Zamarzyła mi się w tym tygodniu taka fikuśna arabeska pełna zawijasów:



Dywanik mierzy zaledwie 105 cm średnicy i pożarł jakieś 1500 m sznurka bawełnianego o grubości 3 mm przy pomocy szydełka 5 mm. Cała praca zajęła mi niecałe 9 godzin. Dywan zrobiony jest spiralnie, bez zamykania okrążeń oczkiem ścisłym - bo to właśnie te oczka ścisłe tworzą ten brzydki szew widoczny w wielu pracach.
Sfotografowałam i opisałam pierwsze 10 okrążeń, ale dalej będziecie musieli sobie poradzić ze schematem.
Okr. 1. W magiczną pętlę robimy 6 półsłupków, zaciskamy ją mocno, a potem robimy jeszcze siódmy półsłupek w nóżkę pierwszego półsłupka. Nie domykamy żadnych okrążeń oczkiem ścisłym!


Okr. 2. Powtarzamy 7 razy: {po 2 półsłupki w każde oczko}. Mamy dookoła 14 półsłupków.

Okr. 3. Powtarzamy 7 razy: {1 półsłupek w pierwsze oczko z pary, 2 półsłupki w drugie oczko z pary}. Mamy dookoła 7*(1+2) = 7*3 = 21 półsłupków.

Okr. 4. Powtarzamy 7 razy: {2 półsłupki w jedno oczko, po jednym półsłupku w dwa kolejne oczka}. Mamy dookoła 7*(2+1+1) = 7*4 = 24 półsłupki.

Okr. 5. Powtarzamy 7 razy: {2 półsłupki, 2 półsłupki w jedno oczko, 1 półsłupek}. Mamy dookoła 7*(1+1+2+1) = 7*5 = 35 półsłupków.

Okr. 6. Powtarzamy 7 razy: {4 półsłupki, 1 reliefowy przedni słupek pojedynczy dookoła piątek półsłupka}. Mamy dookoła 7*(4+1) = 35 oczek, z czego co piąty jest reliefem.

Okr. 7. Powtarzamy 7 razy: {4 półsłupki, 3 reliefy dookoła samotnego reliefu}.

Okr. 8. Powtarzamy 7 razy: {4 półsłupki, 1 relief dookoła pierwszego reliefu, dookoła drugiego reliefu robimy: (1 relief, 1 oczko łańcuszka, 1 relief), 1 relief dookoła trzeciego reliefu}.

Okr. 9. Powtarzamy 7 razy: {4 półsłupki, 2 reliefy, 1 półsłupek w oczko łańcuszka, 2 reliefy}.

Okr. 10. Powtarzamy 7 razy: {pomijamy pierwszy półsłupek, 2 półsłupki, pomijamy czwarty półsłupek, 2 reliefy, 3 półsłupki: (jeden między relief i samotny półsłupek, 1 tak normalnie w półsłupek 1 między półsłupek i relief)}. Możecie oczywiście robić 3 półsłupki w jeden, ale wtedy ten jeden półsłupek robi się taki rozdziawiony i ja tę dziurę widzę z odległości kilometra, mimo że mój Mąż powtarza: "na litość boską, kobieto, nikt oprócz ciebie tego nie zauważy!!!".


Dalej na pewno poradzicie sobie ze schematem. Czyta się go od dołu do góry i od prawej do lewej. Przedstawia on 1/7 koła, czyli jedno powtórzenie motywu, chociaż od okrążenia 28 będzie to 1/14 koła.

Mam kilka uwag do schematu:
- Przez pierwsze 27 okrążeń robimy 7 powtórzeń motywu, a potem już 14 powtórzeń.
- W ostatnim powtórzeniu motywu w okrążeniach 11 i 30 nie robimy dwóch ostatnich reliefów. Będą się one zaliczać już do kolejnego okrążenia.
- Po ostatnim powtórzeniu motywu w okrążeniach 25 i 44 robimy jeszcze dwa dodatkowe reliefy, które normalnie zaliczałyby się do kolejnego okrążenia.
- x z pionową kreseczką oznacza półsłupek robiony pomiędzy oczka.
- Granatowe podkreślenie oznacza pominięcie oczka - nic w nie nie robimy.
- W czterech okrążeniach jest skrzyżowanie typu ,,\\'':
- 1 oczko łańcuszka dla większego luzu - w kolejnym okrążeniu pominiemy je,
- 2 reliefowe przednie słupki pojedyncze za dalszą parę reliefów,
- 1 oczko łańcuszka - w kolejnym okrążeniu dostanie swój własny półsłupek,
- nad robótką robimy 2 reliefowe przednie słupki pojedyncze za bliższą parę reliefów,
- znowu 1 oczko łańcuszka dla większego luzu - w kolejnym okrążeniu pominiemy je.
W jednym okrążeniu jest skrzyżowanie typu ''//,,:
- 1 oczko łańcuszka dla większego luzu - w kolejnym okrążeniu pominiemy je,
- 2 reliefowe przednie słupki pojedyncze za dalszą parę reliefów,
- 1 oczko łańcuszka - w kolejnym okrążeniu dostanie ono własny półsłupek,
- 2 reliefowe przednie słupki pojedyncze za bliższą parę reliefów, ale między robótką a tymi reliefami, co były przed chwilą - musicie je trochę odgiąć palcami, żeby się dostać do środka!
- 1 oczko łańcuszka dla większego luzu - w kolejnym okrążeniu pominiemy je.
Komentarze
Prześlij komentarz