czwartek, 9 października 2014

Niebieskie pogniecione szkaradztwo :(

(P)uffff, dała mi popalić ta pufa. Zaczęłam ją robić w poniedziałek, ale każdy zrobiony kafelek był zbyt pofalbaniony lub zbyt ściągnięty - po prostu użyłam zbyt małego szydełka i robótka wyszła ściśnięta/krzywa/jak po Czernobylu (odpowiednie podkreślić). Użycie większego szydełka niewiele zmieniło - po scaleniu pięciu kafelków o mało się nie popłakałam. Tego cholerstwa nie dało się nawet wyprasować!Już nigdy, przenigdy, nie będę używać sznurka bawełnianego o grubości 3 mm, tym bardziej że hurtownia Polimex wycofała je niedawno ze swojej oferty - zapewne w trosce o moje zdrowie psychiczne. Sznurek ten jest po prostu okropny: sztywny, szorstki, stawia opór przy szydełkowaniu i pruciu, nie chce nabierać kształtu pożądanego przez dziergacza. Spróbuję go przepruć na ozdobny pokrowiec od poduszki, tym razem na drutach.

Dla zainteresowanych zamieszczam wzór na pufowy kwadrat, ale raczej na kordonek lub włóczkę:

Okrążenie 1: pętla "magic circle", a w nią 3 oczka łańcuszka (służą jako pierwszy słupek) i potem jeszcze 15 słupków. (łącznie: 16 oczek)

Okrążenie 2: w każde z 16 oczek zrobić po dwa słupki, ale w tylną pętelke oczka a nie w obie. Przednie pętelki przydadzą się za dwa okrążenia. (łącznie: 32 oczka)

Okrążenie 3: na zmianę robić: jeden słupek w oczko, dwa słupki w oczko. (łącznie: 48 oczek)

 
Okrążenie 4: zrobić słupek poczwórny w przednią pętelkę na drugim okrążeniu, ale nie bezpośrednio pod bieżącym oczkiem, tylko dwie pętelki na lewo (żeby wyszło ukośnie), opuścić jedno oczko i zrobić po półsłupku w dwa kolejne oczka. Potem powtarzać: *słupek poczwórny w kolejną wolną pętelkę na drugim okrążeniu, opuścić jedno oczko, dwa półsłupki*. (łącznie: 16 ukośnych słupków poczwórnych, 32 półsłupki - razem 48 oczek)

Okrążenie 5: robić po jednym półsłupku w każdy z 32 półsłupków oraz po dwa półsłupki w oczka słupków poczwórnych. (łącznie: 32 + 32 = 64 oczka)

Okrążenie 6: 3 oczka łańcuszka (służą jako pierwszy słupek), 3 słupki - z czterech słupków zrobić popkorn (czyli: wyjąć na chwilę szydełko z pętelki, włożyć je w oczko pierwszego słupka i przewlec tę samą pętelkę mocno zaciskając), 4 oczka łańcuszka, popcorn z czterech słupków, 4 oczka łańcuszka... i tak dookoła. Mamy 16 popkornów i 16 przerw czterołańcuszkowych. Popkorny robimy jeden obok drugiego, nie opuszczamy żadnych oczek z poprzedniego okrążenia.

Okrążenie 7: W każdą przerwę z poprzedniego okrążenia zrobić: 2 słupki, 1 słupek podwójny zaczepiony między podstawami popkornów z poprzedniego okrążenia, 2 słupki. (łącznie: 16*5 = 80 oczek)

Okrążenie 8: W każde oczko słupka zrobić słupek, a w każde oczko podwójnego słupka zrobić dwa słupki. Każdy słupek robimy w tylną pętelkę oczka. (łącznie: 16*6 = 86 oczek)

Okrążenie 9: Zaczniemy kwadratyzować koło :) powtarzamy cztery razy: *6 półsłupków nawijanych, 1 słupek, 2 słupki w jedno oczko, (2 podwójne słupki w jedno oczko)[2 razy], (2 potrójne słupki w jedno oczko)[4 razy], (2 podwójne słupki w jedno oczko)[2 razy], 2 słupki w jedno oczko, 1 słupek, 6 półsłupków nawijanych*.

Okrążenie 10: Półsłupek nawijany w każde oczko. Koniec!


2 komentarze:

  1. Witam, po zszyciu i naciągnięciu na pufę nie wygląda tak źle jak piszesz, może pomogłoby na te fale zmniejszenie ilości przerabianych słupków w rzędach, tak kombinuję, ale mogę nie mieć racji, piękne rzeczy robisz ogólnie, pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pewnie by pomogło - ale nie mam już cierpliwości po raz n-ty przerabiać tych kafelków :( Pokrowiec na pufę jutro zacznie się zamieniać w pokrowiec na poduszkę :) Tym razem na drutach, wzór oczywiście w warkocze!

      Usuń