Przejdź do głównej zawartości

Przepis na wykonanie zimowej mandali

Na początku roku zrobiłam dwa mandalowe dywany w zimowych kolorach i obiecałam, że podzielę się z Wami ich wzorem na wiosnę. I tak sobie pomyślałam w tym tygodniu, że może wiosna uparcie nie nadchodzi, bo jeszcze się nie wywiązałam z obietnicy?  


Robiłam ten dywan w dwóch motywach kolorystycznych. W zależności od tego, który wybierzecie, należy się zaopatrzyć w następujące ilości sznurków:

Wersja śnieżno-szara:
  • około 650 metrów sznurka ecru,
  • około 350 metrów sznurka szarego.
Wersja niebieskawa:
  • około 550 metrów sznurka w kolorze ecru,
  • około 350 metrów sznurka lazurowego,
  • około 50 metrów sznurka niebieskiego,
  • około 100 metrów sznurka granatowego,
  • około 50 metrów sznurka błękitnego.


Patrząc gołym okiem widzę wyraźną różnicę między moim sznurkiem lazurowym i błękitnym, ale aparat fotograficzny niestety uważa inaczej :( Może będziecie chcieli wybrać inne kolory? 

Powinniście korzystać ze sznurków bawełnianych tego samego typu. Jeżeli wybierzecie sznurek o grubości 5 mm i do tego szydełko 9-10 mm, to dywan będzie miał średnicę około 130 cm. Moja niebieskawa mandala zużyła różne sznurki: bawełniane, bistorowe składane na pół, poliestrowe składane na pół, ale tak nie powinno się robić, bo różne sznurki różnie się ściągają/rozciągają po pewnym czasie. Ciężko też przewidzieć, jak się zachowają po upraniu dywanika. Jeżeli już zdecydujecie się na sznurek o jakiejś grubości, to dobierzcie do niego szydełko dwa razy grubsze!

Cały wzór składa się z 31 okrążeń, do których dałam opis słowny - użyłam takie ściegi, że trudno byłoby mi narysować schemat. Do trudniejszych okrążeń nakręciłam filmiki przy pomocy Męża :) Kolory poszczególnych okrążeń znajdziecie w tabelce:




Mandalowy wzór nadaje się też na poduszkę, czy też małą poduszeczkę do igieł. W razie gdybyście jednak zdecydowali się na robienie dywanu, to baaaaaardzo nalegam, abyście na nim siedzieli podczas dziergania! Należy usiąść po turecku, tak aby nogi kończyły się kilka(naście) centymetrów od krawędzi i dopiero wtedy szydełkować. W ten sposób dywan automatycznie wyrównuje się i naciąga. Oczywiście, trzeba się przesiadać co chwilę, ale jest to bardzo dobre ćwiczenie pozwalające na utratę zimowych kilogramów :) Osoby, które nie siedzą na dywanach podczas ich robienia, wysyłają mi potem e-maile z zapytaniami: "co poszło nie tak? dlaczego się falbani?".

No, pouczyłam, postraszyłam falbanieniem, możemy się więc wziąć do roboty :) Mam nadzieję, że nie zrobiłam zbyt wielu błędów w opisie. Jeżeli zauważycie niezgodność między opisem a zdjęciami - dajcie mi znać!!! Będę poprawiać na bieżąco :)

Okrążenie 1. W magiczną pętlę robimy: {słupek podwójny, oczko łańcuszka}12 razy. Pierwszy słupek podwójny oczywiście może być udawany przez 4 oczka łańcuszka. Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym. Mamy dookoła 12 słupków podwójnych i 12 przerw jednooczkowych.



Okrążenie 2. Przejdźcie oczkiem ścisłym do najbliższej przestrzeni jednooczkowej. Zróbcie oczko łańcuszka i półsłupek w tę przestrzeń. Powtarzamy dookoła: {3 słupki podwójne reliefowe od przodu razem w słupek podwójny, 2 półsłupki w przestrzeń jednooczkową, półsłupek w kolejny słupek podwójny, 2 półsłupki w kolejną przestrzeń jednooczkową}6 razy. W ostatnim powtórzeniu pomijamy ostatni półsłupek, bo przecież zrobiliśmy go na początku. Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym. Mamy 6 wypukłych płatków, a pomiędzy płatkami po 5 półsłupków.

Najlepiej obejrzyjcie sobie film do tego okrążenia:



A tak wygląda robótka po całym okrążeniu:



Okrążenie 3. To okrążenie zaczynamy w płatku. Powtarzamy dookoła: {2 półsłupki w płatek, półsłupek, półsłupek, 3 słupki podwójne reliefowe od przodu razem w wolny słupek podwójny, półsłupek, półsłupek}6 razy.  Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym. Mamy 6 nowych wypukłych płatków, a pomiędzy nimi po 6 półsłupków.



Okrążenie 4. To okrążenie zaczyna się za dowolnym płatkiem zrobionym w poprzednim okrążeniu. Powtarzamy dookoła: {słupek podwójny w pierwszy półsłupek za płatkiem, 2 oczka łańcuszka, słupek podwójny w drugi półsłupek za płatkiem, 2 oczka łańcuszka, słupek podwójny w pierwszy półsłupek za kolejnym płatkiem, 2 oczka łańcuszka, słupek podwójny w drugi półsłupek za kolejnym płatkiem, 2 oczka łańcuszka}. Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym. Mamy 24 słupki podwójne, a między nimi po 2 oczka łańcuszka.



Okrążenie 5. Zaczynamy na dowolnym słupku podwójnym. Powtarzamy dookoła: {półsłupek w słupek podwójny, 2 półsłupki w przestrzeń 2-oczkową, 3 słupki podwójne reliefowe od przodu razem w słupek podwójny, 2 półsłupki w przestrzeń 2-oczkową}12 razy. Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym. Mamy 12 płatków, a pomiędzy nimi po 5 oczek półsłupków. Co drugi słupek podwójny jest wolny.


Okrążenie 6. Zaczynamy na dowolnym płatku. Powtarzamy dookoła: {2 półsłupki w płatek, półsłupek, półsłupek, 3 słupki podwójne reliefowe od przodu razem w wolny słupek podwójny, półsłupek, półsłupek}12 razy. Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym. Mamy nowe 12 płatków, pomiędzy nimi jest po 6 półsłupków.




Okrążenia 7, 8, 9 i 10. Robimy dookoła półsłupkiw każdym okrążeniu będzie ich 84. Każde okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym.


Okrążenie 11. Robimy dookoła słupki w tylną pętelkęłącznie 84 słupki. Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym.



Okrążenie 12. Zaczynamy okrążenie w dowolnym miejscu. Zróbcie oczko łańcuszka i półsłupek, żeby nadać okrążeniu wysokości. Powtarzamy dookoła: {słupek podwójny w przednią pętelkę o 3 oczka w lewo na okrążeniu dziesiątym, półsłupek na okrążeniu jedenastym}. W ostatnim powtórzeniu pomijamy półsłupek. Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym. Mamy 84 skośne słupki podwójne i 84 półsłupki.

Obejrzyjcie sobie filmik:



Tak powinna wyglądać robótka po tym okrążeniu:


Ten wałeczek ze skośnych słupków powinien być lekko wypukły :)

Okrążenie 13. W tym okrążeniu robimy dookoła półsłupki w słupki podwójne. Robimy też półsłupek w co trzeci półsłupek. Innymi słowy powtarzamy dookoła: {półsłupek w słupek podw., półsłupek w słupek podw., półsłupek w słupek podw., półsłupek w półsłupek}. Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym. Mamy dookoła 84 + 28 = 112 półsłupków.



Okrążenie 14. Robimy dookoła słupki pojedynczełącznie 112 słupków. Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym.



Okrążenie 15. Na brzegu mamy dokładnie 112 oczek, a tak się składa, że 112 = 16*7. Zrobimy 16 falek, a każda z nich będzie zajmować 7 oczek. Powtarzamy dookoła: {półsłupek w pierwsze oczko, pomiń drugie oczko, 2 słupki podw. w trzecie oczko, 3 słupki podw. w czwarte oczko, 2 słupki podw. w piąte oczko, pomiń szóste oczko, półsłupek w siódme oczko}16 razy. Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym. Mamy 16 falek.




Okrążenie 16. Falki mają 7 słupków podwójnych i 2 półsłupki. Zaczynamy to okrążenie na szóstym słupku podwójnym. Powtarzamy: {półsłupek w szósty słupek podwójny, 4 oczka ścisłe w tylną pętelkę (czyli w siódmy sł.podw., dwa półsłupki i pierwszy sł.podw.), półsłupek w drugi słupek podw., 3 oczka łańcuszka}16 razy. Te przestrzenie 3-oczkowe powinny się łatwo dać wsunąć za falkę. Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym. Obdziergaliśmy 16 dołeczków między falkami.






Okrążenie 17. Powtarzamy dookoła: {półsłupek w półsłupek przed dołeczkiem, 6 oczek łańcuszka, półsłupek w półsłupek za dołeczkiem, 3 oczka łańcuszka nad/za grzbietem falki}. Możecie pominąć 3 oczka łańcuszka w ostatnim powtórzeniu.  Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym. Mamy na zmianę: 6 oczek łańcuszka nad dołeczkiem, 3 oczka łańcuszka za/nad grzbietem falki.



Okrążenie 18. Powtarzamy dookoła: {3 półsłupki w nieodziergany grzbiet falki, po dwa słupki pojedyncze w każde z sześciu oczek łańcuszka }. Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym. Mamy 16 nowych falek.






W niegdysiejszych robótkach obdziergiwałam każdą "dziurę" w dywanie z osobna, co wymagało cięcia sznurka. Dzięki sprytnemu zabiegowi z okrążeń 16 i 17 udało się to zrobić jednym kawałkiem sznurka :)

Okrążenie 19. W tym okrążeniu wyrównamy brzeg:

  • na trzech półsłupkach między falkami robimy 3 słupki podwójne razem,
  • na falce robimy: 2 słupki pojedyncze, 2 półsłupki nawijane, 4 półsłupki,  2 półsłupki nawijane,  2 słupki pojedyncze.
Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym. Mamy 16*13 =  208 oczek dookoła.

Jeżeli brzeg się falbani, to może spróbujcie robić słupek podwójny w środkowy z trzech półsłupków zamiast 3 słupków podwójnych razem. Albo możecie wręcz nie robić żadnego ściegu na tych trzech półsłupkach między falkami! Nie bójcie się eksperymentować :) A jeżeli brzeg się falbani, a Wy nie lubicie eksperymentować, to ewentualne nierówności trzeba będzie rozplaskać własnym kuprem podczas dziergania kolejnych okrążeń. Chyba że jesteście bardzo szczupłe i lekkie, wtedy już nic nie umiem poradzić na falbanienie...




Okrążenie 20. Dookoła robimy półsłupki łącznie 208. Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym.

Zapomniałam zrobić zdjęcie :(

Okrążenie 21. Dookoła robimy słupki w tylną pętelkęłącznie 208. Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym.

Tutaj też zapomniałam zrobić zdjęcie :( Ale w sumie nic ciekawego się nie działo przez ostatnie dwa okrążenia :P

Okrążenie 22. Powtarzamy okrążenie nr 12 - wklejam Wam ten sam filmik, żeby nie trzeba było przewijać strony do góry :)



Okrążenie 23. Dookoła robimy półsłupki, ale tylko w słupki podwójne. Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym.



Okrążenie 24. Dookoła robimy słupki pojedyncze w tylną pętelkęłącznie 208 słupków. Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym.



Okrążenie 25. Zaczynamy w dowolnym miejscu. Robimy 3 oczka ścisłe w tylną pętelkę, a potem powtarzamy dookoła: {zrób słupek pojedynczy w pętelkę widoczną między 23 i 24 okrążeniem – pętelka ma być pod drugim oczkiem ścisłym zrobionym przed chwilą, zrób słupek pojedynczy w pętelkę między 23 i 24 o 3 pętelki dalej, pomiń jedno oczko na brzegu, zrób 3 oczka ścisłe w tylną pętelkę}. Mamy dookoła zygzaki.

Lepiej obejrzyjcie sobie filmik - zawiera on tak naprawdę dwa okrążenia: okrążenie nr 25 w kolorze ecru, a okrążenie nr 26 na lazurowo:



Okrążenie 26.  Jak już widzieliście w powyższym filmie, robimy dookoła słupki – tam gdzie wolna jest tylna pętelka, to w tylną. Tam, gdzie jest wolna tylko przednia pętelka, to w przednią.






Okrążenie 27. To okrążenie zaczynamy na drugim słupku z grupy trzech słupków. Powtarzamy: {4 półsłupki, dwa słupki podwójne reliefowe przednie razem: jeden dookoła słupka po prawej, drugi dookoła słupka po lewej}.

Obejrzyjcie sobie film:





Okrążenie 28. Robimy dookoła słupki w tylną pętelkę.

Okrążenie 29. Powtarzamy okrążenie nr 22, czyli ten wypukły wałeczek ze skośnych słupków podwójnych.

Okrążenie 30. Powtarzamy okrążenie nr 23, czyli półsłupki w słupki podwójne.



Okrążenie 31. Robimy dookoła słupki pojedyncze, ale tylko w tylną pętelkę! Wyszło mi 260 słupków.



To już koniec przepisu na zimową mandalę :) 

Jeżeli wydziergacie coś według mojego wzoru, koniecznie przyślijcie mi zdjęcie swojej pracy wraz z kilkoma szczegółami (np. Wasze imię, skąd jesteście, rozmiar robótki, ilość zużytego sznurka...)

Ja się potem pochwalę tym zdjęciem na facebooku, oczywiście pisząc, że to Wasza praca!




Komentarze

  1. Podziwiam za pracę, która wkładasz w swoje robótki ,a raczej roboty😊 oraz za to, że dzielisz się tym na swoim blogu. Wszystkie prace są cudowne👍👍👍

    OdpowiedzUsuń
  2. Wszystko, co widzę, jest robione nie tylko dłońmi, ale również sercem. Fantastyczne, boskie, wręcz genialne!!!! <3

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz