poniedziałek, 1 grudnia 2014

Kalendarz adwentowy 2014

To będzie bardzo pracowity grudzień i bardzo długi wpis – codziennie z rana będę dodawać dalsze instrukcje dotyczące wykonania kolejnych okrążeń dywanu.


Zużyjemy około 850 metrów sznurka o grubości 5 mm i wykorzystamy szydełko dwa razy grubsze niż sznurek. Dodatkowo, od pewnego momentu przesiądziemy się z kanapy na podłogę i to właśnie wtedy zaczniemy walczyć z zakwasami w miejscach, o których nie myślałyście że mogą zawierać mięśnie  ;)

Mam nadzieję, że stopniowe dzierganie dywanu pozwoli Wam się wyciszyć podczas okołoświątecznej krzątaniny: sprzątania, polowania na prezenty, gotowania i pieczenia. Powodzenia!!! A jeżeli coś jest niejasne, proszę o komentarze i pytania :)

1 grudnia

Dzisiaj zrobimy najwięcej okrążeń, ale będą za to dosyć krótkie - to będzie taka rozgrzewka :) Czwarte okrążenie będzie pewnie nowością dla wielu z Was, załączę więc filmik, ewentualnie trzy.

Okrążenie 0. Robimy magiczną pętlę (ang. magic loop) a w nią...

Okrążenie 1. … 3 oczka łańcuszka (jedno i tak się rozlezie a dwa będą symulować swoją wysokością pierwszy półsłupek) i 9 półsłupków. Ściągamy mocno pętelkę, tak aby zostawić w środku kółeczko o średnicy około 1-2 cm. Okrążenie kończymy oczkiem ścisłym, wbijając się w ostatnie oczko łańcuszka zrobionego na początku tego okrążenia. Łącznie mamy 10 oczek.


Jeżeli nie umiecie lub nie lubicie robić magicznej pętli, to nic nie szkodzi - za chwilę udostępnię filmik z alternatywną wersją początkowych okrążeń.

Okrążenie 2. Najpierw robimy 3 oczka łańcuszka (będą udawały słupek), potem jeden słupek w to samo oczko, ale nie całe, tylko w tylną pętelkę. Potem dookoła po dwa słupki w jedno oczko w tylną pętelkę. Ponownie zamykamy okrążenie oczkiem ścisłym. Przednia część pętelki stworzy taki rancik, przyda nam się on w czwartym okrążeniu, gdy będziemy coś do niego przymocowywać. Łącznie mamy 20 oczek.
Okrążenie 3. W tym okrążeniu nie wbijamy się szydełkiem w tylną pętelkę, ale w obie, czyli tak normalnie. Robimy dwa oczka łańcuszka i półsłupek w to samo oczko, z którego zaczęliśmy. Potem robimy po dwa półsłupki w każde kolejne oczko i zamykamy oczkiem ścisłym. Łącznie mamy 40 oczek.


Czas na filmik podsumowujący okrążenia od zerowego do trzeciego:I jeszcze alternatywna wersja początku dla osób nie darzących sympatią magicznej pętli:Okrążenie 4. Teraz zrobimy słoneczko złożone z 20 promieni przymocowanych do rancika zrobionego między pierwszym a drugim okrążeniem (po dwa promienie w każde oczko rancika). Podpatrzyłam to cudo w kilku projektach Patricii Kristoffersen i niesamowicie mnie ono urzekło. Obraz oddaje więcej niż 1000 słów, zaczniemy więc od filmiku, a potem będzie opis słowny.
Zróbcie jedno oczko łańcuszka, cztery nawijki na szydełko, wbijcie szydełko w czwartą pętelkę rancika powstałego na granicy pierwszego i drugiego okrążenia.


Teraz zróbcie słupek poczwórny, żeby wrócić szydełkiem do ostatniego okrążenia, a następnie dwa półsłupki wbite w pętelki okrążenia trzeciego. Potem znowu cztery nawijki, wbijamy szydełko w tę samą pętelkę rancika co przed chwilą i robimy słupek poczwórny. Potem znowu 2 półsłupki wbite w pętelki trzeciego okrążenia.


Od teraz powtarzamy: 4 nawijki, wbijamy się w następną wolną pętelkę rancika, słupek poczwórny, 2 półsłupki na ostatnim okrążeniu, 4 nawijki, słupek poczwórny w tę samą pętelkę co przed chwilą, 2 półsłupki na ostatnim okrążeniu.

Okrążenie kończymy oczkiem ścisłym. Mamy słoneczko złożone z 20 promieni, pomiędzy nimi jest łącznie 40 półsłupków. Łącznie mamy więc 60 oczek.


To wszystko na dzisiaj :) Jutro zamieszczę opis kolejnych dwóch okrążeń.

2 grudnia 

Po wczorajszym słoneczku musimy trochę odpocząć. A przede wszystkim: wyrównać brzeg słoneczka – mój jest nieco poszarpany.

Okrążenie 5. Robimy jedno oczko łańcuszka i całe okrążenie przerabiamy oczkami ścisłymi w tylną pętelkę – łącznie z dwudziestoma oczkami powstałymi z promieni słoneczka. Zamykamy oczkiem ścisłym. Łącznie mamy nadal 60 oczek. Dywan jest trochę sfalbaniony, ale zaraz to wyrównamy.


Okrążenie 6. Robimy trzy oczka łańcuszka, a następnie po jednym słupku w każde oczko, w tylną pętelkę (znowu chcemy uzyskać rancik!!!). Zamykamy oczkiem ścisłym w trzecie oczko początkowego łańcuszka. Nadal mamy 60 oczek.3 grudnia

Dzisiaj najpierw zrobimy podpórki na popkorny, a następnie same popkorny.

Okrążenie 7. Zrób 3 oczka łańcuszka, a następnie półsłupek w trzecie oczko na okrążeniu szóstym. Następnie powtarzaj: 2 oczka łańcuszka, półsłupek w trzecie kolejne oczko. Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym w pierwsze oczko łańcuszka. Łącznie mamy 20 podpórek zamocowanych na co trzecim oczku poprzedniego okrążenia.


Okrążenie 8. Przejdź oczkami ścisłymi do pierwszej podpórki z poprzedniego okrążenia, zrób trzy oczka łańcuszka i trzy słupki. Teraz wyjmij na chwilę szydełko z pętelki, wbij je w trzecie oczko łańcuszka, przeciągnij poprzednią pętelkę i zaciśnij – to będzie naszym początkowym popkornem.  Teraz zrób 4 oczka łańcuszka i następny popkorn w następną podpórkę: 4 słupki, wyjmij na chwilę szydełko z pętelki, wbij je w pierwszy słupek, przeciągnij poprzednią pętelkę i zaciśnij – wyszedł kolejny popkorn. Zrób cztery oczka łańcuszka.

Gwoli ścisłości - filmik :)


Od teraz powtarzaj: popkorn w kolejną podpórkę, cztery oczka łańcuszka. Ostatnie cztery oczka łańcuszka połącz oczkiem ścisłym z wierzchem pierwszego popkornu. A oto efekt końcowy:


Łącznie mamy 20 popkornów i 20 przerw między nimi.

Na razie popkorny wyglądają bardzo trójwymiarowo, ale potem się spłaszczą. Zwłaszcza, że od 15-go okrążenia będziemy dziergać dywan siedząc na nim :)

4 grudnia 

Nasz dywan powoli się już rozrasta, dzisiaj zrobimy więc tylko jedno okrążenie, w którym zapełnimy przerwy między wczorajszymi popkornami.

Okrążenie 9. Zróbcie dwa oczka łańcuszka, a następnie 4 półsłupki w pierwszą przerwę. Potem po 5 półsłupków w każdą następną przerwę. Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym w drugie oczko początkowego łańcuszka. Mamy 20 x 5 oczek, czyli łącznie 100.


5 grudnia 

Dzisiaj zrobimy rancik, który jutro posłuży nam do mocowania zygzaków.

Okrążenie 10.  Zrób trzy oczka łańcuszka, a następnie po jednym słupku w każde oczko poprzedniego okrążenia, ale tylko w tylną pętelkę. Pierwsze pętelki stworzą rancik. Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym w trzecie oczko początkowego łańcuszka. Nadal mamy 100 oczek.


6 grudnia

W tym okrążeniu zrobimy zygzaki – muszę z dumą się pochwalić, że wymyśliłam je sama. I dopiero potem, szukając jakiejś trafnej nazwy, odkryłam że już ktoś je przede mną wymyślił :D

Okrążenie 11.Zróbcie dwa oczka łańcuszka, a następnie oczko ścisłe na okrążeniu 9 dokładnie między popkornami (między nimi było po 5 półsłupków, należy się wbić w trzeci). Potem znowu dwa oczka łańcuszka i wbijamy się oczkiem ścisłym nad kolejnym popkornem na bieżącym okrążeniu, ale tylko w przednią pętelkę. Powtarzamy: dwa oczka łańcuszka, oczko ścisłe na 9-tym okrążeniu między popkornami, dwa oczka łańcuszka, oczko ścisłe nad kolejnym popkornem na okrązeniu 11. Na wszelki wypadek załączam filmik:


A tak wygląda końcowy efekt:

 
Nadal mamy 100 oczek, w następnym okrążeniu liczą się tylko oczka zrobione wczoraj.

7 grudnia

Dzisiaj wyrównamy brzeg dywanu, gdyż jest trochę krzywy po wczorajszych zygzakach. A potem przećwiczymy ścieg, który znalazłam we wzorze na Żółwia na portalu Ravelry (to taki facebook dla dziewiarek).

Okrążenie 12. Robimy jedno oczko łańcuszka i całe okrążenie przerabiamy oczkami ścisłymi w tylną pętelkę. Zamykamy oczkiem ścisłym. Nadal mamy 100 oczek, ale to się wkrótce zmieni :)

Okrążenie 13. Czas na ścieg żółwiowy. Najpierw lepiej jest obejrzeć filmik, bo sam opis słowny będzie dosyć skomplikowany :(No więc idzie to jakoś tak: nawiń sznurek na szydełko, przełóż przez następny słupek z poprzedniego okrążenia, przeciągnij sznurek, przeciągnij sznurek przez dwie pierwsze pętelki na szydełku, pomiń kolejny słupek z 12-go okrążenia, nawiń sznurek na szydełko i przełóż szydełko przez następny (po tym pominiętym!) słupek z 12-go okrążenia, przeciągnij sznurek raz, przeciągnij sznurek przez dwie pierwsze pętelki na szydełku, przeciągnij sznurek przez wszystkie trzy pętelki na szydełku, zrób dwa oczka łańcuszka. Od teraz powtarzaj: nawiń sznurek, przełóż szydełko przez ten sam słupek z 12-go okrążenia, co poprzednio, przeciągnij sznurek, przeciągnij sznurek przez dwie pierwsze pętelki na szydełku, pomiń kolejny słupek z 12-go okrążenia, nawiń sznurek, przełóż przez następny (po tym pominiętym!) słupek z poprzedniego okrążenia, przeciągnij sznurek, przeciągnij sznurek przez dwie pierwsze pętelki na szydełku, przeciągnij sznurek przez wszystkie trzy pętelki na szydełku, zrób dwa oczka łańcuszka.

I tak dookoła. Brzmi skomplikowanie, ale mam nadzieję, że na filmiku wszystko widać.

Ostatnie dwa oczka łańcuszka łączymy tak, aby na brzegu było dokładnie 50 przerw dwułańcuszkowych. Jeżeli wyjdzie wam mniej lub więcej, to trochę naciągnijcie lub skróćcie, żeby wyszło 50.

A tak prezentują się efekty dzisiejszej pracy:


8 grudnia

Dzisiaj stanowczo musimy odpocząć po wczorajszym ściegu żółwiowym.

Okrążenie 14. Przejdź oczkiem ścisłym do pierwszej przerwy dwułańcuszkowej i zrób dwa oczka łańcuszka. Następnie zrób jeszcze 2 półsłupki w tę samą przerwę. Powtarzaj: po 3 półsłupki w każdą przerwę dwułańcuszkową z 13-go okrążenia. Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym w drugie oczko początkowego łańcuszka.  Mamy łącznie 50 x 3, czyli 150 oczek.

9 grudnia 

Jeżeli dziergacie dywan ze sznurka o grubości 5 mm, to dzisiaj możecie się już przesiąść na podłogę. Jeżeli używacie innego materiału, to warto się przesiąść na podłogę w momencie, w którym zaczniecie się prawie mieścić na dywanie siedząc po turecku. Takie siedzenie wyprostuje już istniejącą porcję dywanu, a kolejne okrążenia będą automatycznie naciągane podczas dziergania.

Okrążenie 15. Zróbcie trzy oczka łańcuszka, a potem dookoła po słupku w każde oczko brzegu, ale tylko w tylną pętlę. Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym w drugie oczko początkowego łańcuszka. Mamy nadal 150 oczek.10 grudnia

Dzisiaj zrobimy podpórki pod jutrzejsze płatki.

Okrążenie 16. Powtórzymy siódme okrążenie: zróbcie 3 oczka łańcuszka, a następnie półsłupek w trzecie oczko na poprzednim okrążeniu. Następnie powtarzajcie: 2 oczka łańcuszka, półsłupek w trzecie kolejne oczko. Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym w pierwsze oczko łańcuszka. Łącznie mamy 50 podpórek zamocowanych na co trzecim oczku poprzedniego okrążenia.


Jesteśmy na półmetku okrążeń, jeszcze kolejne 16 i koniec :) Nie oznacza to jednak, że zużyliśmy połowę sznurka - nastąpi to dopiero w okolicach okrążenia numer 25.

11 grudnia

Czas na płatki – to będzie taka płaska wersja popkornów z okrążenia ósmego.

Okrążenie 17. Przejdźcie oczkiem ścisłym do pierwszej podpórki z poprzedniego okrążenia i zróbcie na niej: 2 oczka łańcuszka (będą udawać niedokończony słupek) i 3 niedokończone słupki. Mając 4 pętelki na szydełku przeciągnijcie sznurek przez nie wszystkie. Wyszedł nam właśnie pierwszy płatek. Potem 3 oczka łańcuszka i następny płatek: 4 niedokończone słupki, przeciągnięcie sznurka przez wszystkie pętelki, 3 oczka łańcuszka. Powtarzamy dookoła: płatek, 3 oczka łańcuszka, płatek, 3 oczka łańcuszka... Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym w wierzchołek pierwszego płatka.

Dawno nie było filmiku :)Mamy 50 płatków i 50 przerw między nimi.


12 grudnia

Dzisiaj wygładzimy tylko brzeg za pomocą dwóch bardzo spokojnych okrążeń.

Okrążenie 18. Przejdźcie oczkiem ścisłym do pierwszej przerwy między płatkami i zróbcie w nią 2 oczka łańcuszka, a następnie 3 półsłupki. Potem po 4 półsłupki w każdą z pozostałych przerw. Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym w drugie oczko początkowego łańcuszka. Mamy 50x4 czyli 200 oczek.


Okrążenie 19. Zróbcie jedno oczko łańcuszka, a następnie po jednym oczku ścisłym w każde oczko z poprzedniego okrążenia – ale tylko w tylną pętelkę! Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym w pierwsze oczko łańcuszka. Mamy nadal 200 oczek.

13 grudnia

Dzisiaj znowu zrobimy spokojne okrążenie, ale za to jutro będą znowu zygzaki!

Okrążenie 20.  Zróbcie trzy oczka łańcuszka i po słupku w każde oczko z poprzedniego okrążenia – tylko w tylną pętelkę! Przednia przyda się jako rancik do zamocowania zygzaków. Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym w trzecie oczko początkowego łańcuszka. Mamy nadal 200 oczek.


14 grudnia 

Dzisiaj zrobimy kolejną porcję zygzaków, a potem wyrównamy brzeg - czyli dwa okrążenia.

Okrążenie 21.  Powtarzajcie dookoła: cztery oczka łańcuszka, oczko ścisłe nad kolejnym płatkiem w rancik biegnący między 19-tym a 20-tym okrążeniem, cztery oczka łańcuszka, oczko ścisłe nad kolejnym płatkiem w przednią pętelkę na 20-tym okrążeniu... Okrążenie kończymy wbijając szydełko w początek pierwszego zygzaka (zygzaku?). Mamy nadal 200 oczek.


Okrążenie 22.  Wyrównamy brzeg: jedno oczko łańcuszka i po jednym oczku ścisłym w każde oczko z poprzedniego okrążenia – ale tylko w tylną pętelkę! (także tam, gdzie przymocowany jest zygzak). Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym w pierwsze oczko łańcuszka. Mamy ciągle, wciąż i nadal 200 oczek.


15 grudnia 

Dzisiaj i jutro będziemy pracować nad tym samym okrążeniem, ale w dwóch częściach. Znaczy się, zrobimy dwa okrążenia falbanek, które zespolimy pojutrze. Ale do rzeczy:

Okrążenie 23. Zrób trzy oczka łańcuszka (będą udawać pierwszy słupek), 2 oczka łańcuszka, pomiń jedno oczko z poprzedniego okrążenia i zrób słupek w następne. Od teraz powtarzamy: 2 oczka łańcuszka, pomiń kolejne oczko z 22-go okrążenia, zrób słupek w następne oczko. Na samym końcu zrób jeszcze 2 oczka łańcuszka i połącz je oczkiem ścisłym z trzecim oczkiem początkowego łańcuszka. Mamy 100 przerw dwułańcuszkowych.

Brzeg dywanu jest teraz mocno pofalbaniony i taki właśnie ma być. Nie przerabiajcie tego rzędu w ścisły sposób, efekt końcowy ma być bardzo luźny, bo za dwa dni będziemy to okrążenie napinać i skręcać. A jutro, z okazji przerobienia dokładnie połowy sznurka, będzie filmik :)


16 grudnia 

Czas na małe deja vu :)

Okrążenie 24. Najpierw będzie film, a potem wersja słowna:Przejdźcie oczkami ścisłymi wzdłuż oczek łańcuszka z poprzedniego okrążenia do pierwszego wolnego słupka z 22-go okrążenia. Wbijcie się szydełkiem w ten słupek i powtórzcie okrążenie nr 23 tym razem na niewykorzystanych słupkach z 22-go okrążenia. Również ta część robótki powinna być bardzo luźna. 

Mamy dwa sfalbanione okrążenia po 100 przerw dwułańcuszkowych każde i właśnie przerobiliśmy połowę sznurka :). Ważne jest, aby wyszło 100 przerw, a bardziej ogólnie – liczba podzielna przez cztery (ta podzielność przyda się za dwa dni).

17 grudnia 

Dzisiaj użyjemy sporo siły fizycznej podczas zespalania dwóch falbaniastych okrążeń z wczoraj i przedwczoraj.

Okrążenie 25. Skręcamy dwa pasy falban względem siebie o jedną przerwę, wkładamy szydełko przez obie przerwy i robimy po 3 słupki w każdą parę przerw:


Oczywiście pierwszy słupek jest udawany przez 3 oczka łańcuszka. Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym w trzecie oczko początkowego łańcuszka. Mamy 100x3 = 300 oczek. Trochę za dużo, ale w ciągu następnych dni dywan się wyrówna :)


18 grudnia 

Teraz zrobimy uchwyty na jutrzejsze wachlarzyki.

Okrążenie 26. Zróbcie jedno oczko łańcuszka. Powtarzajcie dookoła: 8 oczek ścisłych w tylne pętelki kolejnych oczek z poprzedniego okrążenia, 3 oczka łańcuszka, pomińcie 3 oczka z poprzedniego okrążenia i dajcie oczko ścisłe w tylną pętelkę kolejnego oczka z poprzedniego okrążenia. Zamknięcie okrążenia: ostatnie oczko ścisłe ma wejść w początkowe oczko łańcuszka. Mamy 25 podpórek na wachlarzyki a między nimi po 9 oczek ścisłych.19 grudnia 

Czas zrobić dolne połowy wachlarzyków.

Okrążenie 27. Przejdźcie oczkami ścisłymi do poprzedniej podpórki, zróbcie w nią 3 oczka łańcuszka (będą udawały pierwszy słupek) i 10 słupków. Potem 1 półsłupek dokładnie pośrodku między podpórkami - tam było 9 oczek ścisłych, należy wbić się w piąte z nich.Powtarzajcie: 11 słupków w kolejną podpórkę, półsłupek w piąte oczko między podpórkami. Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym w trzecie oczko początkowego łańcuszka. Mamy 25 wachlarzyków jedenastosłupkowych a pomiędzy nimi łącznie 25 półsłupków.


20 grudnia 

Dzisiaj zrobimy górne połowy wachlarzyków.

Okrążenie 28. Przejdźcie oczkami ścisłymi do trzeciego słupka w kolejnym wachlarzyku, zróbcie 3 oczka łańcuszka (będą udawały pierwszy słupek) i 6 słupków w kolejne słupki wachlarzyka - razem z łańcuszkiem będzie to 7 słupków na szczycie wachlarzyka, zostaną po 2 niewykorzystane słupki po bokach. Potem 2 oczka łańcuszka (można i 3, jeżeli uważacie że wasz dywan jest zbyt mocno ściągnięty). Powtarzajcie dookoła: 7 słupków na szczycie wachlarzyka, 2 (lub 3) oczka łańcuszka,... Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym w trzecie oczko początkowego łańcuszka. Mamy 25 górnych wachlarzyków 7-słupkowych a pomiędzy nimi łącznie 25 przerw 2- lub 3-łańcuszkowych.

Jeszcze tylko wersja dla wzrokowców:oraz efekt końcowy:


21 grudnia 

Dzisiaj nareszcie zakończymy temat wachlarzyków. I znowu będzie filmik :)

Okrążenie 29. Przejdźcie oczkami ścisłymi do następnej przerwy (możecie też wrócić do poprzedniej przerwy) i zróbcie w nią 3 oczka łańcuszka (będą udawały pierwszy słupek) i 9 słupków. Potem 2 oczka ścisłe pośrodku 7-słupkowego wachlarzyka z poprzedniego okrążenia, np. w czwarty i piąty słupek. Powtarzajcie: 10 słupków w kolejną przerwę, 2 oczka ścisłe w środku 7-słupkowego wachlarzyka... Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym w trzecie oczko początkowego łańcuszka.
Mamy 25 nowych wachlarzyków 10-słupkowych a pomiędzy nimi łącznie 50 oczek ścisłych.


22 grudnia

Dzisiaj przećwiczymy kolejny ścieg, który podpatrzyłam w projektach Patricii Kristoffersen – back-post double crochet, czyli po naszemu mniej więcej to samo co „słupek tylno-słupkowy” (lub tylno-filarowy). Ścieg ten będzie wymagał siły fizycznej, ale za to jutrzejsze okrążenie będzie łatwiejsze :)

Jak robimy taki słupek tylno-słupkowy? No więc "słupkowy" odnosi się do słupka z poprzedniego okrążenia, będziemy go przerabiać zaczynając od tylnej strony robótki. Robimy narzut i wtykamy szydełko od tyłu robótki do przodu zaraz przed danym słupkiem i znowu na lewą stronę robótki za danym słupkiem. Przeciągamy pętelkę i dalej przerabiamy tak jak zwykły słupek.

Okrążenie 30. Proszę najpierw obejrzeć filmik, a potem przeczytać opis:

W poprzednim okrążeniu robiliśmy po 10 słupków w wachlarzyku. W tym okrążeniu robimy jeden słupek tylno-słupkowy + jedno oczko łańcuszka dookoła każdego z 8 środkowych słupków z każdego wachlarzyka z poprzedniego okrążenia. Czyli odrzucamy po dwa skrajne słupki. W moim dywanie mam 25 x (8 słupków tylno-słupkowych + 8 oczek łańcuszka) = łącznie 200 słupków tylno-słupkowych + 200 oczek łańcuszka.

Efekt końcowy:


Oczywiście każdy inaczej napina sznurek, więc jeżeli Wasze robótki są zbyt napięte na brzegu, można robić taki słupek tylno-słupkowy + oczko łańcuszka dookoła każdego słupka z poprzedniego okrążenia, żeby ten brzeg rozluźnić.

23 grudnia

Dzisiaj odpoczniemy po wczorajszych akrobacjach z słupkami tylno-słupkowymi.

Okrążenie 31. Przechodzimy do najbliższej przerwy jednołańcuszkowej z poprzedniego okrążenia, robimy w nią 2 oczka łańcuszka (będą udawać półsłupek) i jeszcze jeden półsłupek w tę samą przerwę. Potem po dwa półsłupki w każdą przerwę jednołańcuszkową. Na każdym wachlarzyku jest 7 takich przerw, a pomiędzy wachlarzykami jeszcze jedna. Łącznie mamy więc 2*25*(7+1) = 400 oczek. No chyba, że w poprzednim okrążeniu dałyście więcej słupków tylno-słupkowych, to wtedy... nie mam pojęcia ile mamy łącznie oczek :D


24 grudnia

Nadal się oszukuję, że znajdziecie dzisiaj trochę czasu na szydełkowanie :D

Okrążenie ostatnie.  Robimy jedno oczko łańcuszka i całe okrążenie przerabiamy oczkami ścisłymi w tylną pętelkę – łącznie z dwudziestoma oczkami powstałymi z promieni słoneczka. Zamykamy oczkiem ścisłym. Tym sposobem dookoła powstaje ładny podwójny rancik. THE END.


Czy udało Wam się zrobić cały dywan lub chociaż jego część? A może wydziergałyście go w postaci kordonkowej serwetki? Bardzo chętnie obejrzę zdjęcia Waszych dzieł i wstawię je na bloga i facebooka :) Przysyłajcie je na adres magic.carpet.studio@gmail.com.

