niedziela, 1 lutego 2015

Niebieski pufo-stolik

Po miesiącach testowania pufo-stolików doszłam do wniosku, że bogato zdobione szydełkowe "blaty" są niestety niefunkcjonalne - ciężko na nich postawić wąską szklankę, czy kubek. Dlatego też mój najnowszy rękoczyn rękodzieło jest zupełnie płaskie na wierzchu. Zupełnie mi się nie podoba taki styl, no ale co ja poradzę... Dla odreagowania tej całej obrzydliwej wierzchniej płaskości zrobiłam brzeg w warkocze i bąbelki. Wzór poniżej - nieskromnie się pochwalę, że wyjątkowo znikąd go nie zgapiłam, tylko wymyśliłam sama :)

Warkoczowo-bąbelkowy wzór

Będę używać następujących oznaczeń:

TS (tylne skrzyżowanie) - nabieramy jedno oczko na pomocniczy drut z tyłu robótki, przerabiamy dwa oczka z głównego drutu na prawo, przerabiamy oczko z drutu pomocniczego na lewo.

PS (przednie skrzyżowanie) - nabieramy dwa oczka na pomocniczy drut z przodu robótki, przerabiamy jedno oczko z głównego drutu na lewo, przerabiamy dwa oczka z drutu pomocniczego na prawo.

S2x2 (skrzyżowanie 2x2) - przekładamy 2 oczka na drut pomocniczy z przodu robótki, przerabiamy dwa oczka z głównego drutu na prawo, przerabiamy oczka z drutu pomocniczego na prawo.

Trójskrzyżowanie - nabieramy trzy oczka (2 prawe i 1 lewe) na drut pomocniczy z tyłu robótki, przerabiamy dwa oczka z głównego drutu na prawo, przesuwamy tylko jedno (lewe) oczko z drutu pomocniczego na główny drut i przerabiamy na lewo, przerabiamy pozostałe dwa oczka z drutu pomocniczego na prawo.

Mały bąbel - robimy trzy oczka z jednego (obejrzyj filmik z portalu ABC robótek na drutach), odwracamy robótkę, przerabiamy te trzy oczka na lewo, znowu odwracamy robótkę, przerabiamy te trzy oczka na prawo, znowu odwracamy robótkę, przerabiamy trzy oczka na lewo, odwracamy ostatni raz robótkę i przerabiamy trzy oczka razem na prawo.

Duży bąbel - analogicznie do małego, ale zamiast trzech oczek robimy pięć.

P - oczko prawe.

L - oczko lewe.

Cały motyw ma szerokość 19 oczek, będziemy pewnie jeszcze potrzebować  do tego jakieś oczka brzegowe.

Rząd 1 - zaczynamy po lewej stronie robótki: 3P, 2L, 2P, 2L, 1P, 2L, 2P, 2L, 3P.

Rząd 2 - 2L, TS, 1L, TS, 1L, PS, 1L, PS, 2L. (na środku wzoru mamy trzy lewe oczka).

Rząd 3 i kolejne nieparzyste - przerabiamy lewe oczka na lewo, prawe na prawo, a oczka pozostałe po bąblach też na prawo.

Rząd 4 - 1L, TS, 1L, TS, 3L, PS, 1L, PS, 1L. (na środku wzoru mamy pięć lewych oczek)

Rząd 6 - TS, 1L, TS, 5L, PS, 1L, PS. (na środku wzoru mamy siedem lewych oczek).

Rząd 8 - przerabiamy oczka prawe na prawo, a lewe na lewo - z jednym wyjątkiem: spośród siedmiu lewych oczek na środku wzoru w środkowym z nich (czyli w czwartym) robimy duży bąbel.

Rząd 10 - PS, 1L, PS, 5L, TS, 1L, TS.

Rząd 12 - 1L, PS, 1L, PS, 3L, TS, 1L, TS, 1L.

Rząd 14 - 2L, PS, 1L, PS, 1L, TS, 1L, TS, 2L.

Rząd 16 - 3L, 2P, 2L, trójskrzyżowanie, 2L, 2P, 3L.

Rząd 18 - 3L, PS, TS, 1L, PS, TS, 3L. (na środku mamy trzy lewe oczka).

Rząd 20 - 4L, S2x2, 1L, mały bąbel, 1L, S2x2, 4L.

Rząd 22 - 3L, TS, PS, 1L, TS, PS, 3L

Rząd 24 - powtórzyć rząd 16.

Powtarzamy powyższe 24 rzędy aż do osiągnięcia zamierzonego efektu.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz