To już mój kolejny dywan robiony tą techniką. Odkryłam zaletę dośrodkowego szydełkowania: można postawić na samym środku laptopa na obrotowej tacy do ciast i oglądać sobie film. Przy normalnym dzierganiu cały czas byłabym skierowana na zewnątrz dywanu i laptop musiałby jeździć na jakiejś szynie, żeby za mną nadążać. Ale co z tego, skoro mój laptop i tak właśnie padł po 7 latach użytkowania. Cały misterny plan obejrzenia pierwszego sezonu "The Walking Dead" poszedł się gonić... Mam co prawda do dyspozycji komputer męża, ale jest on tak bardzo stacjonarny, że przenosi się na parter tylko na czas mrozów.
Tym razem postanowiłam zaszaleć z kolorem i dodałam gdzieniegdzie aż całe dwa 50-metrowe motki szarego sznurka :D Zużyłam 1300 metrów jasnego sznurka i 100 metrów szarego, ale lepiej zamówić więcej, tak dla świętego spokoju. Korzystałam z szydełka 10 mm a cała praca zajęła mi może z 15 godzin. Razem z rancikiem dookoła dywan mierzy 160x160 cm. Dobrze jest szydełkować go siedząc na podłodze pokrytej panelami. Złączenia paneli posłużą jako prowadnice i będzie lepiej widać, czy boki nie robią się wklęsłe od zbyt ścisłego ściegu.
Zaczynamy od ramki zewnętrznej.
Okrążenie zewnętrzne 1. Robimy łańcuszek zaznaczając niektóre oczka wsuwkami do włosów - w tych miejscach będą potem rogi dywanu: 1 oczko (zaznacz wsuwką), 80 oczek, 1 oczko (zaznacz wsuwką), 80 oczek, 1 oczko (zaznacz wsuwką), 80 oczek, 1 oczko (zaznacz wsuwką), 80 oczek.
Razem mamy 324 oczka (1+80+1+80+1+80+1+80). Teraz trzeba położyć łańcuszek na podłodze tak, aby nie był skręcony. Następnie łączymy ostatnie oczko z pierwszym (tym z wsuwką) za pomocą oczka ścisłego.
Okr. zewn. 2. W pierwsze oczko okrążenia robimy 5 słupków (pierwszy z nich będzie udawany przez 3 oczka łańcuszka), następnie dookoła przerabiamy słupkami, a w każdym rogu zaznaczonym wsuwką robimy po 5 słupków w jedno oczko. Mimo że liczyliśmy oczka w poprzednim okrążeniu, lepiej jest teraz sprawdzić, czy faktycznie mamy po 80 słupków na każdym brzegu. Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym.
Okr. zewn. 3. Poprzednie okrążenie zakończyliśmy zaraz przed pięcioma słupkami w jednym oczku. Przechodzimy oczkami ścisłymi do trzeciego z tych słupków i robimy w niego 5 słupków. Następnie przerabiamy dookoła słupkami, a w każdym rogu (czyli każdym trzecim słupku z pięciu zrobionych w jedno oczko) dajemy po 5 słupków. Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym.
Okr. zewn. 4 i 5. Powtarzamy okrążenie zewnętrzne nr 3.
Ramka jest już prawie gotowa, ale nie warto jeszcze odcinać sznurka. Potem dorobimy jeszcze rancik, lepiej jednak z tym poczekać na wypadek gdyby:
- sznurka bardzo zabrakło - wtedy prujemy jedno okrążenie ramki, żeby ratować sytuację.
- sznurka zostało bardzo dużo - wtedy dorabiamy kilka okrążeń (jeżeli nam się chce), a potem rancik.
Nasza ramka mierzy około 154x154 cm na zewnątrz i około 129x129 cm wewnątrz. Na razie wygląda dosyć skromnie (zwłaszcza z dogorywającym laptopem w prawym dolnym rogu zdjęcia):
Wnętrze dywanu zaczynamy dziergać od dowolnego rogu.
Okrążenie wewnętrzne 1. Obrębiamy wnętrze ramki oczkami ścisłymi w szarym kolorze pomijając oczka na rogach - czyli te, w które daliśmy po 5 słupków. Okrążenie kończymy oczkiem ścisłym.
Okrążenie wewnętrzne 1. Obrębiamy wnętrze ramki oczkami ścisłymi w szarym kolorze pomijając oczka na rogach - czyli te, w które daliśmy po 5 słupków. Okrążenie kończymy oczkiem ścisłym.
Okr. wewn. 2. Wszystkie półsłupki w tym okrążeniu robimy w tylną/górną pętelkę szarego okrążenia. Wbijamy się szydełkiem z jasnym sznurkiem na rogu i robimy 5 półsłupków. Zostało nam jeszcze 75 oczek na tym brzegu, czyli 10*7+5. Po zrobieniu 5 półsłupków powtarzamy 10 razy: (3 półsłupki, 10 oczek łańcuszka, pomiń jedno oczko na brzegu, 3 półsłupki). Na końcu każdego boku robimy jeszcze 4 półsłupki do rogu i pomijamy oczko narożne. I tak jeszcze na pozostałych trzech bokach. Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym. Zrobiliśmy łącznie 40 podpórek na łuki.
Okr. wewn. 3. Podpełzamy oczkami ścisłymi na odległość 2-3 oczek (jak komu wygodniej) do pierwszego łuku i robimy w ten łuk 17 słupków. Następnie robimy oczko ścisłe gdzieś w połowie drogi między łukami i robimy 17 słupków w następny łuk, itd... Na rogach idziemy oczkami ścisłymi aż do 2-3 oczek przed następnym łukiem. Po przerobieniu ostatniego łuku w okrążeniu odcinamy i zabezpieczamy sznurek.
Okr. wewn. 4. Każdy łuk ma 17 słupków, czyli 5+7+5. W bijamy się szydełkiem w szósty słupek drugiego łuku na dowolnym brzegu i obrębiamy środkowe 7 słupków każdego nienarożnego łuku oczkami ścisłymi, ale tylko w tylną (górną) pętelkę, tak aby pod spodem powstał jasny rancik. Pomiędzy łukami dajemy po 2 oczka łańcuszka. Co się dzieje na rogach? Tam obrębiamy tylko 4 słupki (szósty, siódmy, ósmy i dziewiąty na prawym łuku oraz dziewiąty, dziesiąty, jedenasty i dwunasty na lewym łuku). Między narożnymi łukami nie ma wolnych oczek łańcuszka. Okrążenie kończymy oczkiem ścisłym.
Okr. wewn. 5. Wszystkie słupki w tym okrążeniu robimy w tylną/górną pętelkę poprzedniego okrążenia, tak aby było widać szary kolor. Wbijamy się szydełkiem z jasnym sznurkiem w pierwszy nienarożny łuk i w każde oczko ścisłe robimy słupek, ignorując przerwy dwułańcuszkowe - one są tylko po to, żeby robótka za bardzo się nie ściągnęła i żeby dywan nie miał wklęsłych boków. Na rogach mamy do dyspozycji 8 (bo 4+4) oczek ścisłych na narożnych łukach. Przerabiamy je następująco: 2 słupki, jeden słupek z czterech, 2 słupki. Jak robimy jeden słupek z czterech? Robimy 4 słupki, ale nie do końca (nie przewlekamy ostatniej pętelki), a gdy mamy łącznie 5 pętelek na szydełku, to przewlekamy przez nie sznurek. Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym.
Okr. wewn. 6. Teraz zrobimy podpórki na płatki. Będąc w pierwszym słupku nad pierwszym nienarożnym łukiem robimy jedno oczko łańcuszka (będzie udawało słupek), a następnie powtarzamy dookoła: (3 oczka łańcuszka, pomiń 2 oczka na brzegu, zrób słupek). Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym. Chcemy, aby podpórki na płatki wypadły równo także na rogach, więc może trzeba będzie trochę oszukać gdzieniegdzie +/- jedno oczko, żeby uzyskać taki efekt:
Na rogach opuszczałam po 3 oczka. Łącznie na każdym brzegu wyszło mi 19 podpórek, nie licząc tych narożnych - w zasadzie nie jest ważne ile, ważne żeby na każdym brzegu było tyle samo!
Okr. wewn. 7. Przechodzimy oczkiem ścisłym do pierwszej przerwy 3-łańcuszkowej za rogiem i robimy płatki z czterech słupków (tak jak na tym [ filmie ]), a pomiędzy nimi 3 oczka łańcuszka. W narożne podpórki robimy płatek tylko z trzech słupków i nie dajemy dookoła żadnych oczek łańcuszka. Okrążenie kończymy oczkiem ścisłym w szczyt pierwszego płatka.
Okr. wewn. 8. Strasznie nudne okrążenie: dookoła robimy po 3 słupki w każdą przerwę 3-łańcuszkową, kompletnie ignorując rogi. Okrążenie kończymy oczkiem ścisłym. Zapomniałam zrobić zdjęcie :(
Okr. wewn. 9. Przechodzimy oczkami ścisłymi do trzeciego słupka od rogi i przerabiamy dookoła słupki w tylną/górną pętelkę (żeby powstał rancik). Na rogu wykorzystujemy wykorzystujemy 4 oczka i robimy jeden słupek z czterech - czyli tak jakbyśmy robili płatek sprzed dwóch okrążeń. Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym.
Okr. wewn. 10. Będziemy robić zygzaki. Przechodzimy oczkami ścisłymi nad drugi płatek za rogiem (czyli ten nieprzylegający do narożnego płatka z trzech słupków) i powtarzamy: (3 oczka łańcuszka, zaczep się na ranciku nad płatkiem rząd niżej, 3 oczka łańcuszka, zaczep się na przedniej/dolnej pętelce nad płatkiem rząd wyżej). Zaczepiamy się oczywiście oczkami ścisłymi. Na rogu możemy się zaczepić nad płatkiem 3-słupkowym, chociaż mi się to przesuwało na boki, nie wiedzieć czemu :/ Jeżeli 3 oczka to dla Was za ciasno lub za luźno, to można oczywiście dać 4 lub 2 oczka, ważne jednak żeby wszędzie było tak samo.
Okr. wewn. 11. Dookoła przerabiamy półsłupkami w tylną/górną pętelkę, na rogu robimy jeden półsłupek z trzech. Łączymy oczkiem ścisłym.
Okr. wewn. 12. Powtarzamy okrążenie wewnętrzne nr 6, czyli robimy podpórki 3-łańcuszkowe opuszczając po 2 oczka. I znowu trzeba będzie trochę oszukać na rogach:
Wyszło mi po 15 podpórek na każdym boku, nie licząc czterech narożnych.
Okr. wewn. 13. Powtarzamy okrążenie wewnętrzne nr 7 (to z płatkami), zdjęcia brak.
Okr. wewn. 14. W każdą przerwę 3-łańcuszkową robimy po 3 słupki z małym wyjątkiem: łącznie w ośmiu przerwach 3-łańcuszkowych graniczących z rogami dajemy po 2 słupki. Łącznie dookoła mamy 4*( 2 + 12*3 + 2 ) słupków. Nie zrobiłam zdjęcia, pokażę więc szczegóły na zdjęciu końcowym - kliknijcie i powiększcie sobie:
Okr. wewn. 15. Obrębiamy dookoła oczkami ścisłymi szarym kolorem w tylną/górną pętelkę. Pomijamy po jednym oczku na każdym rogu. Już tyle zrobiliśmy:
Okr. wewn. 16. Dookoła przerabiamy półsłupkami w tylną/górną pętelkę, a na rogach robimy jeden półsłupek z trzech (byłoby z czterech, ale robiąc szary rancik pominęliśmy po jednym oczku na każdym rogu). Zamykamy oczkiem ścisłym.
Okr. wewn. 17. Mamy 12*3 oczek na każdym brzegu i po jednym oczku narożnym z czterech rogów. 12*3 = 36, ale to tyle samo co 3 + 3*10 + 3. Przechodzimy oczkami ścisłymi do czwartego oczka od rogu i powtarzamy 3 razy: (4 półsłupki, 2 oczka łańcuszka, pomiń dwa oczka na brzegu, 4 półsłupki). Potem doczołgujemy się oczkami ścisłymi do czwartego oczka za rogiem i przerabiamy kolejny brzeg tak samo.
Okrążenie kończymy poprzez doczołganie się oczkami ścisłymi do pierwszego półsłupka, jaki robiliśmy w tym okrążeniu. Mamy dookoła 4*3=12 podstawek na wachlarzyki.
Okr. wewn. 18. W każdą przerwę 2-łańcuszkową robimy po 10 słupków podwójnych. Każdy taki wachlarzyk mocujemy oczkiem ścisłym mniej więcej na środku między przerwami 2-łańcuszkowymi.
Na rogach robimy jeden półsłupek z siedmiu (ale w tylną/górną pętelkę - ma być widać rancik), wbijamy się oczkiem ścisłym w kolejny półsłupek podstawki na wachlarzyk i dalej robimy wachlarzyki.
Okrążenie kończymy jednym półsłupkiem z siedmiu i oczkiem ścisłym w półsłupek pierwszej podstawki tego okrążenia:
Okr. wewn. 19. Poprzednie okrążenie skończyliśmy zaraz na początku wachlarzyka. Wdrapujemy się oczkami ścisłymi w okolice jego piątego podwójnego słupka, robimy 3 oczka łańcuszka (będą udawać swoją wysokością słupek), a następnie cztery razy powtarzamy: (oczko łańcuszka, słupek tylno-nóżkowy dookoła następnego słupka podwójnego). Robiliśmy już takie słupki tylno-nóżkowe w co najmniej dwóch dywanach (obejrzyj [ filmik z dywanu kalendarzowo-adwentowego ]). Tak więc na narożnym wachlarzyku mamy 5 słupków tylno-nóżkowych.
Pomijamy skrajne słupki podwójne na złączeniu wachlarzyków. Na następnym wachlarzyku robimy słupki tylno-nóżkowe dookoła ośmiu środkowych słupków podwójnych, rozdzielamy je oczkami łańcuszka. Na złączeniu między wachlarzykami nie dajemy jednak żadnych oczek łańcuszka.
Po dojechaniu do rogu robimy tylko po 5 słupków tylno-nóżkowych na każdym narożnym wachlarzyku. Po wyjściu za róg znowu robimy po osiem słupków tylno-nóżkowych. Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym w trzecie oczko łańcuszka udającego pierwszy słupek w tym okrążeniu.
Okr. wewn. 20. Przerabiamy dookoła na szaro oczkami ścisłymi wbijając się w tylną pętelkę oczek łańcuszka i słupków tylno-nóżkowych.
Jak widać, koniec jest bliski :D
Okr. wewn. 21. Przerabiamy dookoła słupkami, z kilkoma wyjątkami:
Okrążenie kończymy oczkiem ścisłym.
Okr. wewn. 22. Przerabiamy dookoła słupkami, a w rogach robimy jeden słupek z pięciu. Zamykamy oczkiem ścisłym. Dobrze byłoby, żeby na każdym boku było tyle samo słupków. Jeżeli ich liczba mocno się różni, dobrze byłoby trochę oszukać i gdzieniegdzie zrobić np. jeden słupek z dwóch.
Okr. wewn. 23 i 24. Powtarzamy okrążenie wewnętrzne nr 22.
Okr. wewn. 25. Przerabiamy dookoła na szaro półsłupkami, na rogach robimy 1 półsłupek z dwóch lub trzech - jak nam pasuje. Zakańczamy oczkiem ścisłym.
To już koniec okrążeń zewnętrznych :) Jeżeli zostało nam trochę sznurka, możemy podorabiać kilka okrążeń na zewnątrz. A jeżeli nam się nie chce, to dorabiamy dwa ranciki - każdy w tylną pętelkę. Jeden szary i jeden biały:
Dywan jest już gotowy :) Jeżeli pokusicie się o jego zrobienie, bardzo proszę o zdjęcia!
Okr. wewn. 3. Podpełzamy oczkami ścisłymi na odległość 2-3 oczek (jak komu wygodniej) do pierwszego łuku i robimy w ten łuk 17 słupków. Następnie robimy oczko ścisłe gdzieś w połowie drogi między łukami i robimy 17 słupków w następny łuk, itd... Na rogach idziemy oczkami ścisłymi aż do 2-3 oczek przed następnym łukiem. Po przerobieniu ostatniego łuku w okrążeniu odcinamy i zabezpieczamy sznurek.
Okr. wewn. 4. Każdy łuk ma 17 słupków, czyli 5+7+5. W bijamy się szydełkiem w szósty słupek drugiego łuku na dowolnym brzegu i obrębiamy środkowe 7 słupków każdego nienarożnego łuku oczkami ścisłymi, ale tylko w tylną (górną) pętelkę, tak aby pod spodem powstał jasny rancik. Pomiędzy łukami dajemy po 2 oczka łańcuszka. Co się dzieje na rogach? Tam obrębiamy tylko 4 słupki (szósty, siódmy, ósmy i dziewiąty na prawym łuku oraz dziewiąty, dziesiąty, jedenasty i dwunasty na lewym łuku). Między narożnymi łukami nie ma wolnych oczek łańcuszka. Okrążenie kończymy oczkiem ścisłym.
Okr. wewn. 5. Wszystkie słupki w tym okrążeniu robimy w tylną/górną pętelkę poprzedniego okrążenia, tak aby było widać szary kolor. Wbijamy się szydełkiem z jasnym sznurkiem w pierwszy nienarożny łuk i w każde oczko ścisłe robimy słupek, ignorując przerwy dwułańcuszkowe - one są tylko po to, żeby robótka za bardzo się nie ściągnęła i żeby dywan nie miał wklęsłych boków. Na rogach mamy do dyspozycji 8 (bo 4+4) oczek ścisłych na narożnych łukach. Przerabiamy je następująco: 2 słupki, jeden słupek z czterech, 2 słupki. Jak robimy jeden słupek z czterech? Robimy 4 słupki, ale nie do końca (nie przewlekamy ostatniej pętelki), a gdy mamy łącznie 5 pętelek na szydełku, to przewlekamy przez nie sznurek. Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym.
Okr. wewn. 6. Teraz zrobimy podpórki na płatki. Będąc w pierwszym słupku nad pierwszym nienarożnym łukiem robimy jedno oczko łańcuszka (będzie udawało słupek), a następnie powtarzamy dookoła: (3 oczka łańcuszka, pomiń 2 oczka na brzegu, zrób słupek). Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym. Chcemy, aby podpórki na płatki wypadły równo także na rogach, więc może trzeba będzie trochę oszukać gdzieniegdzie +/- jedno oczko, żeby uzyskać taki efekt:
Na rogach opuszczałam po 3 oczka. Łącznie na każdym brzegu wyszło mi 19 podpórek, nie licząc tych narożnych - w zasadzie nie jest ważne ile, ważne żeby na każdym brzegu było tyle samo!
Okr. wewn. 7. Przechodzimy oczkiem ścisłym do pierwszej przerwy 3-łańcuszkowej za rogiem i robimy płatki z czterech słupków (tak jak na tym [ filmie ]), a pomiędzy nimi 3 oczka łańcuszka. W narożne podpórki robimy płatek tylko z trzech słupków i nie dajemy dookoła żadnych oczek łańcuszka. Okrążenie kończymy oczkiem ścisłym w szczyt pierwszego płatka.
Okr. wewn. 8. Strasznie nudne okrążenie: dookoła robimy po 3 słupki w każdą przerwę 3-łańcuszkową, kompletnie ignorując rogi. Okrążenie kończymy oczkiem ścisłym. Zapomniałam zrobić zdjęcie :(
Okr. wewn. 9. Przechodzimy oczkami ścisłymi do trzeciego słupka od rogi i przerabiamy dookoła słupki w tylną/górną pętelkę (żeby powstał rancik). Na rogu wykorzystujemy wykorzystujemy 4 oczka i robimy jeden słupek z czterech - czyli tak jakbyśmy robili płatek sprzed dwóch okrążeń. Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym.
Okr. wewn. 10. Będziemy robić zygzaki. Przechodzimy oczkami ścisłymi nad drugi płatek za rogiem (czyli ten nieprzylegający do narożnego płatka z trzech słupków) i powtarzamy: (3 oczka łańcuszka, zaczep się na ranciku nad płatkiem rząd niżej, 3 oczka łańcuszka, zaczep się na przedniej/dolnej pętelce nad płatkiem rząd wyżej). Zaczepiamy się oczywiście oczkami ścisłymi. Na rogu możemy się zaczepić nad płatkiem 3-słupkowym, chociaż mi się to przesuwało na boki, nie wiedzieć czemu :/ Jeżeli 3 oczka to dla Was za ciasno lub za luźno, to można oczywiście dać 4 lub 2 oczka, ważne jednak żeby wszędzie było tak samo.
Okr. wewn. 11. Dookoła przerabiamy półsłupkami w tylną/górną pętelkę, na rogu robimy jeden półsłupek z trzech. Łączymy oczkiem ścisłym.
Okr. wewn. 12. Powtarzamy okrążenie wewnętrzne nr 6, czyli robimy podpórki 3-łańcuszkowe opuszczając po 2 oczka. I znowu trzeba będzie trochę oszukać na rogach:
Wyszło mi po 15 podpórek na każdym boku, nie licząc czterech narożnych.
Okr. wewn. 13. Powtarzamy okrążenie wewnętrzne nr 7 (to z płatkami), zdjęcia brak.
Okr. wewn. 14. W każdą przerwę 3-łańcuszkową robimy po 3 słupki z małym wyjątkiem: łącznie w ośmiu przerwach 3-łańcuszkowych graniczących z rogami dajemy po 2 słupki. Łącznie dookoła mamy 4*( 2 + 12*3 + 2 ) słupków. Nie zrobiłam zdjęcia, pokażę więc szczegóły na zdjęciu końcowym - kliknijcie i powiększcie sobie:
Okr. wewn. 16. Dookoła przerabiamy półsłupkami w tylną/górną pętelkę, a na rogach robimy jeden półsłupek z trzech (byłoby z czterech, ale robiąc szary rancik pominęliśmy po jednym oczku na każdym rogu). Zamykamy oczkiem ścisłym.
Okr. wewn. 17. Mamy 12*3 oczek na każdym brzegu i po jednym oczku narożnym z czterech rogów. 12*3 = 36, ale to tyle samo co 3 + 3*10 + 3. Przechodzimy oczkami ścisłymi do czwartego oczka od rogu i powtarzamy 3 razy: (4 półsłupki, 2 oczka łańcuszka, pomiń dwa oczka na brzegu, 4 półsłupki). Potem doczołgujemy się oczkami ścisłymi do czwartego oczka za rogiem i przerabiamy kolejny brzeg tak samo.
Okrążenie kończymy poprzez doczołganie się oczkami ścisłymi do pierwszego półsłupka, jaki robiliśmy w tym okrążeniu. Mamy dookoła 4*3=12 podstawek na wachlarzyki.
Okr. wewn. 18. W każdą przerwę 2-łańcuszkową robimy po 10 słupków podwójnych. Każdy taki wachlarzyk mocujemy oczkiem ścisłym mniej więcej na środku między przerwami 2-łańcuszkowymi.
Na rogach robimy jeden półsłupek z siedmiu (ale w tylną/górną pętelkę - ma być widać rancik), wbijamy się oczkiem ścisłym w kolejny półsłupek podstawki na wachlarzyk i dalej robimy wachlarzyki.
Okrążenie kończymy jednym półsłupkiem z siedmiu i oczkiem ścisłym w półsłupek pierwszej podstawki tego okrążenia:
Okr. wewn. 19. Poprzednie okrążenie skończyliśmy zaraz na początku wachlarzyka. Wdrapujemy się oczkami ścisłymi w okolice jego piątego podwójnego słupka, robimy 3 oczka łańcuszka (będą udawać swoją wysokością słupek), a następnie cztery razy powtarzamy: (oczko łańcuszka, słupek tylno-nóżkowy dookoła następnego słupka podwójnego). Robiliśmy już takie słupki tylno-nóżkowe w co najmniej dwóch dywanach (obejrzyj [ filmik z dywanu kalendarzowo-adwentowego ]). Tak więc na narożnym wachlarzyku mamy 5 słupków tylno-nóżkowych.
Pomijamy skrajne słupki podwójne na złączeniu wachlarzyków. Na następnym wachlarzyku robimy słupki tylno-nóżkowe dookoła ośmiu środkowych słupków podwójnych, rozdzielamy je oczkami łańcuszka. Na złączeniu między wachlarzykami nie dajemy jednak żadnych oczek łańcuszka.
Po dojechaniu do rogu robimy tylko po 5 słupków tylno-nóżkowych na każdym narożnym wachlarzyku. Po wyjściu za róg znowu robimy po osiem słupków tylno-nóżkowych. Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym w trzecie oczko łańcuszka udającego pierwszy słupek w tym okrążeniu.
Okr. wewn. 20. Przerabiamy dookoła na szaro oczkami ścisłymi wbijając się w tylną pętelkę oczek łańcuszka i słupków tylno-nóżkowych.
Jak widać, koniec jest bliski :D
Okr. wewn. 21. Przerabiamy dookoła słupkami, z kilkoma wyjątkami:
- na złączeniu wachlarza narożnego ze środkowym robimy 1 słupek z pięciu:
- na złączeniu dwóch narożnych wachlarzy robimy 1 słupek z ośmiu. Zauważcie, że na powyższym zdjęciu zaczęłam okrążenie w takim miejscu, żeby do rogu zostały mi cztery oczka (czyli połowa z ośmiu).
Okrążenie kończymy oczkiem ścisłym.
Okr. wewn. 23 i 24. Powtarzamy okrążenie wewnętrzne nr 22.
Okr. wewn. 25. Przerabiamy dookoła na szaro półsłupkami, na rogach robimy 1 półsłupek z dwóch lub trzech - jak nam pasuje. Zakańczamy oczkiem ścisłym.
To już koniec okrążeń zewnętrznych :) Jeżeli zostało nam trochę sznurka, możemy podorabiać kilka okrążeń na zewnątrz. A jeżeli nam się nie chce, to dorabiamy dwa ranciki - każdy w tylną pętelkę. Jeden szary i jeden biały:
Dywan jest już gotowy :) Jeżeli pokusicie się o jego zrobienie, bardzo proszę o zdjęcia!
Piękny!
OdpowiedzUsuńSuper:)
OdpowiedzUsuńJesteś dywanową mistrzynią!!!!!
OdpowiedzUsuńOj, jeszcze nie. Mam wiele pomysłów, których nie umiem jeszcze zrealizować technicznie!
UsuńPodziwiam i cierpliwość twórczą i rezultat kóncowy
OdpowiedzUsuńlindissimo
OdpowiedzUsuńNiesamowity! Póki co męczę się z kocem, ale planuje w niedalekiej przyszłości zająć się dywanem. Twój jest przecudowny!
OdpowiedzUsuńmistrzostwo ! chciałabym taki mieć ...może skuszę się :)
OdpowiedzUsuńDywanik bombowy!!!Pozwole sobie skorzystac z wzoru :)
OdpowiedzUsuńPozdrawiam!
To ja potem poproszę o zdjęcie gotowego dzieła :)
UsuńTen komentarz został usunięty przez autora.
OdpowiedzUsuńAdmiro demais seus trabalhos sao muito lindos ....gostaria que voce colocasse grafico do tapete russo para poder entender melhor.Parabens amo demais tudo que voce faz.
OdpowiedzUsuńHello :) You will find the diagrams here: http://magiccarpetstudio.blogspot.com/2015/05/a-diagram-for-quatro-carpet.html
UsuńAnd it's not a Russian carpet, it's a Polish carpet!
Очень красиво! Замечательные работы! Очень понятно и доступно описан процесс изготовления. Спасибо! Попробую сделать.
OdpowiedzUsuńЯ очень рада, что Вам это нравится :) В случае возникновения проблем посмотрите это видео: https://www.youtube.com/watch?v=Z9hciyEtxzw
Usuńale słupki a półsłupki to różnica i trzeba by było to robić, dobrze że zdjęcia są a i tak już parę razy zastanawiałam sie o co chodzi. I tak dywan super :)
OdpowiedzUsuńEu gostaria de saber se você tem o vídeo, passo a passo. Muito perfeito. Estou apaixonada por esse tapete.
OdpowiedzUsuńThere's a video in Russian:
Usuńhttp://magiccarpetstudio.blogspot.com/2017/04/rosyjska-ekranizacja-kwadratowego.html
Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.
OdpowiedzUsuń