85 komentarzy:

 1. Świetny dywan, rewelacyjny pomysł na kurs adwentowy :-)
  Ale przyznam, że szukanie w tekście kolejnych kroków mnie przerosło i odpuściłam :-(
  Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No niestety, kurs jest nadal anty-chronologiczny, bo chciałam żeby najnowsze wpisy były u góry. W wolnej chwili przerobię go tak, aby czytało się od góry do dołu :) Mam mało wolnych chwil, więc trochę to potrwa :(

   Usuń
 2. Jak tylko skończę remont - zaczynam:)

  OdpowiedzUsuń
 3. fantastyczny post i fantastyczny dywan - mega inspiracja! : )

  OdpowiedzUsuń
 4. Przez Ciebie nie śpię:)http://addictedtocraftsblog.blogspot.com/2015/02/nie-spie.html?m=1

  OdpowiedzUsuń
 5. A ja zrobiłam w 3 dni choć troszkę w innym wzorze :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Uwielbiam Pani dywany, podkładki, koszyki, ubranka na stołki, pufy, papcie, poduchy, wszystko to o czym zapomniałam, no i hamak :)
  dywan zrobiłam :) http://sielskiem.blogspot.com/2015/03/dywan-ik-na-szydeku.html Dziękuję i pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Normlanie piszę się na ten kurs i jak tylko dorwę sznurek i trochę wolnego czasuuuu....

  OdpowiedzUsuń
 8. Wielkie dzieki -właśnie robię i jak dalej tak pójdzie dokończę, Super post oby więcej takich .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To potem poproszę o zdjęcie gotowego dzieła :)

   Usuń
  2. Oczywiście wyślę na emeila . Bardzo dziekuję jeszcze raz szkoda że tak późno Cię znalazłam ale już Cię nie opuszczę :)

   Usuń
 9. Ile cm szerokosci ma dywan? Czy można poprosić dodatkowo o schemat? Chciała bym zrobić dywan tego typu, ale boje się. Jestem początkująca i nie bardzo rozumiem o co chodzi w tekście... Schemat by dużo ułatwił.
  Pozdrawiam i z góry dziękuję 😄

  OdpowiedzUsuń
 10. Ile cm szerokosci ma dywan? Czy można poprosić dodatkowo o schemat? Chciała bym zrobić dywan tego typu, ale boje się. Jestem początkująca i nie bardzo rozumiem o co chodzi w tekście... Schemat by dużo ułatwił.
  Pozdrawiam i z góry dziękuję 😄

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dywan ma około 130 cm szerokości przy użyciu sznurka 5 mm. Nie mam niestety schematu :( Dopiero od niedawna je rysuje (i jest to dla mnie droga przez mękę...). Jeżeli się boisz, spróbuj najpierw zrobić serwetkę z kordonka :) Nie będzie to wiele kosztowało, a i spruć będzie szybko :D

   Usuń
  2. Dziękuję za odpowiedź. Myślę, że spróbuje najpier zwykłą włóczką typu kordonek. Studiuje póki co cały tekst z filmikami :)
   Paulina F.

   Usuń
 11. Czy sznurek typu Kottoon tshirt yarn bedzie dobry do tego dywanu? Jest dostępny na stronie knitpl. Dziękuję za odpowiedź: )

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bawiłam się kiedyś takim sznurkiem i miał wg mnie co najmniej trzy wady:
   - nie ma stałej szerokości i jest bardzo rozciągliwy, przez to robótka wychodzi nierówno,
   - przyciąga kurz bardziej niż sznurek bawełniany, bo t-shirty mają w sobie jednak trochę sztucznych włókien,
   - kiedyś policzyłam koszty dla t-shirt yarnu Zpaghetti i wyszło mi drożej, niż gdybym robiła ze sznurka.
   W zasadzie jedyna zaleta to dostępność wielu kolorów.

   Usuń
  2. Właśnie kolory mają nieziemskie :) tak też myślałam, że te sznurki nie mają stałej szerokości. Szkoda, są piękne.
   Dziękuję za podpowiedź. Jestem początkująca ;)
   Paulina F.

   Usuń
 12. bardzo dziękuję za inspirację i czytelną instrukcję:) mój dywanik już gotowy, zapraszam:http://mandziulka.blogspot.com/2015/12/dywan-czemu-nie.html

  OdpowiedzUsuń
 13. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 14. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Potrzeba 850 m (lepiej kupić ciut więcej) sznurka o grubości 5 mm i szydełko o grubości 10 mm. Jak już go Pani zrobi, to poproszę o zdjęcie gotowego dzieła :)

   Usuń
 15. dzień dobry, a ja mam pytanie o sznurek, czy może Pani polecić jakieś miejsce w którym można taki kupić? Przeglądam oferty w internecie, ale kiedy przeliczam ceny sznurka na ilość metrów to wychodzą kosmiczne ceny, chyba, że materiał na dywan ma kosztować kilkaset złotych? Bardzo proszę o pomoc :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Owszem, materiał na dywan kosztuje od 100 zł wzwyż, w zależności od wielkości dywanu i jego koloru. Ja kupuję sznurek w Polimeksie:
   http://www.polimex.net/sklep/index.php?page=Product&id=676&sid=68

   Usuń
 16. Dziękuję za link i odpowiedź. Tak liczyłam, że około 200 zł musi to kosztować, ale jak zaczęłam szukać sznurka w pierwszej chwili i przeliczać metry to wychodziły mi kwoty rzędu 500 zł.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj nie, tyle to chyba tylko w pasmanteriach nieinternetowych albo na allegro ;)

   Usuń
 17. Dzięki za kursik. Właśnie zaczynam 29 okrążenie. Został mi ostatni motek sznurka, a miałam ich 11 po 100 metrów. Tylko, że robię szydełkiem 15mm. Dywan już ma ze 2 m średnicy. Jak skończę, wkleję zdjęcie. Pozdrawiam, robi Pani przepiękne dywany.

  OdpowiedzUsuń
 18. Dzięki za kursik. Właśnie zaczynam 29 okrążenie. Został mi ostatni motek sznurka, a miałam ich 11 po 100 metrów. Tylko, że robię szydełkiem 15mm. Dywan już ma ze 2 m średnicy. Jak skończę, wkleję zdjęcie. Pozdrawiam, robi Pani przepiękne dywany.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy mozna prosic o zdjecie? Rowniez interesuje mnie ten dywan w wiekszej skali ;)

   Usuń
  2. No właśnie sama się tego zdjęcia nie doczekałam :(

   Usuń
 19. Witam. Jest jestem przy 27 rzędzie jest to dla mnie rewelacyjna zabawa bo każde okrążenie robię z niecierpliwością i ciekawością co dalej podziwiam i jestem bardzo wdzięczna za wpis i poświęcenie czasu. Mam małą zagwózdkę przy tym rzędzie bo opis mówi że po 11 słupkach ma być 1 półsłupek w piątą tylną pętlę a na filmiku widzę oczko ścisłe i się zastanawiam które robić na razie obstawiam oczko ścisłe i jestem coraz dalej jest ok ale się ciągle zastanawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O kurcze, faktycznie daję tam oczko ścisłe!!! I mam teraz zagwozdkę, czy poprawić tekst, czy nie :| No bo już całe rzesze (no dobra, kilkanaście osób) robiły ten dywan i pewnie zrobiły ten nieszczęsny półsłupek i jakoś wychodziło. Ale oczko ścisłe ma mniejszą wysokość i fajniej oddzieli od siebie wachlarzyki 11-słupkowe. Jak najbardziej powinno być oczko ścisłe! Dziękuję za czujność :)

   Usuń
 20. Zrobiłam w końcu ścisłe ale półsłupek też próbowałam i był ok. Skończyłam wczoraj go jest cudny tylko strasznie mi się pofalował na ostatnich rzędach i jestem zła że nie chce ściśle leżeć na podłodze. Chyba że to kwestia ułożenia się sznurka i robiłam szydełkiem 8. Zrobię zdjęcie i oczywiście podeślę

  OdpowiedzUsuń
 21. Skończyłam! TaDammmmm! Jest Pani cudowna! Troszkę za luźno mi wyszło, ale sama zauważyłam, że z biegiem czasu robię coraz luźniej. Teraz zabieram się za dalsze pochłanianie bloga i kolejne prace. Za tą cudowną pracę, którą dla nas Pani zrobiła mogłabym śmiało napisać Kocham Panią i DZIĘKUJĘ

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że sprawiłam tyle radości :) Poproszę o zdjęcie arcydzieła na mojego maila!

   Usuń
 22. Piękny jest, już zamówiłam na niego sznurek :D

  OdpowiedzUsuń
 23. Tydzień :D Myślę, że dziś skończę

  OdpowiedzUsuń
 24. Tutaj zdjęcie: https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/13775917_818784698256248_3773700677680903719_n.jpg?oh=e2d82b7ec1320954f6d6671cc73c120a&oe=582C8382

  (da się otworzyć?)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dało się otworzyć :) Czy mogę wrzucić to zdjęcie na mojego facebooka, oczywiście z adnotacją, kto jest autorem pracy?

   Usuń
 25. Jasne, najchetniej jako link do mojego Facebooka (ale nie nalegam ;) ) https://www.facebook.com/sosnowa11/photos/a.361972917270764.1073741828.350410675093655/818784698256248/?type=3

  OdpowiedzUsuń
 26. Łał, ale piękny dywan! W życiu takiego nie zrobię :( Szukam inspiracji do czegoś prostego, ale to jet majstersztyk!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A może spróbuj najpierw używając cienkiego szydełka i kordonka? Pewnie się okaże, że świetnie dasz sobie radę :)

   Usuń
 27. Ja również chcę się przyznać, że robiłam i skończyłam A L E na 19 lub na 20 okrążeniu zrobiłam dywanik z wełny pod łóżko dla wnuczki do nowego pokoju do spania i to ma być prezent pod choinkę ?????może się spodoba ???wnuczka ma 9 lat i lubi moje szydełkowe wyroby dla niej. Ze sznurka też chciałabym zrobić i do końca wszystkie okrążenia. Robiłam z przyjemnością każde nowe okrążenie z wielką ciekawością efektu jak to będzie wyglądało. te 20 rzędów pochłonęło dużo wełny.
  Chciałabym bardzo podziękować za filmy, opisy i czas poświęcony DLA NAS - dzięki Tobie robimy, uczymy się czegoś nowego, pięknego .......... itd itd

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za miłe słowa :) Cieszę się, że się do czegoś przydałam :D I przypominam, że za 8 dni startujemy z nową akcją dywanową!
   Szydełka w dłoń!!!

   Usuń
 28. Dywan przepiękny, podjęłam wyzwanie i dziś skończyłam. Opisy i filmiki super. Zakwasy były hahaha....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O, to poproszę zdjęcie dywanu na maila - trzeba się pochwalić całemu światu :) A przynajmniej internetowi!

   Usuń
 29. Dywan śliczny i właśnie go wydziergałam :-)

  OdpowiedzUsuń
 30. Jak tylko zobaczyłam ten dywanik zakochałam się w nim. Ja totalny laik, ktory nie zrobił nawet serwetki jedynie jakieś tam śnieżynki postanowiłam zrobić dywan! Poszło jak po sznurku:). I jest dywanik dla mamy a ja jestem szczęśliwa!!! Pięknie dziękuję za podzielenie się swoją wiedzą i umiejętnościami. Serdecznie pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To ja poproszę o zdjęcie tego dzieła na maila albo na facebooka :)

   Usuń
 31. Dziękuję za inspirację, wspaniałe wyjaśnienia, opisy i filmiki. Zrobiłam i nie mogę się nacieszyć!

  OdpowiedzUsuń
 32. Na ten dywan patrzę już od bardzo dawna, ale jakoś nigdy nie było czasu i pieniędzy, no i za dużo obaw czy dam sobie z nim radę. Wreszcie nadarzyła się okazja i robię wymarzoną "serwetę na podłogę" 😜 Będzie to element prezentu dla ślub. Jestem na 20 rzędzie i przestanę niedługo spać, bo wciąga to niemiłosiernie 😄 Bardzo dziękuję za ten post, za te wyjaśnienia i opisy, za ten dywanik... jest cudny i Mann nadzieję, że i w moim wykonaniu taki będzie 😄

  OdpowiedzUsuń
 33. Dywanem zaraziły mnie dwie koleżanki, czekał aż w końcu się za niego zabiorę, no i w tym momencie zostały mi 2 okrążenia żeby go zakończyć :-) dziękuję za cudowny, przejrzysty opis i za samą chęć podzielenia się takim cudem z nami. Jestem zakochana w tym dywaniku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To ja poproszę o zdjęcie na maila, jak już dywan będzie gotowy :) Trzeba się pochwalić całemu internetowi!!!

   Usuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
 34. rewelacja! bardzo Ci dziękuję za to co robisz i za rady :)

  OdpowiedzUsuń
 35. Dziękuję za inspirację - wspaniałe prace! :)

  OdpowiedzUsuń
 36. Wspanialy blog i opis jak zrobic ten piekny dywan. Dzieki Tobie powstal moj mini dywanik do lazienki (55cm) jeszcze swiezutki, dzisiaj skonczony!

  OdpowiedzUsuń
 37. Ja wlasnie mój skończyłam dziekuje rewelacyjnie sie go robiło

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Posłalabym fotki ale mail mi pisze ze niepoprawny :/

   Usuń
  2. Może kropek nie wpisałaś? Spróbuj skopiować go, a nie przepisywać :) Barrrrdzo chcę zobaczyć Twój dywan!

   Usuń
 38. Właśnie jestem w trakcie robienia tego dywaniku do mojej sypialni. Jestem nim zachwycona. Moje koty też :-)

  OdpowiedzUsuń
 39. Where can I buy sznurek for this dywan in Poland?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Here: https://polimex.net/pl/sklep/produkt/760-sznurki-odziezowe-bawelniane-5mm

   Usuń
 40. lubię sznurek z Mili Druciarni :)

  OdpowiedzUsuń
 41. Pomocy, zrobilam wg wzoru ale na koncu sie zawija. Ktos mial podobnie??

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale wywija się na kształt miseczki, czy się falbani?

   Jeżeli wywija się na kształt miski, to należy mu dodać słupków. A jeżeli się falbani, to trzeba zabrać trochę słupków.

   Każda dziewiarka inaczej napina sznurek przy dzierganiu, stąd te rozbieżności. Dlatego trzeba się nie bać eksperymentowania :)

   Usuń
 42. Dziękuję za świetny tutorial <3 Znów dzięki Tobie nauczyłam się nowych wzorów :) Mój dywanik - mniejszy i lekko zmodyfikowany jest tu http://www.montowniaody.pl/2018/09/kolejny-may-dywanik-szydekowy-ze-sznurka.html

  OdpowiedzUsuń
 43. Dywan rewelacja jestem już w 22 okrążeniu, jak Pani powiedziała tak jest, w krzyżu łupie w nogach zakwasy. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 44. Piękny dywan! Istne cudo! Właśnie zamawiam sznurki i biorę się do roboty 😊tylko pytanie kieruje do autorki o jego rozmiar?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O ile mnie pamięć nie myli, było to 135 cm średnicy :)

   Usuń
 45. Ooo łał ekstra! Oo takim właśnie marzę 😊

  OdpowiedzUsuń
 46. Super dywanik. Jeszcze nigdy nie robilam rzeczy ze sznurka ale ten wzór i Pani instrukcje zmotywowaly mnie do pracy ☺. Obecnie jestem na 24 okrążeniu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo się cieszę :) Do zmotywowanych świat należy!!!

   Usuń
  2. Dywan skończony ☺ dziekuję za super tutorial 😘

   Usuń
  3. O, to ja poproszę o zdjęcie na maila :) Trzeba się pochwalić całemu światu!!! (tzn. całemu facebookowi :P)

   Usuń
 47. Dzień dobry. Właśnie kończę dywanik i potrzebuje pani porady. Wszystko robiłam wdl instrukcji ale trochę faluje mi na brzegach. Nie wiem czy to się "uklepie" czy pruc i ująć oczek. Nie mam doświadczenia ze sznurkiem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mi się uklepało, bo siedziałam na dywanie podczas jego robienia. Jeżeli jednak się nie uklepie, to lepiej ująć oczek. Powodzenia!

   Usuń