To miał być dywan do przerabiania przez całe 3 tygodnie, ale nie podoba mi się i nie mam sumienia Was nim zadręczać. Nie miałam pomysłu na jego fajne zakończenie, na dodatek ciągle zapominam, że ostatnie 1500 m sznurka zajmuje tylko 12-13 okrążeń i że trzeba się spieszyć z zakończeniem. Potraktujmy to jako dywan szkoleniowy - takie studium fikuśnych listków ;) Może Wam się przydadzą w jakiejś robótce fikuśne listki albo te takie małe okrągłe zawijaski w środku?
Dywan mierzy 162 cm średnicy i pożarł coś około 3 km sznurka o grubości 3 mm przy użyciu szydełka 5 mm. Machnęłam go w trzy i pół dnia, czego potem żałowałam, bo czułam zakwasy nawet w takich miejscach, w których na pewno nie mam i nigdy nie miałam mięśni.
Najpierw opiszę Wam początek dywanu (bo tego nie da się narysować, hahahaha), potem dam schemat do tego, co się da narysować i będę jeszcze miała dużo komentarzy do poszczególnych okrążeń.
Ten dywan używa następujących ściegów:
Szyszeczki są różnych grubości i przy każdej macie napisane, gdzie ona występuje. Tutaj macie filmik do szyszeczki o trzech narzutach:
A inne grubości robi się po prostu z inną liczbą narzutów.
No to zaczynamy :)
Robimy tak, ponieważ następne okrążenie będzie reliefowe tylne i musi spod niego wystawać cały pełny rancik bez żadnych uskoków. Mamy dookoła 24 słupki pojedyncze.
Okr. 2. Powtarzamy dookoła 24 razy: {reliefowy tylny słupek pojedynczy, 1 oczko łańcuszka}. Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym. Mamy dookoła 24 reliefy pooddzielane oczkami łańcuszka.
Okr. 3. Przechodzimy oczkiem ścisłym do oczka łańcuszka i powtarzamy 24 razy: {półsłupek w oczko łańcuszka, 3 oczka łańcuszka}. Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym. Mamy dookoła 24 łuki 3-oczkowe podparte na półsłupkach.
Okr. 4. Nic się nie bójcie, będzie filmik! Ten trudny ścieg po raz pierwszy zauważyłam we wzorze „Nell” autorstwa Patricii Kristoffersen. Przechodzimy oczkiem ścisłym do łuku 3-oczkowego i zaznaczamy wsuwką do włosów albo klamerką piąty relief na lewo. Zaczynamy tak:
- półsłupek w łuk 3-oczkowy,
- 7 oczek łańcuszka,
- reliefowe przednie oczko ścisłe w zaznaczony relief,
- 1 oczko łańcuszka,
- 7 półsłupków w łańcuszek 7-oczkowy,
- półsłupek w ten sam łuk 3-oczkowy - nie zapomnijcie o tym półsłupku!!!
Potem przenosimy się na kolejny łuk 3-oczkowy, robimy pasek do następnego wolnego reliefu i wracamy. I tak łącznie 24 razy. Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym. Tutaj macie filmik:
I jeszcze zdjęcie gotowego okrążenia:
Mamy dookoła 24 ukośne paseczki, każdy z nich jest umocowany dwoma półsłupkami na łuku 3-oczkowym. Możecie równo poukładać palcami te paseczki, tak aby wyglądały na bardziej "uczesane" :)
Okr. 5. Dookoła robimy po jednym słupku pojedynczym w każdy półsłupek. Będzie ich łącznie 24. Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym.
Okr. 6. Powtarzamy 12 razy: {2 słupki pojedyncze, 4 oczka łańcuszka, pomiń dwa kolejne słupki pod łańcuszkiem}. Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym. Mamy dookoła 12 par słupków, a pomiędzy nimi po 4 oczka łańcuszka.
Okr. 7. A teraz będą takie fajne kręciołki. Zobaczyłam je w [ tym filmiku ] i pozmieniałam trochę po swojemu. Ale koniecznie kliknijcie w link i obejrzyjcie filmik od czasu 9:44, żeby zrozumieć zamysł stojący za tymi kręciołkami :)
Powtarzamy 12 razy:
- w łuk 4-oczkowy robimy: 2 słupki pojedyncze, 1 podwójny, 1 potrójny, 1 podwójny i znowu 2 pojedyncze,
- dookoła nóżki dalszej od szydełka robimy 6 słupków pojedynczych,
- między nóżkami robimy 3 słupki pojedyncze,
- dookoła wolnej nóżki robimy znowu 6 słupków pojedynczych.
- półsłupek w ten relief, który wypada na słupku potrójnym (czyli środkowy),
- 1 oczko łańcuszka,
- 1 słupek pojedynczy między wachlarzykami,
- 4 oczka łańcuszka,
- 1 słupek pojedynczy w to samo miejsce między wachlarzykami,
- 1 oczko łańcuszka.
- szyszeczka o dwóch narzutach dookoła półsłupka,
- 1 oczko łańcuszka,
- 2 reliefowe przednie słupki pojedyncze dookoła słupka,
- w łuk 4-oczkowy robimy: półsłupek, 2 oczka łańcuszka, półsłupek,
- 2 reliefowe przednie słupki pojedyncze dookoła następnego słupka,
- 1 oczko łańcuszka.
Komentarze
Prześlij komentarz