Przejdź do głównej zawartości

Kwiatowy celtycki dywan

 Dalej grzebię w tych celtyckich dywanach i w tym tygodniu popełniłam takie cudo:




Dywan mierzy 155 cm średnicy i pożarł około 1400 metrów sznurka bawełnianego o grubości 5 mm przy użyciu szydełka 9 mm. Cała praca zajęła mi coś około 10 godzin, bo te krzyżowania warkoczowe to dosyć powolna praca. Gdybym robiła całkowicie płaski dywan bez krzyżowań, to przy takiej ilości sznurka wyrobiłabym się w 7-8 godzin.

Żeby dywan nie miał tego ohydnego szwu biegnącego od środka do brzegu, nie zakańczałam żadnych okrążeń oczkami ścisłymi. Cały czas dziergałam po spirali, więc każde okrążenie kończyło się uskokiem (zobaczycie na zdjęciach). Siedem przedostatnich okrążeń składało się tylko z niziutkich półsłupków, więc gdy w ostatnim okrążeniu zaczęłam zasuwać oczkami ścisłymi w tylną pętelkę, to ten uskok całkowicie zniknął.

Ważna uwaga - dla grubszego i sztywniejszego sznurka 5-milimetrowego idealnie będzie zrobić 10 powtórzeń każdego motywu. Ale dla cieńszego i bardziej giętkiego 3-milimetrowego sznurka lepiej będzie wykonać 9 powtórzeń. A zresztą i tak musicie to sami sprawdzić metodą prób i błędów.

Przypomnę jeszcze krzyżowania - poniższe filmiki nakręciłam do innego dywanu na cieńszym sznurku.

Krzyżowanie ,,\\":

  • 1 oczko łańcuszka, aby nadać robótce trochę luzu,
  • 2 reliefowe przednie słupki pojedyncze za dalszą parę reliefów,
  • 1 oczko łańcuszka - w następnym okrążeniu dostanie ono swój półsłupek,
  • 2 reliefowe przednie słupki pojedyncze za bliższą parę reliefów - na wierzchu robótki,
  • 1 oczko łańcuszka, aby nadać robótce trochę luzu,


Krzyżowanie "//,,:

  • 1 oczko łańcuszka, aby nadać robótce trochę luzu,
  • 2 reliefowe przednie słupki pojedyncze za dalszą parę reliefów,
  • 1 oczko łańcuszka - w następnym okrążeniu dostanie ono swój półsłupek,
  • 2 reliefowe przednie słupki pojedyncze za bliższą parę reliefów - ale pomiędzy robótką, a dopiero co zrobionymi reliefami (musicie tam trochę poodginać palcami),
  • 1 oczko łańcuszka, aby nadać robótce trochę luzu,


Najpierw rozpiszę Wam pierwsze 11 okrążeń ze zdjęciami, ale potem będziecie musieli sobie radzić ze schematem.

Okr. 1. W magiczną pętlę robimy 9 półsłupków, ściągamy mocno pętlę i robimy 10-ty półsłupek w nóżkę pierwszego półsłupka. Ona będzie trochę odstawać pod kątem, ale wszystko jest w porządku, bo przecież będziemy pracować na spirali. Nie domykamy żadnego okrążenia oczkiem ścisłym!!!



Okr. 2. W każdy półsłupek robimy po 2 półsłupki. Łącznie mamy więc 10*2=20 półsłupków. Przypominam - za każdym razem, gdy domykacie okrążenie oczkiem ścisłym, gdzieś na świecie komuś łamie się jego ulubione szydełko!!!


Okr. 3. Powtarzamy 10 razy: {półsłupek w pierwszy półsłupek z pary, 2 półsłupki w drugi półsłupek z pary}. Łącznie mamy 10*3=30 półsłupków.


Okr. 4. Powtarzamy 10 razy: {2 półsłupki w jedno oczko, po jednym półsłupku w kolejne dwa}. Mamy łącznie 10*4=40 półsłupków.


Okr. 5. Powtarzamy 10 razy: {3 półsłupki, 1 reliefowy przedni słupek pojedynczy}. 


Okr. 6. Powtarzamy 10 razy:

  • 3 półsłupki,
  • na reliefie robimy:
    • 1 reliefowy przedni słupek pojedynczy,
    • 1 zwykły słupek pojedynczy,
    • znowu 1 reliefowy przedni słupek pojedynczy.

Okr. 7. Powtarzamy 10 razy: {3 półsłupki, 2 reliefowe przednie słupki pojedyncze dookoła pierwszego reliefu, pomiń zwykły słupek, 1 oczko łańcuszka, znowu 2 reliefowe przednie słupki pojedyncze dookoła drugiego reliefu}.

Okr. 8. Powtarzamy 10 razy: {3 półsłupki, 2 reliefowe przednie słupki pojedyncze na reliefach, 1 półsłupek w oczko łańcuszka, 2 reliefowe przednie słupki pojedyncze na dwóch kolejnych reliefach}.

Okr. 9. Powtarzamy 10 razy: {3 półsłupki, 2 reliefowe przednie słupki pojedyncze na reliefach, 2 półsłupki w samotny półsłupek, 2 reliefowe przednie słupki pojedyncze na dwóch kolejnych reliefach}.

Okr. 10. Powtarzamy 10 razy: {3 półsłupki, 2 reliefowe przednie słupki pojedyncze na reliefach, 2 półsłupki, 2 reliefowe przednie słupki pojedyncze na dwóch kolejnych reliefach}.


Okr. 11.
 Powtarzamy 10 razy: {3 półsłupki, 2 reliefowe przednie słupki pojedyncze na reliefach, po 2 półsłupki w każdy z półsłupków (łącznie będą 4), 2 reliefowe przednie słupki pojedyncze na dwóch kolejnych reliefach}.


A teraz czas na schemat - koniecznie przeczytajcie uwagi, które do niego mam:


Uwaga, będą uwagi:

(1) Schemat czyta się od prawego dolnego rogu w kierunku góry i w lewo - wkleiłam Wam parę oczu ze strzałkami w dolnym prawym rogu.

(2) Schemat przedstawia jedno powtórzenie motywu. Jeżeli dziergacie z grubego sznurka 5-milimetrowego (+ szydełko 9 mm), to zróbcie 10 powtórzeń. A jeżeli z cienkiego 3-milimetrowego (+ szydełko 5 mm), to zróbcie 9 powtórzeń.

(3) Nie domykamy żadnych okrążeń oczkiem ścisłym! Jedziemy cały czas po spirali. Jeżeli wydaje Wam się to nienaturalne, to zaznaczajcie sobie początek/koniec okrążenia przy pomocy wsuwki do włosów, czy tam innej agrafki :)

(4) Jeżeli dziergacie bardzo ściśle i jest Wam za ciasno podczas krzyżowania warkoczowego, to róbcie tam reliefowe przednie słupki podwójne zamiast pojedynczych.

(5) W okrążeniu 20 w ostatnim powtórzeniu motywu nie robimy dwóch ostatnich reliefów, będą się one wliczać do kolejnej rundy. Czyli możecie przesunąć znacznik początko-końca okrążenia o 2 ściegi wstecz. Ale nie martwcie się, na koniec 40-go okrążenia oddamy te dwa reliefy z powrotem ;) Zauważcie, że na schemacie narysowałam te dwa reliefy ołówkiem na początku rundy.

(6) Na schemacie trochę tego nie widać, ale od okrążenia 31 będziemy pomijać skrajne półsłupki w tych dwóch żółtych obszarach zaznaczonych na zdjęciu. Bez tego łuki reliefowe nie zbiegałyby się.


(7) Okrążenie 41 chce się rozpocząć dwoma półsłupkami między reliefami - ale mu na to nie pozwolimy :D Pod koniec 40-go okrążenia zróbcie jeszcze dodatkowo 1 półsłupek i 2 reliefy, tak aby okrążenie 41 zaczynało się ciągiem półsłupków. Zauważcie, że na schemacie dopisałam ołówkiem te dodatkowe elementy.


(8) Moja robótka się trochę falbaniła, ale to było intencjonalne, bo od okrążenia 42 daję półsłupki w każde oczko bez dodawania nowych oczek. Jeżeli robótka mocno wygina Wam się w miskę albo mocno się falbani, to przez kolejne 7 okrążeń możecie to zniwelować dodając lub odejmując oczka.

(9) Jako że runda 49 kończy się półsłupkami, ten uskok na łączeniu okrążeń jest już bardzo malutki i możecie śmiało przejść od razu do oczek ścisłych w tylną pętelkę, żeby uzyskać ładny rancik:


Koniec uwag :) Gdybyście coś wydziergali według tego wzoru, to koniecznie pochwalcie się zdjęciem swojej pracy! A za tydzień pewnie wrzucę zajawkę tegorocznego dywanu na powitanie zimy.

You can download an English version of this pattern for free from my [ Ravelry ] store :)



Komentarze