poniedziałek, 15 lutego 2016

Odliczanie do wiosny

Przez cały tydzień po raz kolejny odtwarzałam dywan na podstawie jego wyglądu tylko dlatego, że nie przyszło mi do głowy aby spisać schemat podczas jego dziergania. Ehhh, chyba nigdy się nie nauczę systematycznego katalogowania dywanów popełnianych w chwili natchnienia :D
Już kilka osób napisało mnie z prośbą o schemat do [ wielokolorowej mandali ], którą zrobiłam w sierpniu zeszłego roku:Odtworzyłam powyższy dywan prawie dokładnie - zgadza się większa część środka, pominęłam natomiast zewnętrzne okrążenie zygzaków na kwadracie (ciężko się robi te zygzaki!), na końcu dodałam ze dwa okrążenia, żeby dywan był dłuższy.


Dywan mierzy 150x170 cm, czyli jest o 10 cm dłuższy od swojego prototypu. Waży 6.8 kg i zużył łącznie około 2 kilometry sznurka, czyli:
 • 450 metrów białego sznurka bawełnianego o grubości 5 mm,
 • 750 metrów bawełnianego sznurka khaki o grubości 5 mm,
 • 300 metrów wściekle jasnozielonego sznurka bistorowego o grubości 2 mm - składałam go na pół, żeby uzyskać sznurek 4 mm,
 • 500 metrów ciemnozielonego bawełnianego sznurka o grubości 3 mm (tyle miał na początku, ale był przerabiany i prany wiele razy, więc teraz ma około 2.5 mm) - też składałam go na pół, aby mógł udawać sznurek pięciomilimetrowy.
Przeważnie używałam szydełka 9 mm, ale zygzaki robiłam szydełkiem 5 mm.

No i tak sobie pomyślałam, że skoro dywan wyszedł zielony, to świetnie nadawałby się na akcję odliczania do wiosny. Coś jak kalendarz adwentowy, tylko że bez adwentu ;) Nie zrobimy całego dywanu - 43 okrążenia to trochę za dużo i pewnie wszystkim szybko by się znudziło. Zrobimy kwadratowy dywan, mniej więcej taki, jaki widać na tym zdjęciu. Na taki kwadrat o boku długości 130 cm wystarczą "jedynie" 34 okrążenia. Kto chce, to potem go przerobi na większy prostokąt.


Od pierwszego marca będę codziennie udostępniać fragment schematu tego mandalowego dywanu. Naszą akcję zakończymy 20 lub 21 marca. Mam spory problem z astronomiczną wiosną! W szkole podstawowej uczono mnie, że przypada ona 21 marca. Ale w ciągu ostatnich lat trochę się to pokiełbasiło. Pozwolę sobie przytoczyć [ Wikipedię ]:
Pierwszy dzień wiosny, obchodzony jest w dniu równonocy wiosennej, który najczęściej przypada w dniu 21 marca lub dnia poprzedniego lub następnego, w zależności gdzie jest obserwowana. W XX wieku wiosna w strefie czasowej Polski rozpoczynała się zwykle 21 marca, zaś w miarę przybliżania się końca stulecia coraz częściej 20 marca. W 2011 roku pierwszy dzień wiosny przypadł na 21 marca (godz. 00:21), zaś wszystkie kolejne do roku 2043 będą obchodzone wyłącznie 20 marca, a od 2044 roku – 19 albo 20 marca. Kolejny początek wiosny w dniu 21 marca nastąpi dopiero w roku 2102. Przyczyną zjawiska jest ruch punktu Barana związany z precesją ziemskiej osi rotacji.
Spytałam o to mojego Małżonka, który jest zodiakalnym Baranem. Zeznaje on, że absolutnie nie rusza żadnym punktem i nie jest związany z żadną precesją ;) I jego też uczono w szkole, że wiosna zaczyna się 21 marca.

Ale wracając do tematu, co będzie potrzebne do zrobienia kwadratowego dywanu?
 • sznurki bawełniane o grubości 5 mm:
  • około 250 metrów białego,
  • około 500 metrów w kolorze khaki,
  • około 150 metrów ciemnozielonego (ja używałam cieńszego złożonego na pół, ale to bardzo niewygodna metoda!),
 • około 200 metrów bistorowego sznurka o grubości 2 mm albo około 100 metrów sznurka o grubości 4 mm - na moim dywanie miał on kolor jasnozielony,
 • szydełka o grubościach 9 mm i 5 mm,
 • nożyczki, 
 • igła i nici do zespalania sznurków o tych samych kolorach.

Kolory oczywiście każdy wybiera dowolnie, według własnych upodobań! Nie musicie też koniecznie robić dywanu. Można przecież wydziergać:
 • kwadratową poduszkę z resztek włóczki,
 • okrągłą (jeżeli przestaniecie dziergać odpowiednio wcześnie :D) poduszkę z resztek włóczki, 
 • pokrowiec na czytnik do e-booków z kordonka,
 • poduszkę na igły albo etui na telefon zrobione cieniusim szydełkiem ze zwykłych nici (o ile macie dobrą lupę :P),
 • a może dużą torebkę z resztek włóczki? Ale musiałaby mieć jakąś poszewkę, żeby drobiazgi nie wypadały.


Tak więc gromadźcie sznurki lub resztki włóczki, muliny, kordonków, itd...

Ruszamy 1 marca :)


2 komentarze:

 1. Odpowiedzi
  1. Starting from March 1st I will post a part of its diagram every day until the spring arrives :)

   Usuń