czwartek, 20 listopada 2014

Nowoczesność w domu i zagrodzie

Grzebałam ostatnio po internecie w poszukiwaniu oprogramowania tworzącego schematy na druty, a znalazłam przypadkiem program SymblCro do rysowania schematów szydełkowych! Program ze wszystkimi opcjami jest płatny, można jednak ściągnąć darmowe demo na samym dole tej strony - kliknijcie na ikonkę czegoś szarego z czerwoną strzałką.


Od razu pobawiłam się we wklikiwanie schematów na gwiazdki, które obecnie dziergam na drzewo w przedpokoju. Na razie w większości wisi na nim jeszcze jesień.


Program nie przypadł mi do gustu, a poużerałam się z nim aż dwie godziny! Przede wszystkim, trzeba ręcznie celować ze ściegami, żeby wyszło w miarę równo. Hmmmm.... No więc, efekty widać dość wyraźnie na pierwszym zdjęciu :D Nie znalazłam nigdzie opcji zapisania schematu w postaci pliku graficznego - ale może dlatego, że jest to tylko wersja demo. Zamiast tego, program zapisuje schemat do pliku o rozszerzeniu *.pat - podejrzałam jego zawartość w notatniku:


Ściegi podane są jako współrzędne (x,y) miejsc kliknięć, ciężko więc w tym pliku coś poprawić jeżeli nie posiada się bogatej wyobraźni przestrzennej.

Program jest anglojęzyczny i trzeba znać oznaczenia ściegów:
slip stitch - oczko ścisłe
chain - łańcuszek
single crochet - półsłupek
crab stitch - pojęcia nie miałam co to takiego, dopóki nie wygooglałam że chodzi o takie fikuśne obrębianie brzegów, całkiem ładne :)
half double crochet - półsłupek nawijany
double crochet - słupek (taki zwykły, pojedynczy)
treble crochet - słupek podwójny

Dlaczego Anglosasi na pojedynczy słupek mówią double crochet, czyli podwójny? A bo u nas liczy się, ile nawijek robi się dookoła szydełka, a u nich ile razy przeciąga się haczyk z pętelką. Dlatego też ichni treble crochet jest u nas słupkiem tylko podwójnym.

Dalej na liście są ściegi double treble i treble treble - ale tu moja lingwistyczna wiedza robi się dosyć mętna, nie brnijmy więc dalej w ten temat ;)

Znacie może jakieś inne programy tego typu? SymblCro okazuje się być mocno toporny. Zastanawiam się, czy nie poprosić mojego Programistycznie Uzdolnionego Małżonka o napisanie takiej aplikacji. Trochę odstrasza mnie fakt, że musiałabym mu najpierw napisać dokumentację techniczną :D Napisać to mały pikuś - przedtem trzeba to wszystko przemyśleć!!!

W każdym razie, na pewno chciałabym aby program:
  • działał w przeglądarce internetowej, bez konieczności instalowania czegokolwiek,
  • wyrównywał ścieg w danym okrążeniu, tak aby nie trzeba było celować ręcznie,
  • zapisywał schemat w postaci graficznej i w postaci wygodnej dla samego programu, żeby móc potem łatwo coś zmienić, dodać, spruć,
  • dawał możliwość wykorzystania różnych kolorów.

A jakich opcji Wy oczekiwałybyście od programu rysującego schematy szydełkowe?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz