Już chyba ze dwa miesiące nie dziergałam nic z zielonego 3-milimetrowego sznurka - czas to naprawić :) Przez dwa dni machnęłam takie cóś (a potem przez kolejne dwa dni próbowałam to opisać):
Dywan zużył 5 szpulek (czyli coś około 2 km) sznurka nowosolskiego o grubości 3 mm przy użyciu szydełka 5 mm. Jak na tyle sznurka wyszło zadziwiająco mało dywanu! To "maleństwo" mierzy zaledwie 150 cm średnicy! Ale to pewnie przez sznurkożerne szyszeczki i reliefy...
Do 18-go okrążenia jest to koło, a potem przechodzę w spiralę. Na dodatek użyłam takiego fikuśnego ściegu, który wygląda jak splątane lampki choinkowe, więc nie da się tego za bardzo narysować na schemacie. Dlatego wszystko obfociłam i zaraz Wam opiszę :)
Warstwa I
czyli coś na kształt śnieżynki lub atomu.
Okr. 1. Robimy 12 słupków pojedynczych w magiczną pętlę. Pierwszy słupek może być oczywiście udawany przez 3 oczka łańcuszka. Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym.
Okr. 2. Powtarzamy 12 razy: {słupek pojedynczy w tylną pętelkę słupka z poprzedniego okrążenia, przedni reliefowy słupek pojedynczy dookoła tego samego słupka z poprzedniego okrążenia}. Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym.
Okr. 3. Powtarzamy 12 razy: {dwa słupki pojedyncze w tylną pętelkę słupka z poprzedniego okrążenia, przedni reliefowy słupek pojedynczy dookoła reliefowego słupka z poprzedniego okrążenia}. Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym.
Okr. 4. Powtarzamy 12 razy: {słupek pojedynczy w tylną pętelkę słupka z poprzedniego okrążenia, dwa słupki pojedyncze w tylną pętelkę kolejnego słupka z poprzedniego okrążenia, przedni reliefowy słupek pojedynczy dookoła reliefowego słupka z poprzedniego okrążenia}. Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym.
Okr. 5. Powtarzamy 6 razy: {słupek pojedynczy w tylną pętelkę słupka z poprzedniego okrążenia, dwa słupki pojedyncze w tylną pętelkę kolejnego słupka z poprzedniego okrążenia, słupek pojedynczy w tylną pętelkę kolejnego słupka z poprzedniego okrążenia, szyszeczka dookoła słupka reliefowego, słupek pojedynczy w tylną pętelkę słupka z poprzedniego okrążenia, dwa słupki pojedyncze w tylną pętelkę kolejnego słupka z poprzedniego okrążenia, słupek pojedynczy w tylną pętelkę kolejnego słupka z poprzedniego okrążenia, przedni reliefowy słupek pojedynczy dookoła reliefowego słupka z poprzedniego okrążenia}. Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym.
Szyszeczki były np. w tym filmiku:
Okr. 6. Powtarzamy 6 razy: {dwa słupki pojedyncze w tylne pętelki kolejnych dwóch słupków z poprzedniego okrążenia, dwa słupki pojedyncze w tylną pętelkę kolejnego słupka z poprzedniego okrążenia, cztery słupki pojedyncze w tylne pętelki kolejnych czterech słupków z poprzedniego okrążenia, dwa słupki pojedyncze w tylną pętelkę kolejnego słupka z poprzedniego okrążenia, słupek pojedynczy w tylną pętelkę kolejnego słupka z poprzedniego okrążenia, szyszeczka dookoła słupka reliefowego}. Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym.
Okr. 7. Powtarzamy 24 razy: {słupek pojedynczy w tylną pętelkę słupka z poprzedniego okrążenia, dwa słupki pojedyncze w tylną pętelkę kolejnego słupka z poprzedniego okrążenia, słupek pojedynczy w tylną pętelkę słupka z poprzedniego okrążenia}. Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym.
Warstwa II
czyli splątane lampki choinkowe :D Ten ścieg podpatrzyłam we wzorze "Momentous Occassions" autorstwa Patricii Kristoffersen. Widziałam go też w pracach Zoi Matuszenko!
Okr. 8. Robimy dookoła 96 reliefowych tylnych słupków pojedynczych. Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym.
Okr. 9. Powtarzamy 24 razy: {szyszeczka dookoła słupka z poprzedniego okrążenia, 3 słupki pojedyncze w tylne pętelki kolejnych trzech słupków z poprzedniego okrążenia}. Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym. Przed pierwszą szyszeczką w tym okrążeniu możemy zrobić oczko łańcuszka, żeby zacząć okrążenie z odpowiedniej wysokości.
Okr. 10. Powtarzamy 24 razy: {słupek pojedynczy w tylną pętelkę szyszeczki, słupek poczwórny dookoła kolejnej szyszeczki, 3 słupki pojedyncze w tylne pętelki kolejnych trzech słupków między poprzednią i kolejną szyszeczką}. Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym.
Te słupki poczwórne będą tak luźno odstawać, ale tak ma być!
Okr. 11. Powtarzamy dookoła 24 razy: {3 słupki pojedyncze w tylne pętelki kolejnych trzech słupków (drugi z nich wypadnie w tylną pętelkę poczwórnego), reliefowy przedni słupek potrójny pod poprzednim poczwórnym i za jeszcze poprzedniejszy poczwórny (obejrzyjcie zdjęcia!), 2 słupki pojedyncze w tylne pętelki kolejnych dwóch słupków}. Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym.
Właśnie przez takie wariactwa nie narysowałam schematu :P
Okr. 12. W tym okrążeniu na słupkach potrójnych robimy szyszeczki, a na pozostałych słupkach robimy słupki pojedyncze w tylną pętelkę. Razem będą 24 szyszeczki, a pomiędzy nimi po 5 słupków pojedynczych. Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym.
Okr. 13. Robimy dookoła 144 słupki pojedyncze w tylne pętelki. Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym.
Warstwa III
czyli mnóstwo szyszeczek obok siebie.
Okr. 14. Robimy dookoła 144 reliefowe tylne półsłupki nawijane. Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym.
Okr. 15. Robimy dookoła 72 razy: {słupek pojedynczy, oczko łańcuszka, pomiń kolejny słupek z poprzedniego okrążenia}. Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym.
Okr. 16. Robimy dookoła 72 razy: {szyszeczka dookoła słupka, 2 słupki pojedyncze w oczko łańcuszka}. Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym.
Okr. 17. Robimy dookoła 216 słupków pojedynczych. Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym.
Warstwa IV
w której przechodzę z koła do spirali.
Okr. 18. Powtarzamy 36 razy: {3 reliefowe przednie słupki pojedyncze razem, 2 słupki pojedyncze w tylną pętelkę, reliefowy przedni słupek pojedynczy, 2 słupki pojedyncze w tylną pętelkę}. W ostatnim powtórzeniu na końcu robię 2 słupki podwójne w tylną pętelkę, a nie pojedyncze. Nie domykam niczego oczkiem ścisłym, tylko robię dalej okrążenia.
Okrążenia od 19 wzwyż znajdziecie na poniższym niby-schemacie trochę niżej :) Ale zanim przewiniecie ekran w dół, mam jeszcze uwagę odnośnie spiralności: na początku spirali, czyli w pobliżu okrążeń 18-19-20 dwa takie same listki są obok siebie. Ale tego nie widać, o ile się tego nie szuka na siłę! Za to pod koniec dywanu listki są już na zmianę :)
Jak zakończyć???
Gdy zacznie Wam już brakować sznurka, zacznijcie zmniejszać wysokość ściegu. Zróbcie 36 półsłupków nawijanych, potem 36 zwykłych półsłupków, a potem do końca sznurka róbcie oczka ścisłe w tylną pętelkę.
Narysowałam taki trochę niby-schemat dla ubogich :/ Mam nadzieję, że się w nim rozeznacie. Trzeba go czytać od dolnego prawego rogu.

I jeszcze na koniec ponarzekam na sznurek nowosolski. On jest cudny w obróbce, ma piękne kolory i w ogóle och i ach!!! Ale dlaczego jedna szpulka ma 320-500 metrów, a nie dokładnie ileś-tam-metrów?! Czy tak ciężko to policzyć?! Podczas dziergania zapisywałam sobie, kiedy kończyły mi się szpulki, więc jeżeli jesteście ciekawi, to wygląda to tak:
Ręce mnie bolą od tych słupków reliefowych, za tydzień pewnie zrobię coś zupełnie płaskiego!
Dobrze ,że ten blog istnieje. Można z niego dużo się dowiedzieć.
OdpowiedzUsuń