wtorek, 15 lipca 2014

Wzory Barbary Walker

Obiecałam sobie, że jak już odeśpię Mundial, to zacznę robić dywan misiowy na drutach. Otóż:
- nie odespałam jeszcze Mundialu, późne oglądanie meczów spowodowane różnicą czasowa między Brazylią a Gdańskiem sprawiło, że nadal zasypiam dopiero koło trzeciej nad ranem,
- wciąż bolą mnie palce po wydzierganiu poprzedniego misia i sowy,
- wolę najpierw zrobić większy prostokątny dywan na drutach, na misia pełnego wklęsłości i wypukłości przyjdzie jeszcze pora.

Dzisiaj zaprezentuję więc kilka wzorów, które rozważam do wykorzystania w następnym dywanie. Pochodzą one z drugiej części książki "A Treasury of Knitting Patterns" autorstwa Barbary Walker. Sama autorka jest bardzo ciekawą postacią. Oprócz bycia autorytetem w sprawach dziergania na drutach, jest ona również wojującą feministką mającą na swoim koncie wiele publikacji na temat religii, antropologii kulturowej, mitologii i ogólnie rozumianego matriarchatu. Urodziła się 2 lipca 1930 roku w Filadelfii, zatem ma w tej chwili już 84 lata!  


Cztery części cyklu "A Treasury of Knitting Patterns" mają łącznie nieco ponad 1100 stron, przy czym na jednej stronie często opisany jest więcej niż jeden wzór. Każda książka podzielona jest na wiele rozdziałów w zależności od typu wzoru. A więc: osobno warkocze, osobno koronki, osobno wzory kolorowe, itd. W internecie istnieje nawet portal, na który można przesłać zdjęcie własnoręcznie wydzierganego motywu z dowolnej książki Barbary Walker. 

Dla zwykłego śmiertelnika najbardziej przystępne i wartościowe naukowo są dwie pierwsze części, pełne wzorów odpowiednich na swetry, czy inne duże prostokątne połacie. W trzeciej części dominują opisy niewielkich motywów kwadratowych i trójkątnych, do zszycia np. na pokrowce do poduszek czy też pikowane narzuty. Czwarta część zawiera wiele motywów okrągłych lub wielokątnych robionych na więcej niż dwóch drutach, co (jak na razie) mnie przerasta.

Poniżej przedstawiam kilka motywów, które najbardziej wpadły mi w oko po pobieżnym przejrzeniu książek Barbary Walker:

Aran Diamond and Bobble (w wolnym tłumaczeniu: diament i pompon z wysp Aran, "A Second Treasury of Knitting Patterns", str. 186). Oznaczenia:
- przednie skrzyżowanie (PS) - zsuń 2 oczka na pomocniczy drut z przodu robótki, przerób 1 lewe oczko, nałóż z powrotem na lewy drut oczka z pomocniczego drutu i przerób na prawo.
- tylne skrzyżowanie (TS) - zsuń 1 oczko na pomocniczy drut z tyłu robótki, przerób 2 prawe oczka, nałóż z powrotem na lewy drut oczko z pomocniczego drutu i przerób na lewo.
Nabrać 17 oczek i przerabiać kolejno rzędy od 1 do 30:
Rząd 1 i 3 (na lewej stronie) - 6 prawych, 2 lewe, 1 prawe, 2 lewe, 6 prawych.
Rząd 2 - 6 lewych, zsuń następne 3 oczka na drut pomocniczy z tyłu robótki, 2 prawe, zsuń lewe oczko z pomocniczego drutu z powrotem na lewy drut i przerób na lewo, zsuń 2 prawe oczka z drutu pomocniczego z powrotem na lewy drut i przerób na prawo, 6 lewych.
Rząd 4 - 5 lewych, TS, 1 prawe, PS, 5 lewych
Rząd 5 i kolejne nieparzyste - przerabiać oczka prawe na prawo, a lewe na lewo.
Rząd 6 - 4 lewe, TS, 1 prawe, 1 lewe, 1 prawe, PS, 4 lewe.
Rząd 8 - 3 lewe, TS, (1 prawe, 1 lewe)x2, 1 prawe, PS, 3 lewe.
Rząd 10 - 2 lewe, TS, (1 prawe, 1 lewe)x3, 1 prawe, PS, 2 lewe.
Rząd 12 - 2 lewe, PS, (1 lewe, 1 prawe)x3, 1 lewe, TS, 2 lewe.
Rząd 14 - 3 lewe, PS, (1 lewe, 1 prawe)x2, 1 lewe, TS, 3 lewe.
Rząd 16 - 4 lewe, PS, 1 lewe, 1 prawe, 1 lewe, TS, 4 lewe.
Rząd 18 - 5 lewych, PS, 1 lewe, TS, 5 lewych.
Rząd 20 - powtórzyć rząd 2.
Rząd 22 - 5 lewych, TS, 1 lewe, PS, 5 lewych.
Rząd 24 - 4 lewe, TS, 3 lewe, PS, 4 lewe.
Rząd 26 - 4 lewe, 2 prawe, 2 lewe, zrobić pompon:
* w następne oczko zrobić: 1 prawe, narzut, 1 prawe, narzut, 1 prawe,
* odwrócić robótkę, zrobić 5 lewych oczek,
* odwrócić robótkę, zrobić 5 prawych oczek,
* odwrócić robótkę, przerobić 2 oczka razem na lewo, 1 lewe, 2 oczka razem na lewo,
* odwrócić robótkę, przerobić 2 oczka razem na prawo, przesunąć powstałe oczko przez kolejne oczko (jak przy zakańczaniu robótki), co kończy pompon, potem do końca rzędu 2 lewe, 2 prawe, 4 lewe.
Rząd 28 - 4 lewe, PS, 3 lewe, TS, 4 lewe.
Rząd 30 - powtórzyć rząd 18.


Rope and Diamond (po polsku: lina i diament, "A Second Treasury of Knitting Patterns", str. 175). Oznaczenia:
- przednie skrzyżowanie (PS) - zsuń 2 oczka na pomocniczy drut z przodu robótki, przerób 1 lewe oczko, nałóż z powrotem na lewy drut oczka z pomocniczego drutu i przerób na prawo.
- tylne skrzyżowanie (TS) - zsuń 1 oczko na pomocniczy drut z tyłu robótki, przerób 2 prawe oczka, nałóż z powrotem na lewy drut oczko z pomocniczego drutu i przerób na lewo.
- skrzyżowanie 2x2 (S2x2) - zsuń 2 oczka na pomocniczy drut z tyłu robótki, 2 prawe, nałóż z powrotem na lewy drut oczka z drutu pomocniczego i przerób je na prawo.
Nabrać 18 oczek i przerabiać kolejno rzędy od 1 do 28:

Rząd 1 (na lewej stronie) - 7 prawych, 4 lewe, 7 prawych.
Rząd 2 - 6 lewych, TS (ale wszystkie trzy oczka na prawo!), PS (również wszystkie trzy oczka na prawo!), 6 lewych.
Rząd 3 i kolejne nieparzyste - przerabiać oczka prawe na prawo, a lewe na lewo.
Rząd 4 - 5 lewych, TS (ale wszystkie trzy oczka na prawo!), 2 prawe, PS (również wszystkie trzy oczka na prawo!), 5 lewych.
Rząd 6 - 4 lewe, TS, S2x2, PS, 4 lewe.
Rząd 8 - 3 lewe, TS, 1 lewe, 4 prawe, 1 lewe, PS, 3 lewe.
Rząd 10 - 2 lewe, TS, 2 lewe, S2x2, 2 lewe, PS, 2 lewe.
Rząd 12 - 1 lewe, TS, 3 lewe, 4 prawe, 3 lewe, PS, 1 lewe.
Rząd 14 - 1 lewe, 2 prawe, 4 lewe, S2x2, 4 lewe, 2 prawe, 1 lewe.
Rząd 16 - 1 lewe, PS, 3 lewe, 4 prawe, 3 lewe, TS, 1 lewe.
Rząd 18 - 2 lewe, PS, 2 lewe, S2x2, 2 lewe, TS, 2 lewe.
Rząd 20 - 3 lewe, PS, 1 lewe, 4 prawe, 1 lewe, TS, 3 lewe.
Rząd 22 - 4 lewe, PS, S2x2, TS, 4 lewe.
Rząd 24 - 5 lewych, PS, 2 prawe, TS, 5 lewych.
Rząd 26 - 6 lewych, PS, TS, 6 lewych.
Rząd 28 - 7 lewych, zsuń 2 oczka na pomocniczy drut z przodu robótki, 2 prawe, nałóż z powrotem na lewy drut oczka z drutu pomocniczego i przerób je na prawo, 7 lewych.

Tight Five-rib Braid (czyli: ciasny warkocz o pięciu pasmach, "A Second Treasury of Knitting Patterns", str. 168).
Oznaczenia:
- przednie skrzyżowanie (PS) - zsuń 2 oczka na pomocniczy drut z przodu robótki, przerób 2 prawe oczka, nałóż z powrotem na lewy drut oczka z pomocniczego drutu i przerób na prawo.
- tylne skrzyżowanie (TS) - zsuń 2 oczka na pomocniczy drut z tyłu robótki, przerób 2 prawe oczka, nałóż z powrotem na lewy drut oczka z pomocniczego drutu i przerób na prawo.
Nabrać 14 oczek i powtarzać kolejno 4 rzędy:
Rząd 1 i 3 (na lewej stronie) - 2 prawe, 10 lewych, 2 prawe.
Rząd 2 - 2 lewe, 2 prawe, 2 razy PS, 2 lewe.
Rząd 4 - 2 lewe, 2 razy TS, 2 prawe, 2 lewe.

Na każdym blogu od czasu do czasu pojawiają posty będące "zapchajdziurami", gdy blogger nie ma czasu lub ochoty napisać czegoś na temat przeważający na blogu (np... dywany :D). Ponieważ moje palce muszą odpocząć po zrobieniu większego dywanu z grubego sznurka, moją zapchajdziurą będą wzory na druty. Noooo, może czasem na szydełko, ale druty są znacznie bliższe memu sercu. Nawet jeżeli nie robicie dywanów na drutach, to może przydadzą się Wam do zrobienia swetra? W każdym razie, znajdziecie je pod etykietą [ schemat ].


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz