Przejdź do głównej zawartości

Zielony baziownik

Dawno temu, czyli 2.5 roku nazad, popełniłam taki piękny [ dywan w bazie ], lecz wtedy nie udostępniłam jego wzoru, bo wydał mi się mało algorytmiczny i w ogóle był robiony na oko. Teraz poprawiłam go trochę i wyszło takie cóś:





Dywan mierzy 150 cm średnicy i pożarł jakieś 2-2.5 km sznurka bawełnianego o grubości 3 mm przy pomocy szydełka 5 mm. Dziergałam go coś około 3 dni. Jest cudownie zwarty i sztywny i bardzo łatwo daje się odkurzać :)

Wprawne oko zauważy, że środek dywanu jest identyczny jak w moich dywanach z zimy tego roku ;) O, np. [ tu ] i [ tutaj ] też. To jeden z moich najulubieńszych środków, więc pewnie jeszcze nie raz go zobaczycie. Jednym z plusów takiej powtarzalności jest to, że mam już doskonale obfocony i sfilmowany środek i teraz mogę robić kopiuj-wklej :P

Dywan jest 24-dzielny, w sensie że ma 24 gałązki z baziami. Jeżeli dziergam ze sznurka 3-milimetrowego, to najlepiej wychodzą mi dywany 12-dzielne w których dodaję po 12 oczek w każdym okrążeniu. Ale w tym dywanie dodaję 24 oczka co dwa okrążenia, więc statystycznie wychodzi na to samo.

Pierwsze klika okrążeń jest robionych w kole, czyli trzeba je domknąć oczkiem ścisłym. Potem przejdziemy do spirali, żeby nie było widać brzydkiego szwu na styku okrążeń, a na koniec powrócimy do koła.

No to jedziemy!

Okrążenie 1. W magiczną pętlę robimy 24 słupki pojedyncze. Pierwszy z nich może być udawany przez 3 oczka łańcuszka. Okrążenie zamykamy nie oczkiem ścisłym, ale w inny sposób: wyjmujemy na chwilę szydełko i przewlekamy całą pętelkę przez trzecie oczko łańcuszka udające pierwszy słupek. Ja oczywiście o tym zapomniałam i na zdjęciu widać oczko ścisłe :P Ale następne okrążenie będzie ze słupków reliefowych tylnych i będzie ono dużo ładniej wyglądać, jeżeli przewleczecie całą pętelkę na lewą stronę! Mamy dookoła 24 słupki pojedyncze.


Okr. 2. Powtarzamy dookoła 24 razy: {reliefowy tylny słupek pojedynczy, 1 oczko łańcuszka}. Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym. Mamy dookoła 24 reliefy pooddzielane oczkami łańcuszka. 


Okr. 3. Przechodzimy oczkiem ścisłym do oczka łańcuszka i powtarzamy 24 razy: {półsłupek w oczko łańcuszka, 3 oczka łańcuszka}. Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym. Mamy dookoła 24 łuki 3-oczkowe podparte na półsłupkach.


Okr. 4. Nic się nie bójcie, będzie filmik! Ten trudny ścieg po raz pierwszy zauważyłam we wzorze „Nell” autorstwa Patricii Kristoffersen. Przechodzimy oczkiem ścisłym do łuku 3-oczkowego i zaznaczamy wsuwką do włosów albo klamerką piąty relief na lewo. Zaczynamy tak:

  • półsłupek w łuk 3-oczkowy,
  • 7 oczek łańcuszka,
  • reliefowe przednie oczko ścisłe w zaznaczony relief,
  • 1 oczko łańcuszka,
  • 7 półsłupków w łańcuszek 7-oczkowy,
  • półsłupek w ten sam łuk 3-oczkowy - nie zapomnijcie o tym półsłupku!!!

Potem przenosimy się na kolejny łuk 3-oczkowy, robimy pasek do następnego wolnego reliefu i wracamy. I tak łącznie 24 razy. Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym. Tutaj macie filmik, który nakręciłam w zimie do innego dywanu:


I jeszcze zdjęcie gotowego okrążenia:


Okr. 5. Robimy dookoła półsłupki w półsłupki – będzie ich łącznie 24*2, czyli 48. Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym. Mamy dookoła 48 półsłupków układających się w prześliczny rancik.


Okr. 6. Powtarzamy dookoła 24 razy: {2 słupki pojedyncze w półsłupek, 1 słupek pojedynczy w kolejny półsłupek}. Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym. Mamy dookoła 24*3 = 72 słupki pojedyncze.


Okr. 7. Powtarzamy dookoła 24 razy: {3 słupki pojedyncze, reliefowy przedni słupek „popiątny” (o 5 narzutach) zaczepiony o 3 słupki dalej}. Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym. Lepiej spójrzcie na zdjęcia:




Okr. 8. Teraz będzie filmik, bo to trudny ścieg. Po raz pierwszy zobaczyłam go we wzorze „Momentous Occasion” autorstwa Patricii Kristoffersen. Oprócz trudnego ściegu zobaczycie też, jak robię fałszywy słupek w tylną pętelkę :) Kiedyś udawano pierwsze słupki przez 3 oczka łańcuszka, ale ta metoda już odchodzi do lamusa. Najpierw filmik, a potem opis:


Powtarzamy dookoła 24 razy:
  • 3 słupki pojedyncze,
  • przewlekamy poprzednie ucho od dzbana przez następne i robimy dookoła tego poprzedniego reliefowy przedni słupek pojedynczy.

Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym. Tak to powinno wyglądać:

Mamy dookoła 24 reliefowe zaczątki gałązek pooddzielane trzema zwykłymi słupkami.

Okr. 9. Od teraz będziemy pracować w spirali, nie będziemy więc domykać okrążeń oczkiem ścisłym :) I jeszcze ważna rzecz: normalne słupki (w sensie że nie reliefowe) robimy w tylną pętelkę.

Powtarzamy tylko 23 razy: 

  • 2 słupki pojedyncze w tylne pętelki,
  • reliefowy przedni słupek podwójny dookoła poprzedniej reliefowej gałązki,
  • 1 słupek pojedynczy w tylną pętelkę kolejnego słupka,
  • reliefowy przedni słupek podwójny dookoła następnej reliefowej gałązki.
Za 24-tym razem musimy zwiększyć wysokość ściegu, żeby przejść z koła do spirali. Początek motywu jest taki sam:

  • 2 słupki pojedyncze w tylne pętelki,
  • reliefowy przedni słupek podwójny dookoła poprzedniej reliefowej gałązki,
ale teraz zrobimy wyższe zakończenie:
  • 1 słupek podwójny!!! w tylną pętelkę kolejnego słupka,
  • reliefowy przedni słupek potrójny!!! dookoła następnej reliefowej gałązki.

Przypominam - nie domykamy już okrążeń oczkiem ścisłym, chyba że powiem, że już wolno!

Lepiej spójrzcie na zdjęcie:


A tu macie to samo zdjęcie z zaznaczonym motywem:


Okr. 10. Powtarzamy 24 razy:
  • 2 słupki pojedyncze w tylne pętelki słupków,
  • reliefowy przedni słupek pojedynczy dookoła gałązki,
  • 1 słupek pojedynczy w tylną pętelkę kolejnego słupka,
  • szyszeczka o trzech narzutach dookoła reliefu.
Filmik z szyszeczką był już kilka razy, np. w zimowym dywanie. Na początku robię jakieś słupki, ale skupcie się tylko na szyszeczce:


I jeszcze zdjęcie gotowego okrążenia:



Okr. 11. Powtarzamy 24 razy:
  • reliefowy przedni słupek podwójny dookoła następnej gałązki,
  • 2 słupki pojedyncze w tylne pętelki słupków,
  • reliefowy przedni słupek pojedynczy dookoła tej samej gałązki, co przed chwilą,
  • 2 słupki pojedyncze w tylne pętelki - ten drugi wypada na szyszeczce.

A tak to wygląda w rzeczywistości:


Okr. 12. Powtarzamy 24 razy:
  • reliefowy przedni słupek pojedynczy dookoła gałązki,
  • 2 słupki pojedyncze w tylne pętelki,
  • szyszeczka o trzech narzutach dookoła reliefu,
  • 2 słupki pojedyncze w tylne pętelki.

Powinno Wam wyjść takie coś:


Dalej nie mam już dla Was zdjęć, ale mam schemat, na którym na pewno zauważycie pewien algorytm, który można ciągnąć w nieskończoność. Ja nie miałam tyle sznurka ani tyle cierpliwości, więc dojechałam z baziami tylko do okrążenia 30. Pamiętajcie, żeby każdy motyw powtórzyć 24 razy. Schemat czyta się od dołu do góry i od prawej do lewej strony - narysowałam Wam oczy ze strzałkami.



Jedziemy dalej :)

Okr. 31. To będzie proste okrążenie: na reliefach robimy reliefowe przednie słupki pojedyncze, a wszelkie zwykłe słupki i szyszeczki dostają po słupku pojedynczym w tylną pętelkę.

Okr. 32. Nareszcie zamkniemy baziami gałązki. Na reliefach robimy szyszeczki, a na pozostałych słupkach robimy słupki pojedyncze w tylne pętelki.

Okr. 33. Lecimy dookoła słupkami pojedynczymi w tylne pętelki. Jeżeli dywan wygina Wam się w miskę, możecie zrobić po dwa słupki w jedno oczko w regularnych odstępach, np. w połowie drogi między baziami. 

Okr. 34. Przejdziemy ze spirali do koła obniżając wysokość ściegu. Początkowo lecimy dalej słupkami pojedynczymi w tylne pętelki, ale nie przez całe okrążenie!!! Kończymy robić słupki na 6 odstępów między baziami przed końcem okrążenia. Potem przez 3 odstępy robimy półsłupki nawijane w tylne pętelki. Potem przez następne 3 odstępy robimy zwykłe półsłupki w tylne pętelki. Możemy znowu zamknąć okrążenie oczkiem ścisłym :)


Okr. 35. Dookoła robimy reliefowe tylne półsłupki. O, tak to ma wyglądać:


Okr. 36. Powtarzamy dookoła: {słupek pojedynczy w półsłupek reliefowy, 1 oczko łańcuszka, pomiń kolejny półsłupek reliefowy}. Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym.

Okr. 37. Powtarzamy dookoła: {szyszeczka o 5 narzutach dookoła słupka, półsłupek w oczko łańcuszka}. Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym. Jeżeli czujecie, że nie wystarczy Wam sznurka, to zróbcie szyszeczki potrójne!

Okr. 38. Lecimy dookoła słupkami pojedynczymi, ale moja robótka zaczęła się wyginać w miskę, robiłam więc po dwa słupki w jedno oczko nad szczytami gałązek z baziami. Czyli dodałam łącznie 24 słupki w tym okrążeniu. Jeżeli Wasza robótka się nie wygina, to możecie nie dodawać tych dodatkowych słupków. Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym. 

Okr. 39. Lecimy dookoła półsłupkami nawijanymi, ale jeżeli macie jeszcze duuuuużo sznurka, to róbcie słupki pojedyncze. Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym.

Okr. 40. Lecimy dookoła oczkami ścisłymi, żeby uzyskać przecudnej urody rancik :) Konieeeeec!!!


Jeżeli wydziergacie coś według mojego wzoru, to koniecznie pochwalcie się zdjęciem na maila lub facebooczka :)

You can download an English translation of this pattern for free on [ Ravelry ] :)



Komentarze