piątek, 2 maja 2014

Dywan na drutach - pierwsze starcie

Już sporo czasu temu kupiłam druty 12mm i wczoraj postanowiłam je wypróbować - zaczęłam dziergać dywan ze sznurka bawełnianego o szerokości 5mm. Jako wzór wybrałam warkocze: podwójny, potrójny, celtycki i rozchodzący się. Wzory zaczerpnęłam z jednego z moich najulubieńszych portali: ABC robótek na drutach.Dywan ma 77 oczek, co przekłada się na około jeden metr szerokości lub długości po rozciągnięciu. Nie wiem jeszcze, jaką będzie miał długość (lub szerokość), ponieważ ciężko mi się zmusić do skończenia robótki :(Na drutach umiem dziergać od około 25 lat i zawsze była to moja ulubiona technika. Jednak w porównaniu z szydełkową robótką praca na drutach to droga przez mękę:
- przerobienie danej długości sznurka trwa aż trzy razy dłużej, niż gdybym pracowała szydełkiem. Do pewnego stopnia jest to sprawka warkoczy, zwykły wzór zająłby mi pewnie tylko dwa razy więcej czasu niż robótka szydełkowa.
- bardzo wolno przybywa robótki, przez co moja motywacja słabnie z godziny na godzinę.
- nie jestem przyzwyczajona do drutów z żyłką, czuję, że krępuje mi ona ruchy. Może przy drutach prostych odczułabym większą satysfakcję? Koniecznie muszę takowe zakupić!

Gdybym miała się zająć takimi dywanami na większą skalę, na pewno rozważyłabym zakup maszyny dziewiarskiej, o ile istnieją maszyny dziewiarskie z igłami dostosowanymi do sznurka o grubości 5mm i potrafiące robić warkocze. Dywany robione na drutach całkowicie ręcznie byłyby po prostu zbyt drogie ze względu na koszt robocizny.


4 komentarze:

 1. Odpowiedzi
  1. Paputki zrobiłam według tego przepisu:
   https://www.youtube.com/watch?v=y2C-rVZ441I
   Nie trzeba w ogóle znać rosyjskiego, wszystko dokładnie widać na filmie :)

   Usuń
 2. Druty to moja specjalność:) zaraz po nich szydełko.... no krzyżyki...jeszcze richelieu ......frywolitki ciężka sprawa jak już wspomniałam...ale kochał dziergać, tkać , haftować ....Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj, haftu nie da się niestety zrobić sznurkiem - próbowałam :D Lubię haft krzyżykowy, ale te małe "pikselki" robią się z (moim) wiekiem coraz mniejsze :/

   Usuń