piątek, 11 lipca 2014

Sowa i przyjaciółki

Sowa to bardzo wdzięczny temat do dziergania. W internecie krąży wiele gotowych wzorów, ale taką sowę łatwo można zrobić samemu: wystarczy pożyczyć oczy ze wzoru jakiejś serwetki, skrzydełka mają identyczny kształt jak motyw "ananas", zaś brzuszek można zaadaptować z jeszcze innej serwetki. Jak pomyślałam, tak też zrobiłam - oto sowa Hedwiga:
Oczy Hedwigi to nic innego, jak kilka pierwszych rzędów dywanu Splendid, od siebie dodałam dwa rzedy dookoła połączonych już gałek ocznych. Zewnętrzny rząd ma specjalne dziurki ułatwiające montaż uszu, skrzydeł i tułowia. Na skrzydełka wybrałam wzór "liść ananasa" dostępny w całym internecie (o wiele większy wybór wzorów pokaże się w wyniku wyszukania "pineapple crochet pattern"). Brzuszek całkowicie zaimprowizowałam, przez co prułam go co najmniej dwa razy. Ale w końcu wyszedł jednocześnie okrągły i dwuwymiarowy. Hedwiga mierzy 140 cm wzrostu, tyle samo wynosi rozpiętość jej skrzydeł. Średnica brzuszka to 110 cm, zaś średnica gałki ocznej to aż 40 cm. Sowa zeżarła łącznie 925 metrów sznurka o grubości 3 mm.

Hedwiga wydała mi się bardzo samotna, więc kolejnego dnia dorobiłam jej koleżankę - Agę. Ze względu na niedobór sznurka, Aga nie ma skrzydełek (może i lepiej, przynajmniej nie odleci?). Jej brzuszek pożyczyłam z dywanu Pawie oka, zaś pomysł na oczy wziął się z dywanu Bukiet. Aga ma tylko 115 wzrostu, w porównaniu z Hedwigą jest więc zaledwie małym chodniczkiem.
Jakiś czas temu zrobiłam też sowę trójwymiarową, na razie bezimienną. Ta sowa zajęła mi dobry tydzień, składa się z sześciokątów i pięciokątów z motywem african flower. Wzór został zaprojektowany przez bardzo utalentowaną Heidi Bears - zachęcam Was do obejrzenia innych jej projektów na tej stronie.
I jeszcze taki mały bonus na początek weekendu:
Szczegóły:

Model: Sowa Hedwiga
Materiał: sznurek bawełniany, 3 mm
Szydełka: 5 mm (aluminiowe) i 6 mm (plastikowe)
Czas wykonania: 10 h
Rozpiętość skrzydeł: 140 cm
Średnica brzuszka: 110 cm
Średnica oka: 40 cm
Wysokość: 140 cm
Waga: 2.2 kg
Długość sznurka: 925 m

Model: Sowa Aga
Materiał: sznurek bawełniany, 5 mm
Szydełko: 10 mm (plastikowe)
Czas wykonania: 5 h
Wysokość: 115 cm
Średnica brzuszka: 80 cm
Średnica oka: 30 cm
Waga: 1.6 kg
Długość sznurka: 350 m


3 komentarze: