niedziela, 5 marca 2017

Nieśmiała próba haftu szydełkowego

Bawiłam się [ ostatnio ] czymś w rodzaju "haftu" słupkami, ale zaplanowałam sobie wcześniej, że będę spontaniczna i nie zrobię notatek ani zdjęć po każdym okrążeniu ;) Potem naszła mnie jednak myśl, że to ciekawa technika i warto byłoby zrobić z tego jakiś samouczek dla potomności. Tak powstał mikroskopijny dywanik o średnicy 86 cm:Podstawowy dywan w kolorze ecru wykonałam ze sznurka bawełnianego o grubości 5 mm. Czerwony "haft" powstał ze złożonego na pół sznurka poliestrowego, który niby ma 5 mm grubości, ale gdyby go rozciągnąć, to traci połowę grubości. Do obu rodzajów sznurka użyłam szydełka 10 mm, ale teraz trochę żałuję. Gdybym do sznurka bawełnianego użyła szydełka 9 mm, a do sznurka poliestrowego 10 mm, to ta poliestrowość byłaby bardziej mięsista i ecru nie prześwitywałoby spod spodu. Aby uniknąć prześwitywania, najlepiej jest użyć na podkład trochę cieńszej włóczki, a na kolorowy "haft" trochę grubszej włóczki.

Jak się robi taki wzór? Do dzieła!

W pierwszych trzech okrążeniach wbijamy się szydełkiem tak "normalnie" w obie pętelki oczka, a nie np. tylko w tylną, jak podczas robienia fikuśnego ranciku. 

Okr. 1. W magiczną pętlę robimy 16 słupków pojedynczych - pierwszy z nich może być udawany przez 3 oczka łańcuszka (nie tylko w tym okrążeniu, ale w każdym). Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym.

Okr. 2. Dookoła robimy po 2 słupki pojedyncze w każde oczko, czyli razem dookoła mamy 32 słupki. Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym.

Okr. 3. Na zmianę robimy po dwa słupki i po jeden słupek w jedno oczko, okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym. Dookoła mamy 48 słupków. Nie będę dalej już pisać, że zamykamy oczkiem ścisłym, trzeba się tego domyślić :)

Przez te trzy okrążenia postępowaliśmy według schematu:
W czwartym okrążeniu pewne słupki będą robione tylko w tylną pętelkę. Przednia pętelka posłuży potem jako zaczep do kolorowego ściegu.

Okr. 4. Powtarzamy dookoła: {słupek, słupek, dwa słupki w jedno oczko}, przy czym w co czwartym takim powtórzeniu drugi słupek wykonamy tylko w tylną pętelkę. Spójrzcie na schemat i na zdjęcie - czerwonymi kropkami zaznaczyłam miejsca, w których widać przednią pętelkę:
Okr. 5. [na kolorowo] Nie wiem, jak to zgrabnie opisać, więc będzie filmik :) Nakręciłam go na osobnej robótce, a nie na tej dywanowej. Zauważcie, że:
 • pomiędzy widocznymi kawałkami haftu robię oczka ścisłe nie w tylną pętelkę, tylko tak jakby w "za-tylną". Gdy próbowałam chować ścieg w drugiej (czyli tylnej) pętelce, to potem brzydko prześwitywał - dlatego ostatecznie jest schowany jeszcze głębiej.
 • kolorowe słupki zaczepiam tylko o przednią pętelkę - tylna musi zostać wolna, żeby w nią zrobić słupki podkładu w następnym okrążeniu.Gdybym miała do tego narysować schemat, wyglądałby tak:


A tak to wyglądało na dywanie:Okr. 6. Robimy dookoła słupki pojedyncze: 
 • tam, gdzie kolorowy ścieg jest ukryty z tyłu, wbijamy się szydełkiem pod tym kolorowym ściegiem, tak aby "nóżki" słupka okalały kolorowy ścieg
 • tam, gdzie jest wolna tylko tylna pętelka, czyli nad kolorowymi płatkami, wbijamy się tylko w tylną pętelkę.
W następnych "podkładowych" okrążeniach nie będę już pisać, że trzeba się wbijać szydełkiem pod ukrytym ściegiem lub w tylną pętelkę - trzeba się tego domyślić ;)

Okr. 7. [na kolorowo] Popatrzcie na filmik, schemat i zdjęcie, a potem zróbcie podobnie:Okr. 8. W tym okrążeniu dookoła robimy słupki pojedyncze. Żeby robótka nie zaczęła się wywijać na kształt miski, w kilku miejscach trzeba będzie zrobić po dwa słupki w jedno oczko - gdzie?
 • nad środkowym słupkiem kolorowego "haftu",
 • nad ukrytym ściegiem - mniej więcej w 1/4, 1/2 i 3/4 odległości między kolorowymi "haftami".
Dookoła mamy 80 oczek.Okr. 9. [na kolorowo] W tym okrążeniu kolorowy "haft" rozchodzi się na boki:


Okr. 10. Robimy dookoła słupki pojedyncze, ale sporo oczek dostanie aż po dwa słupki:
Okr. 11. [na kolorowo] Kolorowe słupki tym razem nigdzie się nie rozchodzą - przypinamy je pionowo do góry. Między dwiema odnóżkami listka są 4 oczka podkładu, bo w poprzednim okrążeniu daliśmy tam po dwa słupki w jedno oczko.Okr. 12. Dookoła przerabiamy słupki pojedyncze. W żadne oczko nie zrobimy dwóch słupków na raz. Ale uwaga: pomiędzy listkami jest 17 oczek, czyli 8+1+8 - w to środkowe oczko robimy słupek tylko w tylną pętelkę. W następnym okrążeniu będzie tam zamocowany mały listek. Powinniście mieć dookoła 4*27 = 108 oczek.Okr. 13. [na kolorowo] Zaczniemy zwężać dotychczasowe duże listki i napoczniemy małe listki.

Nad dużymi listkami robimy to:


a nad przednimi pętelkami pozostawionymi w poprzednim okrążeniu robimy to:


Taki będzie efekt:
Okr. 14. Dookoła przerabiamy słupki pojedyncze, zaś w te oczka należy zrobić po dwa słupki:
 • zaraz na prawo i na lewo od zwężającego się dużego listka,
 • zaraz na prawo i na lewo od nowo powstałego małego listka,
 • w środku odległości między małym i dużym listkiem.


Okr. 15. [na kolorowo] Dalej zwężamy duże listki:


i zamykamy małe listki - robię jeden słupek z pięciu:I efekt końcowy:Okr. 16. Dookoła przerabiamy słupki pojedyncze, zaś w te oczka należy zrobić po dwa słupki:
 • w oczko nad zamknięciem małego listka,
 • o 4 oczka na prawo i na lewo od dużego listka,
 • o 4 oczka na prawo i na lewo od małego listka.


Okr. 17. [na kolorowo] Został nam do zamknięcia duży listek - dwa razy robimy jeden słupek z trzech, w podobny sposób jak na filmiku zamykającym mały listek:
Okr. 18. Dookoła przerabiamy słupki pojedyncze. Na środku odległości między małym i dużym listkiem robimy słupek tylko w tylną pętelkę. 

Okr. 19. [na kolorowo] W pozostawione wolne przednie pętelki robimy trzy kolorowe słupki o jednej nóżce - w zasadzie jest to powtórzenie okrążenia 5.

Do końca zostało nam pięć okrążeń. Brzeg dywanu robiłam przy kiepskim świetle, nie mam więc osobnych zdjęć do kolejnych okrążeń, ale chodzi mi o taki efekt:
Okr. 20. [też na kolorowo] Dookoła na kolorowo przerabiamy słupki pojedyncze. Możemy się wkłuć w kolorowe płatki zrobione w poprzednim okrążeniu, nie musimy się wkłuwać za nimi w tylną pętelkę podkładu - podejrzewam, ze nie wyglądałoby to zbyt ładnie.

Okr. 21. Dookoła przerabiamy słupki pojedyncze, ale nad małymi i dużymi listkami robimy słupki w trzy tylne pętelki:Okr. 22. [na kolorowo] Tam, gdzie były zostawione trzy wolne przednie pętelki, robimy jeden słupek z trzech:


Okr. 23. Dookoła robimy słupki pojedyncze, ale na zaraz na prawo i na lewo od kolorowego dzióbka z poprzedniego okrążenia robimy dwa słupki w jedno oczko.

Okr. 24. [na kolorowo] Dookoła robimy kolorowy rancik - oczka ścisłe w tylną pętelkę. Zamykamy oczkiem ścisłym.Ufff, koniec :)

Gdybyście zrobili coś tą techniką, to przyślijcie mi zdjęcia!

2 komentarze: