotny półsłupek, znowu 2 reliefy na reliefach}.


Okr. 10. To będzie miłe i łatwe okrążenie - przerabiamy każdy ścieg tak, jak wchodzi na szydełko. Jeżeli widzicie półsłupek, to zróbcie w niego półsłupek, a na reliefach róbcie kolejne reliefy.


Nie mam zdjęć do dwóch kolejnych okrążeń i chyba wiem, jak to się stało. Niektóre zdjęcia po ich zrobieniu chciałam obejrzeć dokładniej (czy np. nie wyszły rozmazane) i jak wyłączałam aplikację do robienia zdjęć to chyba macnęłam ją palcem w tym miejscu, gdzie ma guzik do usuwania zdjęć :( Obiecuję więcej tego nie robić!

Okr. 11. Powtarzamy 9 razy: {3 półsłupki na półsłupkach, 2 reliefowe przednie słupki pojedyncze za reliefy, po 2 półsłupki w każdy z dwóch półsłupków (łącznie będą 4), znowu 2 reliefy na reliefach}. Na chwilę rozszerzyliśmy płatki, ale zaraz znowu je zwęzimy.

Okr. 12. Powtarzamy 9 razy: {3 półsłupki na półsłupkach, 2 reliefowe przednie słupki pojedyncze za reliefy,  w środku są 4 półsłupki: pomijamy pierwszy i ostatni i robimy tylko po jednym półsłupku w drugi i trzeci, znowu 2 reliefy na reliefach}.

Okr. 13. Poszerzymy odstęp między płatkami - powtarzamy 9 razy: {na trzech półsłupkach robimy: 2 półsłupki w pierwszy, 1 w drugi i znowu 2 w trzeci - łącznie 5, 2 reliefowe przednie słupki pojedyncze za reliefy, 2 półsłupki, znowu 2 reliefy na reliefach}. Uff, jest zdjęcie :)

Okr. 14. Powtarzamy 9 razy: {5 półsłupków na półsłupkach, 2 reliefy na reliefach, tylko jeden półsłupek (np. w drugi z pary), znowu 2 reliefy na reliefach}.

Okr. 15. Nareszcie zrobimy skrzyżowanie typu ,,\\". Obejrzyjcie filmik, a potem przeczytajcie opis:



Powtarzamy 9 razy: 

  • poszerzamy odstęp między płatkami - na pięciu półsłupkach robimy: 2 półsłupki w pierwszy półsłupek, po jednym w kolejne 3 i znowu 2 półsłupki w ostatni półsłupek - łącznie wychodzi 7,
  • 1 oczko łańcuszka,
  • 2 reliefowe przednie słupki pojedyncze za dalszą parę reliefów,
  • 1 oczko łańcuszka,
  • nad robótką robimy 2 reliefowe przednie słupki pojedyncze za bliższą parę reliefów, nad robótką,
  • znowu 1 oczko łańcuszka.
Nie zapomnijcie o 1 oczku łańcuszka w ostatnim powtórzeniu w tej rundzie, mi zdarzało się o tym zapomnieć. Te zewnętrzne oczka łańcuszka służą tylko po to, żebyście mieli w robótce więcej luzu. Ale jeżeli nadal jest Wam za ciasno, możecie robić podwójne słupki zamiast pojedynczych! Tylko konsekwentnie: jeżeli już to wszędzie, a nie tylko w niektórych miejscach :)


Okr. 16. Powtarzamy 9 razy: {7 półsłupków na półsłupkach, 2 reliefy na reliefach - tych wystających spod spodu robótki, 1 półsłupek w oczko łańcuszka, 2 reliefy na reliefach - tych leżących na robótce}.

Okr. 17. Powtarzamy 9 razy: {pomijamy pierwszy i siódmy półsłupek i robimy 5 półsłupków na środkowych pięciu, 2 reliefy na reliefach, 3 półsłupki w samotny półsłupek, znowu 2 reliefy na reliefach}.


Okr. 18. Powtarzamy 9 razy: {pomijamy pierwszy i piąty półsłupek i robimy 3 półsłupki na środkowych trzech, 2 reliefy na reliefach, poszerzamy odstęp: 2 półsłupki w pierwszy z trzech, 1 półsłupek w drugi i znowu 2 w trzeci półsłupek z trzech - łącznie 5, 2 reliefy na reliefach}.


Okr. 19. Powtarzamy 9 razy: {1 półsłupek w środkowy (drugi) z trzech, 2 reliefy na reliefach, poszerzamy mocno odstęp: w środkowy półsłupek z pięciu zrobimy 1 półsłupek, a w pozostałe cztery półsłupki robimy aż po 2 półsłupki - łącznie będzie 2+2+1+2+2=9, 2 reliefy na reliefach}. Uwaga: w ostatnim powtórzeniu nie robimy dwóch ostatnich reliefów, kończymy na dziewięciu półsłupkach!!! Te dwa ostatnie reliefy załapią się do następnej rundy.


Okr. 20. Specjalnie zostawiliśmy sobie te dwa reliefy, bo teraz będzie krzyżowanie "//,,. Obejrzyjcie filmik, a potem przeczytajcie opis:


Powtarzamy 9 razy:

  • 1 oczko łańcuszka dla większego luzu,
  • 2 reliefowe przednie słupki pojedyncze za dalszą parę reliefów,
  • 1 oczko łańcuszka,
  • 2 reliefowe przednie słupki pojedyncze za bliższą parę reliefów, ale między robótką a tymi reliefami, co były przed chwilą - musicie je trochę odgiąć palcami, żeby się dostać do środka!
  • 1 oczko łańcuszka dla większego luzu,
  • 3 półsłupki na pierwszych trzech półsłupkach z dziewięciu,
  • pomijamy czwarty półsłupek
  • na piątym robimy: 2 reliefowe przednie słupki pojedyncze za jedną nóżkę półsłupka, 1 oczko łańcuszka, 2 reliefowe przednie słupki pojedyncze za drugą nóżkę półsłupka - podobnie robiliśmy w okrążeniu #7,
  • pomijamy szósty półsłupek,
  • 3 półsłupki na trzech ostatnich półsłupkach z dziewięciu.
Jeżeli jest Wam za ciasno, to oczywiście możecie robić podwójne słupki zamiast pojedynczych!



Okr. 21. Od tej pory będziemy powtarzać po 18 razy. Tak więc powtarzamy 18 razy: {2 reliefy na reliefach, 1 półsłupek w oczko łańcuszka, 2 reliefy na reliefach, 3 półsłupki}.


Okr. 22. Powtarzamy 18 razy: {2 reliefy na reliefach, 2 półsłupki w samotny półsłupek, 2 reliefy na reliefach, 3 półsłupki}.


Okr. 23. To znowu będzie takie przemiłe okrążenie, gdzie przerabiamy każdy ścieg tak jak wchodzi na szydełko :)


Okr. 24. Powtarzamy 18 razy: {2 reliefy na reliefach, po 2 półsłupki w każdy z dwóch - łącznie będą 4, 2 reliefy na reliefach, 3 półsłupki}.

Okr. 25. Powtarzamy 18 razy: {2 reliefy na reliefach, pomijamy pierwszy i czwarty półsłupek i robimy po jednym półsłupku na drugim i trzecim, 2 reliefy na reliefach, poszerzymy: 2 półsłupki w pierwszy z trzech, 1 w drugi i znowu 2 w trzeci - łącznie 5}.


Okr. 26.
 Znowu przerabiamy każdy ścieg tak, jak wchodzi na szydełko :)

Okr. 27. Powtarzamy 18 razy: {2 reliefy na reliefach, 1 półsłupek - np. w drugi z pary, 2 reliefy na reliefach, 5 półsłupków}.


Przerobiliśmy już ponad 1/3 okrążeń, ale zużyliśmy dopiero 1/6 sznurka:


Mam dla Was schemat dla pierwszych 27 okrążeń. Czyta się go od dołu do góry i od prawej do lewej - w prawym dolnym rogu wkleiłam oczy patrzące w odpowiednich kierunkach :)


Za [ tydzień ] przerobimy 1000 metrów, ale dojedziemy tylko do okrążenia nr 49, bo wraz ze wzrostem średnicy maleje liczba okrążeń. Do zobaczenia!

You can download an English version of this pattern from my [ Ravelry ] store :)



Komentarze

  1. Ale piękny dywan z pięknym wzorem, nie dziwie się, że jesteś nim podekscytowana to wyjątkowy wzór, nie widziałam wcześniej takiego. Dziękuję za instrukcje, kiedyś robiłam trochę na szydełku moze się kiedyś przyda:)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz