Przejdź do głównej zawartości

Wiosna, ach to ty!

Powtórzyłam te bazie sprzed kilku dni, z dywanu który nazwałam "Zimowym ogrodem", ale użyłam zielonego sznurka i teraz pluję sobie w brodę, że nie mogę użyć tej samej nazwy. Bo to taki bardziej wiosenny kolor. Ehhh... W sumie to miłe, że w obecnych czasach miewam jeszcze tzw. "problemy pierwszego świata" :) 






Dywan mierzy 170 cm średnicy i zużył 5 szpulek nowosolskiego sznurka o grubości 3 mm. Dziergałam go przez trzy dni po 5-6 godzin szydełkiem 5 mm.

Mam dla Was opis dywanu okraszony zdjęciami :) Schemat środka nawet udało mi się narysować, ale gałązek z baziami już nie, bo na rysunku słupki podwójne musiałyby biegnąć nad dwoma innymi słupkami i zrobiłby się bałagan. Ale wszystko obfociłam i opisałam!

Najpierw środek:




Okr. 1. Robimy 12 słupków pojedynczych w magiczną pętlę i zaciskamy mocno. Pierwszy słupek mógł być udawany przez 3 oczka łańcuszka. Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym w tylną pętelkę. 



Okr. 2. Robimy oczko łańcuszka, żeby zacząć okrążenie z odpowiedniej wysokości, a następnie powtarzamy 12 razy: {reliefowy przedni słupek pojedynczy, 1 oczko łańcuszka}. Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym w tylną pętelkę.



Okr. 3. Robimy oczko łańcuszka, żeby zacząć okrążenie z odpowiedniej wysokości, a następnie powtarzamy 12 razy: {szyszeczka o trzech narzutach dookoła słupka reliefowego, 1 oczko łańcuszka, słupek pojedynczy w oczko łańcuszka z poprzedniego okrążenia, 1 oczko łańcuszka}. Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym w tylną pętelkę.



Szyszeczki maglowaliśmy już wiele razy, ale na wszelki wypadek macie tu filmik z innego dywanu:



Okr. 4. Robimy oczko łańcuszka, żeby zacząć okrążenie z odpowiedniej wysokości, a następnie powtarzamy 12 razy: {słupek pojedynczy w szyszeczkę, 1 oczko łańcuszka, szyszeczka dookoła słupka z poprzedniego okrążenia, 1 oczko łańcuszka}. Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym w tylną pętelkę.



Okr. 5. Robimy oczko łańcuszka, żeby zacząć okrążenie z odpowiedniej wysokości, a następnie powtarzamy 12 razy: {szyszeczka dookoła słupka z poprzedniego okrążenia, 2 słupki pojedyncze w oczko łańcuszka, 2 słupki pojedyncze w kolejne oczko łańcuszka}. Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym w tylną pętelkę.



Okr. 6. Robimy oczko łańcuszka, żeby zacząć okrążenie z odpowiedniej wysokości, a następnie powtarzamy 12 razy: {reliefowe przednie słupki pojedyncze dookoła szyszeczki oraz dwóch kolejnych słupków, reliefowy przedni słupek podwójny dookoła szyszeczki z czwartego okrążenia, reliefowe przednie słupki pojedyncze dookoła dwóch kolejnych słupków}. Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym w tylną pętelkę. Mamy dookoła 12*6 = 72 słupki reliefowe,  z czego 12 podwójnych i 60 pojedynczych.



Okr. 7. Robimy oczko łańcuszka, żeby zacząć okrążenie z odpowiedniej wysokości, a następnie na każdym słupku robimy reliefowy przedni słupek pojedynczy - łącznie będzie ich 72. Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym w tylną pętelkę.



Okr. 8. Robimy oczko łańcuszka, żeby zacząć okrążenie z odpowiedniej wysokości, a następnie dookoła robimy reliefowe tylne półsłupki nawijane (będzie ich 72), żeby powstał taki rancik pod robótką. Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym w tylną pętelkę.



Okr. 9. Robimy oczko łańcuszka, żeby zacząć okrążenie z odpowiedniej wysokości, a następnie powtarzamy 36 razy: {słupek pojedynczy w co drugi półsłupek nawijany, 1 oczko łańcuszka}. Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym w tylną pętelkę.



Okr. 10. Robimy oczko łańcuszka, żeby zacząć okrążenie z odpowiedniej wysokości, a następnie powtarzamy 36 razy: {szyszeczka dookoła słupka, 2 półsłupki nawijane w oczko łańcuszka}. Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym w tylną pętelkę.



Okr. 11. Robimy oczko łańcuszka, żeby zacząć okrążenie z odpowiedniej wysokości, a następnie dookoła robimy łącznie 108 słupków pojedynczych w każdą szyszeczkę i każdy półsłupek nawijany. Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym w tylną pętelkę.



Okr. 12. Robimy oczko łańcuszka, żeby zacząć okrążenie z odpowiedniej wysokości, a następnie dookoła robimy łącznie 108 reliefowych tylnych słupków pojedynczych. Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym w tylną pętelkę.



A teraz czas na jedno wielkie spiralne okrążenie baziowe - do końca dywanu już ani razu nie będziemy zamykać okrążenia! W dywanie sprzed kilku dni bardzo wkurzał mnie ten brzydki szew łączący początek z końcem okrążenia, więc się go pozbyłam. Można by powiedzieć, że ten dywan będzie bezszwowy, ale bezszwowa to może być bielizna :P "Spiralny" brzmi dużo ładniej!

Wymyśliłam sobie taki algorytm:

1 oczko łańcuszka, żeby zacząć okrążenie z odpowiedniej wysokości, 1 reliefowy przedni słupek pojedynczy i 2 zwykłe słupki pojedyncze w tylne pętelki dwóch kolejnych oczkek:



1 reliefowy przedni słupek podwójny dookoła tego samego słupka, w który robiliśmy pierwszy słupek reliefowy:



7 słupków pojedynczych w tylne pętelki, żeby się dostać prawie do czwartej szyszeczki (bo gałązki z baziami wystartują znad co trzeciej szyszeczki: 1, 4, 7, 10, 13, 16, 19...):



1 reliefowy przedni słupek pojedynczy w słupek nad czwartą szyszeczką, dwa słupki pojedyncze w tylne pętelki kolejnych oczek, reliefowy przedni słupek podwójny dookoła tego samego słupka nad czwartą szyszeczką:



Powtarzamy aż dojdziemy do końca okrążenia: {7 słupków w tylną pętelkę, reliefowy przedni słupek pojedynczy dookoła słupka nad co trzecią szyszeczką, 2 słupki pojedyncze w tylne pętelki kolejnych oczek, reliefowy przedni słupek podwójny dookoła tego samego słupka nad co trzecią szyszeczką}, 7 słupków w tylną pętelkę:



Doszliśmy do końca okrążenia, ale nie zamykamy go oczkiem ścisłym. Zamiast tego robimy szyszeczkę dookoła tej reliefowej odnóżki:



potem dwa słupki pojedyncze w tylne pętelki i reliefowy przedni słupek pojedynczy dookoła drugiej odnóżki:



dwa słupki pojedyncze w tylne pętelki i reliefowy przedni słupek podwójny dookoła tej samej odnóżki:



dosłupkowujemy prawie do kolejnej odnóżki (w tym okrążeniu będzie to 5 słupków, w następnym 6, potem 7, potem 8,... aż nam sznurka zabraknie):



i znowu: szyszeczka, 2 słupki w tylne pętelki, reliefowy przedni pojedynczy żeby stworzyć pierwszą odnóżkę, 2 słupki w tylne pętelki, reliefowy przedni podwójny żeby stworzyć drugą odnóżkę...



i tak dookoła: {dosłupkowujemy prawie do kolejnej odnóżki, szyszeczka w pierwszą odnóżkę, 2 słupki pojedyncze w tylne pętelki, reliefowy przedni słupek pojedynczy dookoła drugiej odnóżki, 2 słupki pojedyncze w tylne pętelki, reliefowy przedni słupek podwójny dookoła tej samej drugiej odnóżki}.



Doszliśmy do końca drugiego okrążenia baziowego i teraz będziemy musieli oszukać - ale na szczęście tylko w tym miejscu i tylko ten jeden raz :) W poprzednim okrążeniu mieliśmy po 5 słupków między odnóżką a bazią. Ale teraz nagle będzie chciało być tam 8 słupków, a powinno być 6 :( Absolutnie nie róbcie 8 słupków! Zróbcie: dwa słupki razem, 4 słupki, 2 słupki razem. Inaczej nie uda się spiralność. Spiralne dywany niestety mają to do siebie, że na początku trzeba trochę oszukać:



Po tym drobnym oszustwie stosujemy następujący algorytm aż do znudzenia lub skończenia sznurka:
  • dosłupkować prawie do kolejnej odnóżki,
  • szyszeczka w odnóżkę,
  • 2 słupki pojedyncze w tylne pętelki,
  • reliefowy przedni słupek pojedynczy dookoła odnóżki z poprzedniego okrążenia,
  • 2 słupki pojedyncze w tylne pętelki,
  • reliefowy przedni słupek podwójny dookoła tej samej odnóżki z poprzedniego okrążenia.
Liczba słupków w poleceniu "dosłupkować do..." będzie rosła o jeden w każdym okrążeniu:



Przy tym algorytmie robótka prawie na pewno nie będzie się wyginać w miseczkę, ale co zrobić, jeżeli robótka się falbani? Przez jedno lub dwa okrążenie nie róbcie słupków w szyszeczki - nie będzie tego widać (musiałam te miejsca rozdziawić palcami, żeby je było widać na zdjęciu!!!), a robótka zwiększy promień bez zwiększania obwodu :) 



Jak zakończyć? Gdy poczujecie, że już macie dość, albo że sznurek się niedługo skończy, to zróbcie okrążenie postaci {dosłupkuj do kolejnej odnóżki, zrób szyszeczkę na tej odnóżce}. Będziecie wówczas mieli dookoła 12*2 = 24 szyszeczki.



A co potem? Wystarczyło mi sznurka na jeszcze prawie dwa okrążenia słupków w tylne pętelki - nie dodawałam nigdzie słupków, bo trochę mi się falbaniło. Żeby ładnie zamknąć koło bez brzydkiego uskoku zaczęłam zmniejszać wysokość okrążenia: zrobiłam 1/12 okrążenia półsłupków nawijanych w tylne pętelki, 1/12 okrążenia zwykłych półsłupków:


a potem leciałam oczkami ścisłymi w tylną pętelkę aż do końca sznurka:




Ufff, zrobiło się skomplikowanie, ale jak już wpadniecie w ciąg, to dywan sam się zrobi :) Powodzenia!!!

You can download an English translation of this pattern for free on [ Ravelry ]:



Komentarze

  1. Jesteś niesamowita, czekam na many i zamawiam sznurek, dziękuję za podzielenie się twoja ciężka pracą, pozdrawiam cieplutko 😍

    OdpowiedzUsuń
  2. Odpowiedzi
    1. Hmmm. Ja go widzę :| W każdym razie, możesz go zobaczyć też tu: https://www.youtube.com/watch?v=BZgbWUPmGE0

      Usuń
  3. Piękny dywan. Piękny opis. Gratuluję pracy. Podziwiam wszystkie dzieła. Spróbuję go zrobić.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz